Přihlášení

Jak rozumět předpisu na čočky – důležité parametry!

Každý, kdo si chce pořídit kontaktní čočky, by měl vědět vše o jejich důležitých parametrech. Ty naleznete na předpisu, který vám dal oční lékař, optometrista nebo oftalmolog. Je důležité si uvědomit, že předpisy na kontaktní čočky a brýle se liší.

Mějte také na paměti, že údaje od optika nebo oftalmologa by neměly být starší než jeden rok, protože parametry oka se mění s věkem.

Parametry kontaktních čoček, které byste měli znát

Zakřivení (BC)

Zakřivení kontaktní čočky odpovídá zakřivení oka v milimetrech a má zajistit nejvyšší pohodlí při nošení čoček, tedy to, jak dobře čočka “sedí” na oku. Obvykle je tento rozměr mezi 8–10 mm.

Dioptrie / Sféra (D/dpt./S/SPH/PWR)

Sféra určuje sílu kontaktní čočky. Jednotkou sférické síly je dioptrie (D). Všeobecně je sférická síla udávána v hodnotách plus (+) pro dalekozrakost a minus (-) pro krátkozrakost.

Průměr (DIA)

Tato hodnota udává průměr (nebo velikost) čočky. Měkké kontaktní čočky mívají širší průměr (od 13.00 do 15.00 mm) než tvrdé kontaktní čočky (9 až 10 mm).

Cylindr (CYL)

Hodnota cylindru je důležitá pro výrobu kontaktních čoček pro astigmatismus. Je to záporná hodnota, která vyrovnává zakřivení rohovky.

Cylindrická osa (A/ACH/AXIS/AX)

Osa je důležitý parametr pro astigmatismus jakožto doplňující údaj pro kontaktní čočky s cylindrem. Udává přesnou pozici zakřivení na rohovce v rozmezí 0° – 180°.

Adice (ADD)

ADD je rozdíl mezi dioptrickou hodnotou na dálku a dioptrickou hodnotou na blízko. Hodnoty do 1.25 jsou považovány za nízké, do 2.00 za průměrné a do 3.00 za vysoké.

Jak rozumět předpisu na čočky?

Hodnoty kontaktních čoček měří optik nebo oftalmolog pomocí různých testů a měřících metod. Díky přesnému předpisu si pacient koupí vyhovující kontaktní čočky. Je důležité, aby všechny parametry byly přeměřeny každých 6–12 měsíců. Zrak i oči se mohou změnit několikrát za život, proto je důležité pravidelně předpis upravovat. Pokud máte pocit, že se kvalita vašeho zraku změnila, měli byste si okamžitě nechat přeměřit hodnoty čoček.

Rozdíl mezi předpisem na čočky a brýle

Jsou naprosto odlišné, protože brýle máte přibližně 12 milimetrů od oka, zatímco kontaktní čočky jsou umístěny přímo na povrchu očí. Pro dokonalé vidění je nicméně třeba naměřit obě hodnoty.

Pokud tedy nosíte i brýle, dejte si pozor, abyste předpisy nezaměnili, když si kupujete kontaktní čočky. Navíc je metoda měření zraku na brýle a čočky trochu jiná, protože u brýlí musíte naměřit i vzdálenost mezi očima. Proto jsou také metody měření u brýlí a kontaktních čoček trochu odlišné.

Další informace na balení kontaktních čoček

Kromě základních parametrů naleznete na balení také informaci o obsahu vody a propustnosti kyslíku. Čím sušší máte oči, tím méně vody by měl materiál obsahovat. U čoček s vysokým obsahem vody se začne u dlouhodobého nošení voda vypařovat, čímž se vlhkost oka snižuje. Propustnost kyslíku se udává v hodnotě „Dk/t“. Čím déle máte čočky v očích, tím větší by měla být propustnost kyslíku. Pokud je tato hodnota nízká, může se u citlivých očí objevit zarudnutí, svědění či pálení.

