Přihlášení

Jak rozumět předpisu na čočky – důležité parametry!

Každý, kdo si chce pořídit kontaktní čočky, by měl vědět vše o jejich důležitých parametrech. Ty naleznete na předpisu, který vám dal oční lékař, optometrista nebo oftalmolog. Je důležité si uvědomit, že předpisy na kontaktní čočky a brýle se liší.

Mějte také na paměti, že údaje od optika nebo oftalmologa by neměly být starší než jeden rok, protože parametry oka se mění s věkem.

Parametry kontaktních čoček, které byste měli znát

Zakřivení (BC)

Zakřivení kontaktní čočky odpovídá zakřivení oka v milimetrech a má zajistit nejvyšší pohodlí při nošení čoček, tedy to, jak dobře čočka “sedí” na oku. Obvykle je tento rozměr mezi 8–10 mm.

Dioptrie / Sféra (D/dpt./S/SPH/PWR)

Sféra určuje sílu kontaktní čočky. Jednotkou sférické síly je dioptrie (D). Všeobecně je sférická síla udávána v hodnotách plus (+) pro dalekozrakost a minus (-) pro krátkozrakost.

Průměr (DIA)

Tato hodnota udává průměr (nebo velikost) čočky. Měkké kontaktní čočky mívají širší průměr (od 13.00 do 15.00 mm) než tvrdé kontaktní čočky (9 až 10 mm).

Cylindr (CYL)

Hodnota cylindru je důležitá pro výrobu kontaktních čoček pro astigmatismus. Je to záporná hodnota, která vyrovnává zakřivení rohovky.

Cylindrická osa (A/ACH/AXIS/AX)

Osa je důležitý parametr pro astigmatismus jakožto doplňující údaj pro kontaktní čočky s cylindrem. Udává přesnou pozici zakřivení na rohovce v rozmezí 0° – 180°.

Adice (ADD)

ADD je rozdíl mezi dioptrickou hodnotou na dálku a dioptrickou hodnotou na blízko. Hodnoty do 1.25 jsou považovány za nízké, do 2.00 za průměrné a do 3.00 za vysoké.

Jak rozumět předpisu na čočky?

Hodnoty kontaktních čoček měří optik nebo oftalmolog pomocí různých testů a měřících metod. Díky přesnému předpisu si pacient koupí vyhovující kontaktní čočky. Je důležité, aby všechny parametry byly přeměřeny každých 6–12 měsíců. Zrak i oči se mohou změnit několikrát za život, proto je důležité pravidelně předpis upravovat. Pokud máte pocit, že se kvalita vašeho zraku změnila, měli byste si okamžitě nechat přeměřit hodnoty čoček.

Rozdíl mezi předpisem na čočky a brýle

Jsou naprosto odlišné, protože brýle máte přibližně 12 milimetrů od oka, zatímco kontaktní čočky jsou umístěny přímo na povrchu očí. Pro dokonalé vidění je nicméně třeba naměřit obě hodnoty.

Pokud tedy nosíte i brýle, dejte si pozor, abyste předpisy nezaměnili, když si kupujete kontaktní čočky. Navíc je metoda měření zraku na brýle a čočky trochu jiná, protože u brýlí musíte naměřit i vzdálenost mezi očima. Proto jsou také metody měření u brýlí a kontaktních čoček trochu odlišné.

Další informace na balení kontaktních čoček

Kromě základních parametrů naleznete na balení také informaci o obsahu vody a propustnosti kyslíku. Čím sušší máte oči, tím méně vody by měl materiál obsahovat. U čoček s vysokým obsahem vody se začne u dlouhodobého nošení voda vypařovat, čímž se vlhkost oka snižuje. Propustnost kyslíku se udává v hodnotě „Dk/t“. Čím déle máte čočky v očích, tím větší by měla být propustnost kyslíku. Pokud je tato hodnota nízká, může se u citlivých očí objevit zarudnutí, svědění či pálení.

Ne každá značka kontaktních čoček vyhovuje všem

Tak jako u bot nebo oblečení, i hodnoty a podmínky kontaktních čoček se mohou měnit v závislosti na výrobci. Proto je možné, že když změníte značku čoček, budete muset změnit i parametry – důrazně vám proto doporučujeme, abyste se při změně typu čoček poradili s optikem.

Shrnutí

Parametry kontaktních čoček Jednotky měření Zkratka Více informací
Dioptrie dioptrie PWR, D, SPH, dpt od –30.00 do +30.00
Zakřivení milimetr BC od 8.00 do10.00
Průměr milimetr DIA od 13.00 do 15.00
Cylindr dioptrie CYL, ZYL od –0.25 do –10.00, tórické kontaktní čočky
Osa cylindru stupeň A, AX, AXIS od 0 do 180, tórické kontaktní čočky
Adice dioptrie ADD od 1.00 do 3.00, multifokální kontaktní čočky

Pokud potřebujete poradit, obraťte se na nás. Zavolejte nám zdarma na linku 800 114 118, pošlete nám e-mail, nebo nám napište zprávu na facebooku. Odpovíme vám, jak nejrychleji to půjde.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

 • Eva Š.

  Dobry den.Prosim o radu.Byla jsem na mereni zraku kdy mi bylo namereno P SPH-1,75,CYL+50,AX 165////L SPH -1,CYL+50,AX10///ovsem skla mi dali P-S.-1,75,C.+50//L-1,25,C.-50/// a čočky P-PWR-1,50,DIA14,5,CYL-0,75,AX 090//L-PWR-0,70,DIA14,5,BC 14,7,CYL-0,75,AX 100///ostre kor na leve nevidim vubec a prave take nic moc.Poradite prosim kde je chyba?Dekuji

  Odpovědět
  • Kateřina Pazdziorová VašeČočky.cz

   Dobrý den, děkuji za komentář. Ráda bych Vás požádala o kontaktování na emailové adrese info@vasecocky.cz a také o sdělení informace, zda máte u sebe zkušební vzorek čoček či nikoliv. Děkuji za odpověď, Káťa.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty