Přihlášení

Stejný nákup jako minule?

Přihlaste se a zopakujte poslední objednávku na dvě kliknutí!

Přihlásit

Jak lépe pečovat o oči a co dělat na podzim a v zimě

Stejně jako se staráme o zuby nebo o vlasy, i naše oči si zaslouží trochu péče. Zvlášť v době, kdy je tolik zatěžujeme prací na počítači a nedostatkem odpočinku. Budete-li se o své oči dobře starat, předejdete dvěma nejrozšířenějším očním neduhům: unaveným očím a syndromu suchého oka.

Jak předejít únavě očí?

Očím dávají zabrat počítače, televize a další obrazovky, bez kterých si už dnes málokdo dokáže představit svůj den. Snažte se tedy alespoň zmírnit riziko, které pro oči znamenají.

1.Nikdy se do nich nedívejte v úplné tmě, protože vysoký kontrast svítící obrazovky vůči okolní tmě je pro oči nejhorší. Dbejte na to, aby v místnosti vždy svítila alespoň lampička.

2. Pokud celý den pracujete na počítači, snažte se alespoň večer nebo o víkendech věnovat činnosti, která oči tolik nevysiluje. V průběhu dne u počítače si dávejte krátké přestávky, během kterých můžete dopřát svým očím třeba chladivý obklad nebo je na chvíli zavřít. Dáte jim tak čas, aby se pomocí slz zvlhčily a tím zabráníte pálení.

Čas od času se také můžete jít podívat z okna. Na oči působí relaxačně zelená barva, takže pokud máte za oknem kousek přírody, využijte toho. Kromě toho také změna pohledu zblízka do dálky uleví očním svalům.

„Hodně lidí nechává odpočinek až na polední pauzu, což není zrovna ideální. Několik krátkých přestávek je pro oči lepší než jedna dlouhá,“ radí Daniel Szarvas, optometrista VašeČočky.cz.

3. Během přestávek zkuste také oční gymnastiku. Podívejte se někam na vzdálený předmět a jezděte přitom očima nahoru a dolů. Ulevíte tak okohybným svalům.

Jak předejít syndromu suchého oka?

Schopnost oka vytvářet slzy se s věkem snižuje, a oči se tak stávají náchylnější k tzv. syndromu suchého oka. Projevuje se tak, že máte pocit, jako by vás v očích řezal jemný písek. 

1.Nejlepší je eliminovat příčiny a vyhýbat se rizikovému prostředí, tedy zakouřeným, vysoce klimatizovaným nebo naopak přetopeným prostorám. 

2. Ke zvlhčování oka dochází vždy během mrknutí. Když pracujete u počítače, frekvence mrkání se výrazně prodlužuje, aniž bychom si to uvědomovali. Je dobré na to myslet a čas od času oči “promrkat”.

3. Krátkodobě můžete očím ulevit očními kapkami, je ale lepší se poradit s lékařem ohledně dávkování. 

4. I když je to lákavé, pokuste si oči nemnout. Kůže očního okolí je velice jemná a zvýšená mechanická zátěž se na ní dříve nebo později projeví.

5. Ani sebelepší péče nenahradí dostatek spánku, během něhož mají oči čas regenerovat.

Péče o oči v zimní sezóně

Podzim a zima představují pro naše oči zvýšenou námahu a podle toho bychom o ně měli také pečovat. V zimním období fouká studený vítr a také často přecházíme z velkého chladu do vytopených místností. Tyto teplotní šoky způsobují, že je sliznice oka náchylná k nadměrnému slzení.

Během topné sezóny navíc trávíme hodně času v prostředí, kde je velice suchý vzduch. To může způsobit syndrom suchého oka. Oko není schopno samo vytvářet dostatečné množství slz, je zarudlé a pálí. 

Jako prevence se vyplatí používat zvlhčovače vzduchu. Pomůžou také oční kapky s lubrikačním efektem. “Zejména nositelé kontaktních čoček v takovém období často zaznamenávají dření nebo pocit cizího předmětu v oku. Proto se hodí mít neustále po ruce zvlhčující kapičky, které očím uleví,” doporučuje Daniel Szarvas z VašeČočky.cz.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

Údaje označené * jsou povinné

Přečtěte si také…

Představujeme se: Michaela Janovská, zástupce vedoucí skladu

V práci bojuje s 35 000 balíčky měsíčně, na zahrádce se pere se slimáky – Míša Janovská, zástupkyně vedoucí našeho novobystřického skladu, je na první pohled rázná mladá žena.

Celý článek

Máte o starost míň, výměnu čoček Vám připomeneme!

‘Kdy já jsem si to nandaval/a ty poslední čočky? Tuhle středu? Nebo tu minulou?…

Celý článek

Novinka: Rozšiřujeme nabídku o značkové sluneční brýle!

Mám dioptrie a zároveň chci nosit sluneční brýle. Třeba k vodě. Nebo do auta. Nebo jen tak, protože se chci líbit. Máte to taky tak?

Celý článek

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

VašeČočky na Twitteru

  • Dárek zdarma: Roztok, kapky, ubrousky. Platí jen do 27. září https://t.co/7Vzdr0gCo3 před měsícem
  • Zdarma jen dnes: Pomůcka, se kterou se nikdy neztratíte https://t.co/TsrqreARvD https://t.co/Xc8GvR4Ho3 před měsícem
  • Zdarma pro vás: Pomocníci pro pohodlí na cestách. Jen do 13. září! https://t.co/w2agUcHHhJ před měsícem
  • Zdarma: Cestovní roztok, rychlé kapky, ubrousky. Jen do 1. září! https://t.co/83mn4EK7cH https://t.co/LtsTP0YsiW před měsícem
  • Zdarma jen dnes: Kapky Max OptiFresh aneb pohodlí vždy a všude https://t.co/5veO06QUt5 https://t.co/PWM8EKLW2g před 2 měsíci

Sledujte náš Twitter @VaseCocky.

VašeČočky na Facebooku