Ne každá značka kontaktních čoček vyhovuje všem

Tak jako u bot nebo oblečení, i hodnoty a podmínky kontaktních čoček se mohou měnit v závislosti na výrobci. Proto je možné, že když změníte značku čoček, budete muset změnit i parametry – důrazně vám proto doporučujeme, abyste se při změně typu čoček poradili s optikem.

Shrnutí

Parametry kontaktních čoček Jednotky měření Zkratka Více informací
Dioptrie dioptrie PWR, D, SPH, dpt od –30.00 do +30.00
Zakřivení milimetr BC od 8.00 do10.00
Průměr milimetr DIA od 13.00 do 15.00
Cylindr dioptrie CYL, ZYL od –0.25 do –10.00, tórické kontaktní čočky
Osa cylindru stupeň A, AX, AXIS od 0 do 180, tórické kontaktní čočky
Adice dioptrie ADD od 1.00 do 3.00, multifokální kontaktní čočky

Pokud potřebujete poradit, obraťte se na nás. Zavolejte nám zdarma na linku 800 114 118, pošlete nám e-mail, nebo nám napište zprávu na facebooku. Odpovíme vám, jak nejrychleji to půjde.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

 • Věra B.

  Dobrý den, co prosím znamená zápis OP: +0,25/./-2,0 ax 90 a OL: -0,5/./-3,25 ax 90 ? Jediné čemu rozumí je oko pravé a oko levé, nevím které měření se vztahuje na brýle na dálku a které na blízko. Děkuji

  Odpovědět
  • Marie Alčerová VašeČočky.cz

   Dobrý den,

   děkujeme za komentář. Váš zápis znamená: Oko pravé: dioptrie +0.25, cylindr –2.0, osa 90°, Oko levé: dioptrie –0,5, cylindr –3.25 a osa 90°.

   Hezký den, Marie.

   Odpovědět
 • Zola

  Dobry den, jak mam rozumit tohle. OčA. VK BD OP -2,75 OL -2,75 BB OP -1,0 OL -1,0 AR OP -2,75=-0,5/43 OL-3=-,25/101 VOP 0,63s VK 1,0 s -2,5=-0,5/43 VOL 0,8s VK 1,0s-3,0=-0,25/101 Binok 1,0 nat J.č 0,8 s Add +2,0 Dekuji.

  Odpovědět
  • Radek Vilím VašeČočky.cz

   Dobrý den, toto je zápis z očního vyšetření, respektive předpis pro dioptrické brýle. Levé a pravé oko má dioptrii –2,75. Pravé oko má cylindr 0,5 a osu 43°, levé oko má cylindr 0,25 a osu 101° – je-li tomu tak, pak to poukazuje na astigmatismus. Dále je zmiňována adice +2,00, což by poukazovalo na multifokální brýle. Další informace bohužel z této formy zápisu nejsme schopni vyčíst. V každém případě nelze hodnoty z tohoto vyšetření použít pro správný výběr kontaktních čoček. Doporučili bychom Vám kontaktovat Vašeho specialistu a požádat ho o přepis těchto hodnot pro výběr konaktních čoček. Přejeme hezký den.

   Odpovědět
 • Eva

  Dobrý den, mám krátkozrakost v kombinaci s astigmatismem. Výše píšete, že čočky pro krátkozrakost mají znaménko sféry MINUS a cylindr má též MINUS. Mám čočky BioFinity Toric s parametry cylindru MINUS a sféra má na krabičce napsané PLUS. Děkuji za objasnění. Eva

  Odpovědět
  • Marie Alčerová VašeČočky.cz

   Dobrý den,

   děkujeme za komentář. Máte-li zájem, zašlete nám fotografii svého měření pro čočky kremencova@vasecocky.cz a naši optici přesněji určí, jakou oční vadu máte a zda jsou pro Vás doporučené čočky dle naměřených parametrů vhodné.

   Hezký den, Marie.

   Odpovědět
 • Jana N.

