Přihlášení

Co potřebuji vědět o kvalitě svých slunečních brýlí

Léto a sluneční paprsky – i naše oblíbené roční období má své stinné stránky. Kvůli stále agresivnějšímu UV záření představují dobré sluneční brýle nepostradatelnou ochranu pro oči. Při jejich nákupu je obzvláště důležité zaměřit se nejen na design, ale i na tyto atributy.

Ochrana proti oslnění díky filtrovým kategoriím

Mnoho lidí si myslí, že čím tmavší skla, tím větší ochrana pro oči. Na to ale pozor, barva brýlových čoček nemusí nutně odpovídat výši jejich ochranných vlastností. Tmavé barvy způsobují rozšíření rohovky, což má za následek, že se k oku dostane více škodlivého UV záření, než pokud byste brýle neměli vůbec. Z tohoto důvodu byste se při nákupu brýlí měli soustředit na kategorii filtrů, které indikují intenzitu zabarvení.

Kategorie EU jsou rozdělené do pěti stupňů označených buďto římskými číslicemi (I až V) nebo arabskými číslicemi (0 až 4):

Kategorie filtru Intenzita zabarvení Použití
0 3 – 20% Nejslabší ochrana.
1 20 – 57% Pro polojasné dny.
2 57 – 82% Vhodný pro běžný slunečný den ve střední Evropě.
3 82 – 92% Nabízí intenzivní ochranu. Doporučuje se pro dovolenou u moře, v jižní Evropě nebo na procházky po horách.
4 92 – 97% Velmi silná ochrana, která je vhodná pro vysoká pohoří nebo ledovce. Brýle z kategorie 4 není dovoleno nosit při řízení. Jsou označeny symbolem s přeškrtnutým au­tem.
Nezávisle na kvalitě brýlí může však až 60 % UV paprsků proniknout k oku i shora nebo ze stran brýlí. Optimální ochranu tak můžete zajistit pomocí velkých obrouček a širokých nožiček. Pomůže také klobouk nebo čepice.

UV paprsky poškozují sítnici

Pokud budete příliš blízko slunci, spálíte se. Ultrafialové záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. Časté opalování pak navíc způsobuje stárnutí kůže. Poškozená pak nemusí být jen samotná pokožka, ale i oči. Pokud jsou nechráněné oči vystavovány slunci, dlouhá a intenzivní radiace může vést k zánětům spojivek či rohovky. V nejhorším případě si můžete přivodit i dlouhodobé poškození, kdy se čočka se zakalí (šedý zákal). Proto noste jen brýle s garancí UV ochrany!

UV-C paprsky jsou absorbovány zemskou atmosférou, nicméně UV-B a UV-A paprsky pronikají bez problémů k zemskému povrchu. Označení UV400 s garantovanou UV ochranou nabízí obranu proti UV-B a UV-A záření. Navíc takové brýle redukují sílu viditelného světla, což zlepšuje kvalitu vidění ve slunečních paprscích.

UV rays and filter category
Stručně řečeno, termín UV 400 znamená, že brýle absorbují UV-A a C paprsky až do vlnové délky 400 nanometrů.

Další vlastnosti slunečních brýlí

  • CE certifikát: CE certifikát byl zaveden 1. července 1995 a indikuje UV ochranu až do 380 nanometrů. Najdete ho na vnitřní straně nožiček a zaručuje, že model vyhovuje současným standardům EU.
  • Rám čoček: jak už bylo napsáno v článku, sluneční světlo může proniknout k očím seshora či ze strany. Proto lze pro zajištění optimální ochrany zvolit větší brýlové obroučky či širší stranice.
  • Polarizace filtrů: polarizační čočky mají speciální vrstvu, která při vystavení intenzivním slunečním paprskům zvyšuje kvalitu vidění pomocí filtrů. Tyto čočky byly navrženy tak, aby zmírňovaly oslnění u povrchů jako jsou voda, sníh nebo sklo. Sluneční brýle s polarizačními skly jsou vhodné zejména pro řidiče.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

    Žádný dotaz...

    Údaje označené * jsou povinné

    Nejprodávanější produkty