800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Ostatní

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Na kolik dní obsahuje mi vystačí balení 90 čoček?

Dotaz: Balení 90 čoček obsahují čočky na 45 dní nebo na 90?

Odpověď: Počet kusů v balení vždy označuje počet kusů (nikoli párů) kontaktních čoček. V případě, že máte na obou očích stejnou korekci, pak je možné tento počet chápat, jako poloviční množství párů kontaktních čoček. Ve Vámi uvedeném případě (90kusové balení) by to bylo 45 párů = 45 použití. V opačném případě (různé hodnoty korekcí) je potřeba zakoupit pro každou hodnotu jedno balení. Pak máte 90 párů = 90 použití.


Od koho se dozvím údaj o zakřivení oka?

Dotaz: Od koho se dozvím údaj o zakřivení oka. Chodím k očaři, ale znám jen počet dioptrií. Může mi tedy říct hodnotu zakřivení očař a nebo musím k tomu kontaktologovi.

Odpověď: Nestačí, aby Vám kontaktolog (oční lékař, nebo optometrista) pouze sdělil hodnotu zakřivení Vaší rohovky. Je nutné, aby Vám provedl tzv. aplikaci. Doporučuji Vám pročíst si správný postup pořizování kontaktních čoček.


Důležitost průměru kontaktní čočky

Dotaz: Znám zakřivení oka a dioptrie, ale koukám, že jsou ještě různé průměry čoček a nevim, jak moc je důležitý průměr čočky a jak velký to má vliv na oko.

Odpověď: Z Vašeho dotazu tuším, že chcete vybírat kontaktní čočky podle parametrů jiných čoček, které nejspíš dosud používáte. Toto však není správný postup a může pro vás znamenat jisté komplikace. Pokud byste rád změnil druh kontaktních čoček, sdělte své důvody Vašemu kontaktologovi a on Vám s výběrem vhodných kontaktních čoček pomůže a budete mít jistotu, že Vám budou sloužit jak mají.


Jak správně číst údaje z kartičky od kontaktologa?

Dotaz: Kontaktolog mi napsal do kartičky „Nosím kontaktní čočky“ takovéto údaje o dioptriích. L = 2,25, P = 2,25. Na blistru kontaktních čoček, které mi dal a které mi vyhovují je ale údaj – 2,25. Při objednání přes e-shop mám tedy zadat do dioptrií 2,25 nebo –2,25?

Odpověď: Při objednávání Vašich kontaktních čoček zadávejte mínusové dioptrie, tak jak jsou uvedeny na krabičce. Kontaktologové předepisují kontaktní čočky tak, jak jste uvedla, rovnítko u nich znamená mínus.


Kontaktní čočky a gelové nehty

Dotaz: Chtěla bych se zeptat.Před třemi týdny jsem si pořídila gelové nehty a chtěla jsem si pořídit i kontaktní čočky. Byla jsem u oční a ta mi řekla,že bych je mít mohla,ale nehty musí dolu. Je to pravda?

Odpověď: Vaše oční lékařka má pravdu. Manipulace s kontaktními čočkami je možná pouze bříšky prstů, a to s delšími nehty není téměř možné dodržet.


Rozdílné dioptrie pro brýle a kontaktní čočky?

Dotaz: Mám brýle na dálku 1,25 dioptrie. Můj lékař mi předepsal kontaktní čočky se stejnými dioptriemi. Při nošení čoček mám problém při práci s počítačem a hůř vidím i na televizi. Mezi známými jsem se dozvěděla, že většinou mají jiné dioptrie na brýlích a jiné na čočkách. Můžete mi poradit, jak by to mělo být správně?

Odpověď: Redukce dpt hodnot se obvykle provádí u korekcí od 3dpt výše. Pokud se však zhoršené vidění projevuje při činnostech, které uvádíte, bude příčina jinde. Právě při práci s počítačem a při sledování TV dochází k prodloužení intervalu mrkání a tím k oslabení slzného filmu. To bych také viděl jako pravděpodobnou příčinu vašeho problému. Můžete zkusit odstranit, či zmírnit projevy kapkami Refresh, nebo Hylocomod.


Princip multifokálních kontaktních čoček

Dotaz: Mohl byste mi pane doktore vysvětlit princip multifokálních kontaktních čoček?

Odpověď: Multifokální kontaktní čočky, zjednodušeně, fungují na principu různé dilatace zornic, při pohledu do různých vzdáleností. V centrální části kontaktní čočky je „jiná dioptrie“, než v části periferní. Případně se střídají v soustředných kružnicích. Detailní provedení se může u jednotlivých výrobců částečně odlišovat.

Jinou možností je korekce metodou „monovision“ – využití efektu „vedoucího oka“. Jedno oko je korigované do dálky, druhé do blízka. Pro tuto metodu se používají běžné kontaktní čočky.