  Dobrý den, jaké potřebuji brýle na: PO -2,5 Dsf LO -2,25 Dsf Děkuji Jana Notová

  Odpovědět
  • Marie Alčerová VašeČočky.cz

   Dobrý den,

   děkujeme za komentář. Ptáte se na brýle, nebo kontaktní čočky? Pokud brýle – na pravé oko máte naměřeno –2.50 dioptrií, na levé –2,25 dioptrií. Pokud chcete vyzkoušet kontaktní čočky, je nejprve nutné podstoupit měření pro čočky, při kterém budou změřeny hlavní parametry pro kontaktní čočky a to zakřivení a průměr Vašich očí.

   Hezký den, Marie.

   Odpovědět
 • Denisa

  Dobrý den. chtěla bych se zeptat, jaká bude osa u čoček když: PWR: -1.75, DIA: 14.1, BC: 8.6 druhé oko: PWR -1.00/-0.75x010, DIA 14.3, BC: 8.6

  Odpovědět
  • Eva Varganová VašeČočky.cz

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Patrně máte naměřeny parametry na jedno oko pro klasické sférické čočky a na druhé oko máte parametry určené pro torické čočky. Doporučuji se obrátit na Vašeho očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám doporučí vhodnou značku čoček a poskytne zkušební pár, abyste si byla jistá, že Vám čočky budou vyhovovat. Přeji krásný den, Eva

   Odpovědět
 • Radkas.

  Dobrý den změřený zrak na čtení i na dálku,ale nerozumím rozpisu u dioptrií.prosím o radu.jen bych potřebovala vědět kolik mám vlastně dioptrií a jesna obě oči stejně.Děkuji. Na čtení (zde nelze asi poslat screen)

  Odpovědět
  • Marie Alčerová VašeČočky.cz

   Dobrý den, děkujeme za komentář. Pošlete nám předpis na info@vasecocky.cz a my se pokusíme Vám s parametry pomoci. Hezký den, Marie.

   Odpovědět
 • Kristýna D.

  Dobrý večer, potřebovala bych poradit s objednáváním kontaktních čoček. Všude při zadávání parametrů jsou tam údaje jen , Bc a dioptrie. Ale už jsem nikde nenašla parametry jako jsou AX, DIA a cylindr. Potřebovala bych poradit kam tyto údaje zapsat. Děkuji za odpověď

  Odpovědět
  • Marie Alčerová VašeČočky.cz

   Dobrý den, děkujeme za komentář. Tyto hodnoty je možné zvolit u tzv. tórických čoček – https://www.vasecocky.cz/…i-cocky.html. Pokud trpíte astigmatismem, jistě Vám lékař či kontaktolog, který Vám prováděl měření hodnot pro čočky, poradil, kterou značku a typ čoček zvolit pro Vaše oči. Po zvolení Vaší značky již budete moci údaje vyplnit dle naměřených parametrů. Děkujeme za pochopení. Hezký den, Tým VašeČočky.

   Odpovědět
 • Eva Š.

  Dobry den.Prosim o radu.Byla jsem na mereni zraku kdy mi bylo namereno P SPH-1,75,CYL+50,AX 165////L SPH -1,CYL+50,AX10///ovsem skla mi dali P-S.-1,75,C.+50//L-1,25,C.-50/// a čočky P-PWR-1,50,DIA14,5,CYL-0,75,AX 090//L-PWR-0,70,DIA14,5,BC 14,7,CYL-0,75,AX 100///ostre kor na leve nevidim vubec a prave take nic moc.Poradite prosim kde je chyba?Dekuji

  Odpovědět
  • Kateřina Pazdziorová VašeČočky.cz

   Dobrý den, děkuji za komentář. Ráda bych Vás požádala o kontaktování na emailové adrese info@vasecocky.cz a také o sdělení informace, zda máte u sebe zkušební vzorek čoček či nikoliv. Děkuji za odpověď, Káťa.

   Odpovědět

Další 4 komentáře

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty