Přihlášení

Jak vybrat kontaktní čočky

Častý dotaz těch, kdo s čočkami začínají, jakož i těch, kdo je nosí roky a chtějí zkusit něco nového, zní – co mám vlastně na výběr? Musím každé ráno čočky nasazovat a každý večer je ukládat do čistícího roztoku? Co když nebudu mít možnost? Nebude lepší nakonec zůstat u brýlí, ty přeci jen vezmu a položím na noční stolek?

Jak vybrat kontaktní čočky?

 1. Potřebujete klasické, torické nebo multifokální čočky?
 2. Jsou pro vás nejvhodnější jednodenní, dvoutýdenní nebo měsíční čočky?
 3. Jaký je pro vás nejlepší materiál pro vaše oči?s?

Typy kontaktních čoček

 • Jednodenní čočky
 • 2 týdenní čočky
 • Měsíční čočky
 • Čtvrtletní čočky
 • Kontinuální čočky

V době, jak dlouho je můžeme používat. **Názorný příklad vše osvětlí – jednodenní čočky jsou použitelné pouhý jeden den. Ráno nasadíte, večer vyhodíte. Žádné roztoky, žádná péče. Proto se hodí především tam, kde se o čočky není snadné starat – na cestách, na dovolené. Měsíční, čtvrtletní a roční čočky pak lze používat neomezeně po celou dobu jejich použitelnosti – roční tedy až 12 měsíců.

Sférické kontaktní čočky

Sférické kontaktni čočky kopírují přesně tvar oka (odtud i jejich název – sféra=koule) a používají se ke korekci dvou základních očních vad – krátkozrakosti a dalekozrakosti.

Asférické kontaktní čočky

Moderní čočky asférické jsou na okraji poněkud zploštělé a díky tomu je vidění ostřejší než u čoček sférických, a to především na okrajích zorného pole.

A co když chci nosit čočky v kuse? Jsou nějaké, ve kterých můžu i spát?

Ano, říká se jim kontinuální čočky a lze je nosit bez vyjmutí až 30 dnů a 29 nocí. Díky použitým materiálům zajišťují dostatečný přísun kyslíku k oční rohovce, jejich používání ale vždy předem konzultujte se svým kontaktologem.

Torické čočky – Jaké jsou určeny pro mne?

Astigmatismus je poměrně častou oční vadou, při které je rohovka zakřivena nestejně ve více osách. Více vám jistě řekne či řekl váš oční lékař či kontaktolog, vy vězte, že kontaktní čočky, které řeší váš problém, hledejte pod názvem torické. Torické čočky = čočky na astigmatismus.

Vidím špatně na blízko i do dálky. Existují podobně jako bifokální brýle i bifokální čočky?

Ano, existují. A stejně jako v případě brýlí i tady jsou dvě ohniska – jedno pro krátkozrakost, druhé pro dalekozrakost. S jedněmi čočkami tak můžete zároveň číst (vidění na blízko) i řídit auto (vidění do dálky). Modernější variantou bifokálních čoček jsou čočky multifokální, kde nejsou části na blízko a na dálku přesně vymezeny.

Zajímají vás další odborné čočkařské pojmy? Navštivte náš slovníček v e-shopu. A když nenajdete odpověď ani tam, napište nám do komentářů. Každou nejasnost rádi vysvětlíme.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

 • Renata F.

  Hezký den, nosím kont. čočky na dálku. Na blízko vidím bez čoček dobře, ale s nimi mám na blízko už problém. Brýle na dálku si lidé sundávají když čtou, ale jak u čoček?

  Odpovědět
  • Kateřina Pazdziorová VašeČočky.cz

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Jestliže máte problém s viděním na blízko i na dálku, je potřeba kontaktovat očního lékaře či kontaktologa, aby zjistil v čem je problém. Případně Vám může nabídnout multifokální čočky, které korigují hodnoty na dálku i na blízko. Hezký den, Katka.

   Odpovědět
 • LenkaPalková

  Dobrý den,aby byli kvalitní ,je nutné višetření než to zakoupim,děkuji za odpověd

  Odpovědět
  • Ivana Šlesingerová VašeČočky.cz

   Dobrý den, rozhodně doporučujeme vyšetření. Lékař naordinuje přesné dioptrie (které se mohou od těch na brýle lišit) a také značku, kterou doporučí používat.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty