O své zásilky nemusíte mít strach. Dále doručujeme na adresu a na ověřená výdejní místa.

Přihlášení

Zimní sporty pro ty, kteří nosí brýle: pozor na sjezdovce

Zima je opět tu. Venku se ochladilo, Vánoce jsou za dveřmi. Mnozí lidé si budou svátky užívat na sněhu, sjížděním kopců na lyžích či snowboardech. Ale věděli jste, že většina nehod na lyžích či snowboardech je způsobena problémy s viděním?

Význam „vizuálních pomocníků“ na sjezdovce

V číslech: 80 procent všech sportovních nehod, které nejsou zapříčiněny cizí vinou, jsou způsobené problémy s viděním a percepcí. Lyžování rozhodně není výjimkou.

Studie ukazují, že výkon při lyžování a riziko nehody jsou přímo úměrné percepci vidění. To znamená, že stejně jako na vozovce, je důležité mít vhodné vizuální pomůcky i na svahu. Mnoho z nás proto na sjezdovce nosí brýle. Může se ale stát, že brýle vám budou po nasazení lyžařských brýlí nebo helmy vadit a být nepříjemné. Brýle se rychle zamlží, případně vás budou kvůli helmě tlačit na spáncích, nose či uších.

Proto se stává, že mnoho lyžařů a snowboardistů vyráží na svah bez helmy i lyžařských brýlí, a berou si jen brýle dioptrické. To pak ohrožuje jejich bezpečnost, kdy riskují vážná zranění v případě pádu. Mohou si ale také poškodit zrak, protože brýle obvykle neposkytují dostatečnou ochranu proti UV záření. Lyžařské brýle, stejně jako ty sluneční, chrání před UV zářením a mohou zlepšit úroveň vidění. 2

Co tedy můžete udělat pro svoji ochranu?

Chraňte se před nehodami a nebezpečným UV zářením! Kontaktní čočky se dají snadno nosit pod lyžařskými brýlemi i helmou, aniž by se zamlžily nebo klouzaly. A ačkoli čočky zaručují to nejlepší možné vidění a zabraňují nehodám, lyžařské brýle poskytují ochranu před sluncem a oslněním.

Fyzická námaha vynaložená během zimních sportů znamená zvýšenou potřebu kyslíku. To má vliv i na rohovku. Doporučuje se proto volit takové kontaktní čočky, které poskytují dostatečný přísun kyslíku k očím v suchém zimním větru nebo na větrných svazích.

Jelikož sníh může odrážet až o 80 procent více světla oproti normálním povrchům, je zásadní, abyste zvolili takové lyžařské či sluneční brýle, které byly přímo navrženy pro zimní sporty a které absorbují alespoň 95 procent UV paprsků.


1 Avermann Contaktlinsen 2 Sueddeutsche Zeitung

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Leonie je vedoucí našeho blogu Lentiamo. Zkoumá lékařské texty, řeší složitá témata s našimi optiky a vytváří vzdělávací obsah pro náš blog, slovník pojmů a různé průvodce. Její specialitou je dělat složité záležitosti očního lékařství srozumitelnými pro naše čtenáře.

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty