Přihlášení

5 největších hříchů, které páchají nositelé kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou bezpečným pomocníkem na cestě za ostřížím zrakem, je ovšem potřeba dodržovat základní pravidla jejich nošení. Majitelé čoček to dobře vědí, přesto občas zhřeší. Tady jsou ty nejčastější prohřešky podle VašeČočky.cz, největšího českého obchodu s kontaktními čočkami.

1. Výběr čoček bez porady s odborníkem
Ano, první chybu můžete udělat už ve chvíli, kdy ještě ani žádné čočky nevlastníte. A to tehdy, když si je kupujete bez porady s odborníkem. Před prvním nošením čoček je nutné zajít si k oftalmologovi nebo optometristovi na odborné vyšetření a aplikaci čoček. Odborník přesně určí, které čočky vám vyhovují.
“Lidé občas objednají čočky bez vyšetření a pak jsou zklamaní, že jim nesedí. Nehledě na to, že si je třeba ani neumějí nasadit, což by je odborník taky naučil,” vysvětluje Daniel Szarvas, optometrista VašeČočky.cz.
Zanedbávat byste neměli ani kontrolní vyšetření 2× ročně, protože oči se mění a původně ideální čočky už po nějaké době nemusí vyhovovat. Navíc kontaktolog dokáže odhalit problém v době, kdy ještě vůbec netušíte, že nějaký přichází. Včas odhalená komplikace dokáže předejít vážným potížím.

2. Špatná hygiena při manipulaci s čočkami
S čočkami i roztokem je potřeba zacházet tak, aby bakterie a další nečistoty neměly příležitost je kontaminovat. Proto je potřeba před jakoukoli manipulací s čočkami v první řadě důkladně umýt ruce mýdlem a osušit.
Pouzdro s roztokem nenechávejte otevřené příliš dlouho, i ve vzduchu se pohybuje spousta částeček, které by jeho funkci mohly znehodnotit. Také ho nikdy nevytírejte kapesníčkem, vždy jej nechte jen volně vyschnout dnem vzhůru. I v pouzdru ovšem zůstávají bakterie, proto je potřeba ho často měnit.

3. Špatné zacházení s roztokem
Doléváte si roztok místo toho, abyste zbytek vylili a použili úplně nový? To je chyba, které se pravděpodobně dopouští více než polovina uživatelů kontaktních čoček. Čočky do roztoku ukládáme, protože je sterilní. Pokud ale roztok nevyměňujeme a jen doléváme nový do starého, o sterilitě už se dá mluvit jen těžko.
Další chybou je, pokud do pouzdra nenaléváte dostatek roztoku. I když roztok není úplně levná záležitost, čočka by v něm vždy měla být ponořena, aby nedošlo k jejímu osychání. Oschlá čočka pak v oku dře a může například poškrábat rohovku. Hlídejte také dobu expirace roztoku a rozhodně ji nepřekračujte.

4. Přenášení čoček
Stává se vám často, že čočky používáte delší dobu než uvádí výrobce? Pozor na to. Jakmile totiž jednou vyndáte čočky z blistru, stárnou. A to i když je necháte v roztoku. Mějte na paměti, že s každým dnem navíc se na čočce tvoří více usazenin a zvyšuje se tak riziko, že si do oka zanesete infekci. Na čočkách se tedy určitě nevyplatí šetřit. Léčba nepříjemných onemocnění, které překračování doby trvanlivosti může způsobit, vás bude stát o hodně víc.

5. Spaní v čočkách, ve kterých se spát nemá
Používáte-li čočky pro kontinuální nošení, tento hřích se vás netýká. Spaní v ostatních čočkách už ale problém být může. Záleží vždy na tom, jak dlouho spíte, z jakého materiálu jsou čočky vyrobeny a v jaké jsou ten den kondici. 

Usnete-li na hodinku po obědě, pravděpodobně se nic nestane. Mít čočky v očích celou noc už ale není dobré, zvláště, pokud používáte ty hydrogelové. Naproti tomu hydrogelsilikon propouští více kyslíku a oči by tak měly být ráno v pořádku. Nicméně na přespávání se hodí pouze ty čočky, které jsou na to určeny a je to na nich uvedeno výrobcem.

Nasadíte-li si čočky pár hodin před usnutím a byli jste celou dobu doma, je menší šance, že se vám do oka dostanou nečistoty, než když máte čočky na sobě od rána a celý den se pohybujete třeba v prašném prostředí. V každém případě hned po probuzení čočky vyndejte, dejte je do pouzdra s roztokem a oči ošetřete zklidňujícími kapkami.

“Zdravotní potíže, které mohou v souvislosti s nesprávným používáním čoček nastat, se často projeví třeba až po několika letech. Proto péči o své oči nepodceňujte, choďte na pravidelné prohlídky a nespoléhejte na to, že když se problém neobjeví ihned, je oko automaticky v pořádku,” radí Daniel Szarvas, optometrista VašeČočky.cz.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

Žádný dotaz...

Údaje označené * jsou povinné

Přečtěte si také…

Ray-ban - jak poznat originální brýle?

Jak poznám, že kupuji originální sluneční brýle značky Ray-Ban?

Celý článek

Zapomeňte na Spejbla a Hurvínka! Novou superstar je teď Lenny z Vašečočky.cz!

Představujeme Vám Lennyho, plyšáka a maskota Vašečočky.cz.

Celý článek

Sport a kontaktní čočky: zlepšete svůj výkon

Sportovní fanoušci si možná vzpomenou na nizozemského fotbalistu Edgara Davidse …

Celý článek

Vítej značko MELLER v České republice!

Chcete si dopřát výbornou kvalitu a neplatit převážně za zvučnou značku? Zkoušíte rádi nové kvalitní věci? Máme informaci přímo pro vás!

Celý článek

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

VašeČočky na Twitteru

  • @jirihelmich Hezký den, je mi to líto. Nechceme vyvolávat negativní reakce zasílanými nabídkami. Vidím, že jste se… https://t.co/gssbGZkyW5 před jedním dnem
  • @simekcz Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Odpověď jsme Vám zaslali do soukromých zpráv. Děkuji za pochopení, Katka . před jedním dnem
  • 🎁 🎁 Zdarma: Maličkost, která může zachránit léto. Jen do 24. 7.!🎁 🎁 https://t.co/eKa1pjpZu1 #darky #zdarma… https://t.co/v6sVHJs2Qr před 8 dny
  • 🎁🎁 Dárky zdarma: Spouštíme akci „Doplňte zásoby na léto“! Trvá do 13.7. https://t.co/WlEMzsHpqC #vasecocky #darek… https://t.co/yFXz2Q6Ap1 před 19 dny
  • 🎁Dárky v balení „výhodně na prázdniny“. Zdarma jen do 4. 7. 2017🎁 https://t.co/MC1YE6SQEs #darky #zdarma #prazdniny… https://t.co/hjS8m9tiaj před 29 dny

Sledujte náš Twitter @VaseCocky.

VašeČočky na Facebooku