Kontaktní čočky s UV filtrem

Dotaz: Prosím Vás, aký je rozdiel na vplyv oka medzi čočkou, ktorá má UV a tou, ktorá UV filter nemá? A ešte jedná vec. Končí sa výroba mojich doterjších čoček soflens 66(baush Lomb). Ktoré by z Vášho pohľadu boli tie vhodné pre ich náhradu? Ja som včera kúpila skúšobný pár Frequency 58 UV. Možete mi potvrdiť, rsp. vyvrátiť moju voľbu?

Odpověď: K první části Vašeho dotazu – kontaktní čočka s UV filtrem chrání rohovku před škodlivými vlivy UV záření. Není však chráněna spojivka a okraje očních víček, které jsou na nadměrné UV záření citlivé podobně jako rohovka. Podle mého názoru je UV filtr u kontaktních čoček prvkem nepříliš významným, protože pokud ochranu před UV zářením skutečně potřebujete, musíte použít kvalitní sluneční brýle, které ochrání nejen rohovku, ale i spojivku a oční víčka.

K druhé části Vašeho dotazu – pokud hodláte změnit typ kontaktních čoček, provádějte to vždy a zásadně s pomocí kontaktologa. Nekupujte si jiný typ kontaktních čoček, bez předchozí kontrolní aplikace.


Je spolehlivé si kupovat na internetu kontaktní čočky?

Dotaz: Je spolehlivé si kupovat na internetu kontaktní čočky? Nemůže se jednat o padělky a jak poznám, že je server bezpečný a kvalitní?

Odpověď: Stejně jako v ostatních oborech se i v případě kontaktních čoček může stát, že narazíte na nesolidní firmu. Můžete tak dostat výrobky, které nejsou určené pro český trh, jsou blízko před dobrou expirace nebo je dostanete a mnohem delší čas než slibuje dodací lhůta.

Proto je dobré si pro nákup kontaktních čoček zvolit solidní a zavedený internetový obchod, který zabezpečuje také servis. Myslím, že bezpečný a kvalitní servery lze rozpoznat velmi rychle. Stačí se na příslušném eshopu trochu „rozhlédnout“.


Je nutné výběr zvlhčujících kapek konzultovat s kontaktologem?

Dotaz: Kdybych chtěla koupit zvlhčující kapičky je nutné to probrat s očním lékařem. Jestli je třeba nutné k určité značce kontaktních čoček mít i stejné kapičky?

Odpověď: Spíš, než na značce záleží na povaze problému, který by měly kapky vyřešit. Pokud jde o zvlhčení (lubrikaci) kontaktních čoček, mohu vám doporučit kapky Refresh, případně účinnější Hylocomod. Oboje jsou bez nežádoucích konzervačních lá­tek.


Rozdíl mezi čočkami Proclear Sphere a Proclear Compatibles

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat jaký je rozdíl u čoček Proclear Sphere a Proclear Compatibles?

Odpověď: Kontaktní čočky Proclear Sphere/Sphere RX se k nám nedovážejí, nemohu Vám dát o nich bližší informace. Proclear Compatibles je starší označení nynějších Proclear. Jde pouze o změnu názvu (vypuštění slova „compatibles"), čočky jsou však stejné.


Jak je to s těmi znaménky - a +?

Dotaz: Chtěla bych se zeptat jak je to s těmi znaménky – a +? Které je na co,co se tím značí?, (do dnes to nějak pletu) Mám dioptrické brýle do dálky,na pravém oku 1 a na levém 3/4 dioptrie. A chci vás poprosit zda by jste mi mohl poradit jaké čočky si můžu koupit.

Odpověď: Znaménko + označuje spojnou čočku, která se používá pro korekci dalekozrakosti (hypermetropie).

Znaménko – označuje rozptylnou čočku, která se používá pro korekci krátkozrakosti (myopie).

Které kontaktní čočky budou pro Vás optimální, Vám, bohužel, nemohu sdělit takto, toto doporučení lze učinit až na základě výsledků měření při aplikaci kontaktních čoček. Pro aplikaci kontaktních čoček, navštivte, prosím, optometristu, nebo očního lékaře.


Co vyjadřuje zakřivení oka?

Dotaz: Přístroj v optice mi naměřil hodnotu zakřivení BC 8,7. Zajímalo by mě, co tato hodnota znamená a zda je možné si zakoupit kontaktní čočky s hodnotou 8,6. Pokud bych tak učinila, jaká mi hrozí rizika?

Odpověď: To, že Vám přístroj v optice naměřil hodnotu BC 8,7 je vodítkem pro další výběr vhodných kont. čoček. Jde o poloměr zakřivení Vaší rohovky, tomu by měla odpovídat svým poloměrem zakřivení kontaktní čočka. Ovšem není důležitý pouze samotný údaj o zakřivení, důležité jsou i další vlastnosti zvolené kontaktní čočky. Kontaktní čočky nelze vybírat pouze podle hodnoty zakřivení. Pokud byste tak učinila, hrozí rizika, která se nedají zcela bagatelizovat.


Hodnota dioptrií u brýlí a kontaktních čoček

Dotaz: Je pravda, že se kontaktní čočky se u krátkozrakosti dávají o něco slabší a u dalekozrakosti silnější, protože jsou brýle kousek od oka a čočky přímo na něm?

Odpověď: Máte pravdu. od 3dpt výše se v případě krátkozrakosti 0,25dpt ubírá, u vyšších korekcí (nad 6dpt) může změna činit i 0,5dpt. V případě dalekozrakosti je tomu obráceně, stejná hodnota se navíc přidává.


Rozdíl mezi čočkami Frequency 55 Toric a Frequency XCEL Toric

Dotaz: Vysvětlete mi rozdíl mezi čočkami Frequency 55 Toric a Frequency XCEL Toric.Cena je rozdílná a parametry mi přijdou stejné.Tak nevím jaký je rozdíl mimo materiálu ketrý je methafilcon A nebo B.Já používám Frequency XCEL Toric

Odpověď: Kontaktní čočky Frequency 55 Toric se k nám oficiálně nedovážejí, tím pádem je neaplikujeme a neznám jejich vlastnosti. Dá se pouze odhadovat, že vlastnosti budou podobné Frequency 55, což jsou však čočky odlišné od Frequency Xcell Toric, již základními parametry. Kontaktní čočky však nelze porovnávat pouze podle parametrů, ale vždy podle toho, jak se čočka chová nasazená na konkrétním oku.


Je možné nosit kontaktní čočky během nemoci?

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, jest-li se můžou nosit kontaktní čočky v době nemoci (např. : rýma).

Odpověď: V době nemoci kontaktní čočky rozhodně nepoužívejte, ani při banalitě, jakou je rýma.


Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel

Dotaz: Obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem držitelem řidičských oprávnění skupin C a D (nákladní automobil a autobus) a zároveň používám kontaktní čočky o síle – 5 a –7 dioptrií. Při použití kontaktních čoček nemám se zrakem žádné potíže. Chtěl bych se zeptat, zda bych mohl mít problém s uznáním zdravotní způsobilosti k řízení autobusu v pracovně-právním vztahu dle zákona 277/2004 sb. o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. V tomto zákoně se mimo jiné uvádí:

"Nemoci, vady nebo stavy zraku vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel jsou nemoci, vady nebo stavy zraku, které způsobují takové zdravotní komplikace nebo odchylky, které jsou nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích, a to zejména

  1. zraková ostrost v lepším oku menší než 0,8 a v horším oku menší než 0,5; pokud jsou k dosažení hodnot 0,8 a 0,5 použity korektivní čočky, nekorigovaná ostrost každého oka je menší než 0,5, nebo hodnoty minimální ostrosti (0,8 a 0,5) jsou dosaženy buď korekcí pomocí brýlí nebo kontaktních čoček se silou přesahující plus nebo minus 4 D (nekorigované vidění = 0,05); osoba trpící uvedenými nemocemi, vadami nebo stavy korekci pomocí brýlí nebo čoček nesnáší dobře."

Vyplývá tedy z tohoto zákona, že osoba, která používá brýle nebo kontaktní čočky silnější než –4 dioptrie není zdravotně způsobilá k řízení vozidel skupin C a D? V případě, že ano, lze se stát např. nějakou optickou korekcí, popř. operací, opět zdravotně způsobilý k řízení? Za odpověď předem děkuji.

Odpověď: Uvedený odstavec ze zákona chápu tak, že podstatné je, abyste byl korigovaný na uvedenou ostrost (0,5/0,8) a dobře tuto korekci snášel (viz poslední věta odst. b), což u korekcí nad 4 dpt nebývá vždy pravidlem. Čili, pokud budete s Vašimi hodnotami –5 a –7 mít zrakovou ostrost 0,5/0,8 a budete ji dobře snášet, neměl byste mít problém.


Frekvence používání očních kapek

Dotaz: Dobrý den, používám jednodenní čočky od firmy Ciba Vision a zárověň oční kapky Refresh. Můj dotaz zní kolikrát denně si mohu kapat do očí přímo na čočky? Je nějak omezené používání očních kapek, tak aby kontaktní čočky neztrácely svoji kvalitu?

