Přihlášení

Představujeme se: Markéta Lichterová, datová analytička

Je to zábava, když proti Vám stojí obrovský chlap, který Vás chce uškrtit a Vy ho máte kopnout do rozkroku.

Ne, Markéta Lichterová, naše datová analytička, není propagátorkou násilí na mužích. Podle vlastních slov má muže (docela) ráda, má jen poněkud fyzičtějšího koníčka – bojové umění Krav Maga.

Co dalšího ji baví, na čem konkrétním u nás pracuje a jak se k nám vlastně dostala? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Pět otázek pro Markétu

Markéto, jak jsi se dostala k práci pro Vašečočky a co vše máš pracovně už za sebou?
Po škole jsem přemýšlela, co budu dělat. Měla jsem zkušenosti s prací v daňovém poradenství (můj hlavní obor na univerzitě) a chtěla jsem zkusit něco jiného. A protože jsem se už na škole lehce „zbláznila“ a vybrala si jako vedlejší specializaci Statistiku, měla jsem to kousek k datové analýze. Chtěla jsem pracovat s daty a něco vytvářet. Tak jsem to zkusila a vyšlo to. Musela jsem se naučit hodně nových věcí, například ovládat hodně analytických nástrojů, ale učit se musíš v každé nové práci. Je fakt, že za ten rok, co jsem tady, jsem se hodně posunula. Super je taky to, že se mám stále kam posouvat.

Datový analytik, to je profese posledních několika let. Přiblížíš nám, co u nás máš jako datová analytička pod palcem a jak vypadá tvůj pracovní den?
Myslím si, že mnoho lidí vůbec neví, co vlastně dělám. Ani moje rodina to pořádně neví :-) Můj den začíná stejně jako to má většina zaměstnanců – dostanu úkol… třeba „zanalyzuj prodeje slunečních brýlí“. Jednoduché zadání má hodně řešení. Můžu posuzovat nejprodávanější produkty podle množství prodaných kusů, dle tržeb na produkt, marže. Můžu je taky segmentovat dle výrobce, typu obrouček, barvy, pro jaké pohlaví jsou určeny, velikosti apod. Můžu se zaměřit na prodejnost v různých zemích. Výsledkem pak může být report o dvacítce grafů a desítce tabulek, který musíte odprezentovat.

Kdyby se někdo ze čtenářů rozhodl, že bude také „pracovat s daty“ – jaké studium mu doporučíš? A studuje se datová analytika vůbec jako obor?
Sama jsem víceméně samouk, ale asi bych vybrala školu, kde se dá propojit statistika se studiem IT. Existuje mnoho kurzů o data miningu a různých statistických metodách. Všechny vřele doporučuji. Je i velké množství internetových kurzů, které jsou volně přístupné, stačí se jen zaregistrovat. I já tak začínala a práci v oboru jsem se poprvé odvážila hledat poté, co jsem absolvovala kurz od Czechitas.

Pojďme k Tvým koníčkům. Knihy, tanec, cestování… a také Krav Maga, bojové umění izraelských tajných služeb. Pro koho bys je doporučila a už jsi je někdy využila v praxi?
Ráda si někam zalezu s knížkou, hlavně v zimním období. Teď právě čtu Hru o trůny, díl Bouře mečů. Mohu říct, že je to těžká četba. Hlavně když si čtete večer v posteli a knížka vám spadne na hlavu, když usínáte. Také ráda cestuji a tančím. Okouzlila mě salsa a podobné tance, u tance se dokážu pořádně odreagovat. Ručím i vám za to, že po protančené noci budete cítit každý sval. A Krav Maga? Na první trénink jsem se vydala před víc jak půl rokem a říkám – bylo to dobré rozhodnutí! Díky Krav Maga si víc věřím a umím v určitých situacích lépe reagovat, i když naživo jsem naštěstí ještě bojovat nemusela. Učíme se tam bránit útoku nožem, kopat do protivníka, bránit se škrcení i jak správně škrtit. Často chodím domů s modřinami a už jsem dostala i párkrát pořádně do zubů. Ale takový sparing s boxerskými rukavicemi stojí za to!

Pátá (a tradiční otázka) – co bys vzkázala našim zákazníkům?
Prostě a jednoduše, ať se Vám u nás dobře nakupuje a jste spokojení. Toť vše. Howgh, domluvila jsem.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

Žádný dotaz...

Údaje označené * jsou povinné

Přečtěte si také…

Nové produkty na e-shopu

Máme roztok, který najdete jen u nás, rozšířili jsme nabídku slunečních brýlí pro děti a přidali nové čočky. Čtěte dál, dozvíte se více.

Celý článek

Halloweenské čočky - co při nošení dělat a co ne

Při nošení kontaktních čoček existuje několik pravidel, které musíte striktně dodržovat.

Celý článek

10 nejlepších masek na Halloween Inspirace pro rok 2018

Halloween je jedním ze svátků, na které se vyplatí plánovat dopředu…

Celý článek

Jak rozumět předpisu na čočky – důležité parametry!

Každý, kdo si chce pořídit kontaktní čočky, by měl vědět vše o jejich důležitých parametrech.

Celý článek