800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Aplikace kontaktních čoček

Tento článek se týká aplikace kontaktních čoček u kontaktologa – možná jste hledali spíše návod jak nasadit kontaktní čočky.

Pojem aplikace kontaktních čoček představuje proces, jehož cílem je vybavit zákazníka – uživatele optimálními kontaktními čočkami a přinést množství informací o zásadách správné péče o zrak a kontaktní čočky.

Aplikace kontaktních čoček je časově náročná činnost, neboť obsahuje mnoho výkonů, měření a vyšetření, mnoho dotazů a odpovědí. Čas potřebný pro pečlivě provedenou aplikaci se pohybuje od 50 do 80 minut. Aplikaci kontaktních čoček Vám bude provádět kontaktolog (optometrista, nebo oční lékař).

Ušetřete 400 Kč a více – objednejte se na aplikaci čoček k některému z našich partnerů.

Proč je nutné začít aplikací?

Zkoušet nosit kontaktní čočky bez předchozí aplikace je, řečeno bez obalu, hazard se zdravím. Kromě subjektivních pocitů, vyvolaných drážděním rohovky a okrajů víček, uživatel většinou nemůže rozpoznat hrozící rizika.

Při nesprávném používání kontaktních čoček může docházet na očích ke změnám, které uživatel nikterak nepociťuje, avšak jejich nebezpečí je velké a následky mohu být i trvalé. Pečlivě provedenou aplikací a následnými pravidelnými kontrolami, jsou tato rizika téměř vyloučena, protože uživatel dostává optimální kontaktní čočky a je poučen o zásadách správné péče.

Fakt, že Vám vybraná čočka sedí, ještě neznamená, že je pro Vás ideální. Získáte chybný pocit, že máte vše pevně v rukách. Řeč je zejména o lidech, kteří s kontaktními čočkami začínají a aplikaci kontaktních čoček nikdy neprodělali. K problémům, které špatný výběr čočky může způsobit patří například: vaskularizace rohovky (prorůstání cev, nevratná změna) nebo zánět duhovky (v raném stádiu sami nerozpoznáte).

Velmi se hodí srovnání se zuby. Pokud se dostatečně něvěnujete prevenci – preventivní prohlídky, dostatečná péče o svůj chrup – tiká Vám v ústech časovaná bomba. Jak v případě chrupu tak v u očí je nejdelší doporučený interval pravidelných prohlídek 1 rok.

Jak aplikace kontaktních čoček probíhá?

Zákazník by se měl na aplikaci dostavit s již jasnou představou, k čemu a jakým způsobem hodlá kontaktní čočky používat – zda jako trvalou náhradu brýlí, ke každodennímu používání, nebo jen k určitým činnostem (sport, volný čas), anebo pouze k občasnému použití 1×-2× do týdne. To je věc, která spolu s dalšími ovlivňuje výběr vhodného typu kontaktních čoček.

Na začátku aplikace Vám kontaktolog bude klást dotazy nutné pro zjištění Vaší anamnézy. Existují jisté zdravotní komplikace, které používání kontaktních čoček znemožňují, nebo používání omezují. Kontaktolog potřebuje znát i takové detaily o Vašem zdravotním stavu, které zdánlivě s kontaktními čočkami nesouvisejí.

Bude vám provedeno měření zrakové ostrosti a stanovení správné korekce. Speciálním mikroskopem (štěrbinovou lampou) vám bude zkontrolován stav předního segmentu oka (rohovka, oční víčka, spojivky).

Pokračuje se zjištěním množství slz, produkovaných slznými žlázami. Kvalita slzného filmu zásadně ovlivňuje chování nasazené kontaktní čočky a její snášenlivost uživatelem.

Dále Vám bude provedena keratometrie – měření zakřivení a průměru, případně tloušťky rohovky. Právě tyto hodnoty, kromě dalších aspektů, ovlivňují výběr vhodných kontaktních čoček. V této fázi je již možné zákazníkovi nabídnout konkrétní typy kontaktních čoček, které na základě naměřených hodnot budou vhodné pro zamýšlené používání. Důležité je porovnání rozdílných vlastností nabízených typů čoček a jejich cen.

Vybrané kontaktní čočky jsou nyní naaplikovány. Čas potřebný k jejich usazení na oku (cca 15min.) využijeme vysvětlením péče o kontaktní čočky – čistění, vhodné roztoky, zvlhčovací kapky, atd.

S nasazenými kontaktními čočkami je potřeba nyní zkontrolovat zrakovou ostrost (visus). Pohled štěrbinovou lampou na nasazenou kontaktní čočku potvrdí správnou aplikaci – kontaktní čočka musí být posazena soustředně s rohovkou a mít vymezený pohyb. Dále je nutné provést zácvik manipulace s kontaktními čočkami, jejich nasazování a vyjímání, zopakovat zásady správného čistění a uchovávání čoček.

Nakonec zbývá dohodnout termín kontroly, který závisí na typu naaplikovaných čo­ček.

Co absolvováním aplikace získám?

Především odbornou péči o váš zrak. Kontaktolog je vaším partnerem pro poradenství nad rámec aplikace a časem tak získáte přehled o problematice kontaktních čoček. Návštěva kontaktologa je jediným správným začátkem při pořizování kontaktních čoček.

Preventivní kontroly

Návštěva kontaktologa je potřebná nejen při zahájení používání kontaktních čoček. Preventivní kontrola je nutná pro případné včasné zachycení změn, ke kterým může během používání kontaktních čoček docházet a zjednání jejich nápravy. Zrádnost těchto změn tkví v tom, že se často neprojevují subjektivními příznaky – uživatel o nich neví (např. vaskularizace rohovky – prorůstání cév do rohovky a její postupné zneprůhlednění). Zákazník, který na preventivní kontroly pravidelně (obvykle po 6ti měsících) dochází, má jistotu bezpečného používání kontaktních čoček.

Nenalezli jste všechny odpovědi? Zeptejte se!

Máme v plánu veškeré vaše dotazy týkající se aplikace kontaktních čoček předat autorovi článku Janu Matlovi a jeho odpovědi zveřejnit zde ve formě článku. Pokud tedy máte k aplikaci jakékoliv dotazy vložte je do diskuse pod článkem.

Komentáře Přidat dotaz

 • anonym

  Dobrý den, prosím Vás, chci se zeptat .. Je mi 15let a kontaktní čočky nosím cca 2 roky..ráno si je bez problému nandám, potom se nalíčím a asi za hodinu (někdy dřív-někdy později) cítím (většinou v pravém oku) jako kdyby mi do oka něco spadlo. Prosím, poraďte mi co s tím..děkuji.

  Odpovědět
  • Kateřina Miklíková VašeČočky.cz

   Dobrý den, ve Vašem případě je nejvhodnější i s čočkami navštívit očního lékaře, aby Vás vyšetřil a zjistil, zda jsou pro Vás používané čočky vhodné. Může se stát, že Vám čočky, které běžně používáte, přestanou vyhovovat. Takto na dálku je těžké určit, jaký můžete mít problém. Hezký den

   Odpovědět
 • ajataicmanova@seznam.cz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala,byla jsem u optika,nosím občas brýle..chtěla bych vyzkoušet barevné kontaktní čočky s dioptriemi.Mohu si je u Vás koupit a doma sama aplikovat,nehrozí nějaké riziko?Nebo bych raději měla navštívit optika?

  Odpovědět
  • Jiřina Nováková VašeČočky.cz

   Dobrý den, kontaktní čočky je vždy nutné mít naaplikované od kontaktologa. Jedině tak bude nošení čoček bez rizika a můžete vybrat správné parametry. Kontaktolog Vám poradí i se správnou manipulací a péčí o čočky. Pokud si čočky naaplikujete sama, můžete zvolit špatné zakřivení nebo jiné parametry a čočky Vám v lepším případě nebudou sedět. Také přes ně nemusíte dobře vidět nebo Vám mohou způsobovat nepříjemné pocity a dráždit oko (nevhodně zvoleným materiálem, velikostí, zakřivením…). Na takto zakoupené čočky by Vám pak nemusela být uznána případná reklamace. Jednoznačně tedy doporučuji nejdříve navštívit Vašeho očního lékaře popř. specialistu v optice.

   Odpovědět
 • Magda Rešlová

  Dobrý den,
  ráda bych se optala, kolik taková aplikace kontaktních čoček stojí. Uvažuji o vyzkoušení kontinuálních čoček, a ráda bych proto věděla, jaké ceny u odborníků mohu očekávat.
  Předem děkuji za odpověď,
  Magda R.

  Odpovědět
 • Juliána Kerešová

  Dobrý den,měla bych dotaz:začala jsem nosit kontaktní čočky Air Optix očích mám rozdílné dioptrie,chtěla bych vědět jak poznám která čočka je která bojím se že bych je mohla zaměnit,všimla jsem si že jsou na nich (přímo na čočce)natištěná čísla u mě např.649a651znamená to tedy že ta čočka s nižším číslem je ta s menším počtem dioptrií?Předem děkuji za odpově4dˇ

  Odpovědět
  • Jan Matl VašeČočky.cz

   Dobrý den paní Kerešová,
   uvedené označení neobsahuje informaci o dpt hodnotě čoček. Je potřeba zaběhnout si určitý systém při nasazování a vyjímání čoček, aby nedošlo k záměně P a L. Na pouzdrech na kont. čočky rozlišení P a L je.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.