Přihlášení

Stejný nákup jako minule?

Přihlaste se a zopakujte poslední objednávku na dvě kliknutí!

Přihlásit

Vašečočky na cestách aneb Petra Márová píše z Nepálu

V dubnu loňského roku postihlo malé království na střeše světa silné zemětřesení – vůbec nejsilnější od roku 1934. Z následků se země vzpamatovává dodnes. Do pomoci s odstraňováním škod se zapojily humanitární organizace z celého světa. Jelikož se veškeré dostupné prostředky neměly jak dostat k potřebným, sešla se skupinka lidí, kteří chtěli pomoct na vlastní pěst – a s jednou z nich se před pár týdny do Nepálu vydala i Petra Márová, naše kolegyně. Na cestu jsme ji my, její přátelé a škola vybavili dary pro oběti katastrofy – antibakteriálními gely, kancelářskými a hygienickými potřebami, oblečením pro miminka i penězi. A když se vrátila, hned jsme ji vyzpovídali ;)

Pět otázek pro Petru

Jak ses dostala k humanitární misi do Nepálu? Byl to „okamžitý nápad“ nebo takto cestuješ pravidelně?

Byl to okamžitý nápad. Jsem fanouškem jednoho e-shopu, který dováží věci z Nepálu a ti veřejně nabídli možnost zúčastnit se expedice. Ani jsem nedoufala, že mě vyberou. Moje prvotní motivace byla ta, že se podívám na místo, které mě celý život láká. Splněný sen, miluji hory, miluji jejich oblečení, kabelky. Pak jsem se ale blíže seznámila s účelem té cesty a chytlo mě to. Předtím jsem ani netušila, jak moc tam lidé po zemětřesení naši pomoc potřebují a jak moc může jednotlivec pomoci. Viděla jsem vesnice, ze kterých zbyla jen hromada kamení a kam nevede žádná cesta. Oblečení, peníze i zdravotnické pomůcky, které jsme přivezli, proto lidé uvítali s nesmírnou vděčností. Pocity, které jsme prožili při předávání školních pomůcek a plyšáků v místní škole, se nedají ani popsat. Je to poprvé, co jsem se podobné akce účastnila.

Co vše je třeba před podobnou misí vyřídit? Jaká povolení, očkování a školení jsi musela absolvovat?

Na misi jsem jela jako náhradník, dozvěděla jsem se o tom zhruba tři týdny před odjezdem. Moc jsem toho tedy absolvovat nestihla. Jen jsem si ověřila platnost očkování proti tetanu. Vhodné by bylo i očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. To jsem už ale nestihla. Náš pan doktor mi alespoň předepsal léky proti horské nemoci a antibiotika, kdyby bylo třeba. Co se týče školení, máme skupinku na Facebooku, kde jsme byli před cestou informováni a mohli jsme se na cokoli zeptat.

Nepál je zemí na „střeše světa“. Co všechno sis stihla v této nádherné zemi během mise prohlédnout?

Naši průvodci nám připravili neuvěřitelně nabitý program, abychom během těch pár dnů stihli co nejvíce poznat tuto úžasnou zemi a její obyvatele. Země je to velmi rozmanitá, viděli jsme horkou nebezpečnou džungli, překrásné majestátní hory, neuvěřitelně zmatečný provoz měst, plných troubících aut, proplétajících se mezi chodci, silnice bez krajnic, kde v nás byla malá dušička i zdobené a působivé kláštery, kde energie jen sálala. A vše je tak jiné než u nás, že se to těžko dá vypovědět. Nejvýraznějším dojmem bylo to, jak jiní jsou zde lidé. Nic nemají, přesto se stále usmívají, tvrdě pracují, aby se uživili, ale neprožívají žádný stres. K jídlu mají většinou tradiční dal bhát (rýže s čočkovou omáčkou, doplněná brambory a listovým špenátem), o který se s námi dělí. Cizí lidé nás zvou k sobě domů na čaj a sušenky, kterých mají sami málo. A jsou stále připraveni každému pomoci. Děti se radují z každé maličkosti. Jedním z průvodců nám byl i místní láma, hlavně v horách jsme se tedy dostali do míst, kam se běžný turista nepodívá.


Byla jsi pryč celých 14 dnů. Jak to šlo skloubit s tvojí prací pro zákaznický servis našeho německého e-shopu?

Pracuji ve skvělé a tolerantní společnosti, takže nebyl problém vzít si i takhle narychlo dovolenou. Pro německý tým nás pracuje více, proto se kolegyně mohou o moji práci dočasně podělit.

Plánuješ další podobnou cestu? A pokud ano, kam to bude a kdy?

Zatím ne. Tato cesta pro mě byla velkou výzvou a zážitky, které si vezu domů, jsou hodně silné a intenzivní. Takže o tom, co bude „po Nepálu" zatím nepřemýšlím.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

Údaje označené * jsou povinné

Přečtěte si také…

Mohou kontaktní čočky a roztoky zmrznout?

Ano, můžou. Ale….Jak to tak bývá u většiny věcí, i zde jsou nějaká ale.

Celý článek

Propustnost pro kyslík – časté dotazy

Usnuli jste někdy po náročném dni s nasazenými čočkami? Posunuli jste si někdy sami periodu výměny čoček?

Celý článek

Děti a kontaktní čočky

Mohou děti nosit čočky? A od kolika let? A jsou pro ně lepší čočky jednodenní nebo jiné?

Celý článek

Hlasujte pro nás v anketě ShopRoku 2016!

Letos, již po osmé, je vyhlášena soutěž SHOPROKU 2016.

Celý článek

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

VašeČočky na Twitteru

  • Zdarma do půlnoci: Zklidňující kapky do tepla i zimy https://t.co/5X6T9L62JM #darek #kapky #MaxOptiFresh #zdarma https://t.co/aBPVjf0tCO před 2 dny
  • Odměňte se: První dárkový speciál nového roku! Platí do 17. ledna. https://t.co/fZwF8Aa7rq #darek #roztok #kapky… https://t.co/Ea8T8Wa6za před 11 dny
  • @happy_roman Děkujeme za inspiraci. Určitě vyzkoušíme. Eva, Vašečočky.cz před 11 dny
  • 👀Sleva 40% na barevné čočky Magic Eye👀  Pouze do vyprodání zásob.  https://t.co/VTUHNCd1a5 #barevnecocky #sleva #akce před 19 dny
  • https://t.co/8AOBFde2D4 před 19 dny

Sledujte náš Twitter @VaseCocky.

VašeČočky na Facebooku