Odpověď: Potřeba použití zvlhčovacích kapek je dána kvalitou a kvantitou slzného filmu a vlivem prostředí, ve kterém se pohybujete. Používáním zvlhčovacích kapek nedochází ke znehodnocování kont. čoček. Pokud by se Vám zdálo používání příliš časté, je možné, že účinnost kapek Refresh již není dostatečná (kapání 3–4× za den). Doporučoval bych Vám zkusit kapky Hylocomod, jsou koncentrovanější, mají dobrý aplikátor, který kapání usnadňuje, jsou bez konzervantů.


Mohu roztoky na čištění čoček nakapat do očí na jejich zvlhčení

Dotaz: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli se mohou roztoky na čištění čoček případně nakapat do očí na zvlhčení, když momentálně nejsou po ruce jiné kapky do očí.

Odpověď: Roztoky na kontaktní čočky (kromě peroxidových!) je možné v případě nouze použít na zvlhčení čočky na oku. Efekt je však přiměřeně menší, než u kapek. Peroxidové roztoky do styku s okem přijít nesmějí, musejí projít neutralizací po přesně stanovený čas.


Doba používání kontaktní čočky

Dotaz: Dobrý den,můj dotaz se týče otevření měsíčních čoček z obalu,nosím je třeba 3 dny a pak z důvodu nemoci je nemohu nosit. Je možné je skladovat v pouzdře v roztoku14 dní a po uzdravení používat čočky ještě 27 dní nebo se doba zkracuje o těch 14 dní?

Odpověď: Dobrý den, toto je často diskutovaná otázka a není na ni jednoznačná odpověď. Je nutné zohlednit, za jakých okolností čočky přestáváte používat a na jak dlouho. V případě, že onemocníte, načatý pár zahoďte, byť by byl jen jednou použitý. Odstávka čoček na 1 den je možná i bez výměny roztoku. Při odstávce na více dní je nutné denně měnit roztok za nový, sterilní. Odstávku na více, než 3–4 dny vám nedoporučuji. Každopádně nedoporučuji praktikovat odstávky čoček pravidelně, lepší řešení je přejít na jednodenní čočky.


Je nutné mít poznámku o nošení kontaktních čoček v řidičském průkaze?

Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je nutné mít při řízení automobilu nějaký speciální průkaz, že jsem nositel kontaktních čoček.

Odpověď: Ano, v případě, že máte v řidičském průkazu poznámku „brýle nutné“, musíte se v případě kontroly prokázat kartičkou, která potvrzuje používání kontaktních čoček. Tuto kartičku Vám vystaví Váš kontaktolog. U nových řidičských průkazů po vzoru EU, je nutné si nechat zapsat správný harmonizační kód. Viz: https://www.vasecocky.cz/…ridicak.html#…


Platba kartou ve výdejním místě?

Dotaz: Je ve výdejním místě možnost platit kartou?

Odpověď: Dobrý den, bohužel ve výdejním místě platit kartou nelze a to z důvodu, že lékárna je pouze sjednané výdejní místo kde je možné si objednávku pouze vyzvednout. Veškeré účetnictví,re­klamace a vše kolem objednávky tedy neřeší lékárna ale náš e-shop. Není proto možné provádět platby na platebním terminálu lékárny a zároveň platby nám za objednávky. Děkuji za pochopení.


Změna dioptrií.

Dotaz: Dobrý den, měla bych takový dotaz. V současné době jsem doposud nosila dioptrii –6.00, cylindr –1.25, os 110 stupňů (čočky Air Optix for Astigmatism). Ovšem připadá mi, že na to oko už vidím trochu hůře – tak bych chtěla silnější. Můj dotaz spočítá v tom: 1) Ráda bych si objednala o trochu silnější dioptrie –6.25. 2)Myslíte, že když si zakoupím např. dioptrii –6.25, budu muset změnit i cylindr a osu? Nevím, zda se to se změnou dioptrie také musí měnit/jestli má osa a cylindr nějaký vliv na dioptrii. Děkuji moc

Odpověď: Dobrý den, s tímto dotazem se prosím obraťte přímo na Vašeho kontaktologa (očního lékaře), já bohužel nedovedu odborně na tento dotaz odpovědět. Děkuji za pochopení.


Jak poznám kolikadenní jsou čočky?

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat jak poznám podle blistru, kolikadenni jsou zakoupené čočky? Děkuji Pixa

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ráda bych Vás požádala, abyste mi zaslal fotografii blistru na e-mailovou adresu: info@vasecocky.cz. Děkuji za pochopení.


Dotaz: Dobrý den, Chtěla jsem čočky na příležitostné nošení a sportování tak 3× do týdne. Myslela jsem si že mi budou nabídnuty jednodenní čočky, ale byly mi doporučeny měsíční čočky 30-ti denní s tím, že je budu vyndávat a nechávat v pouzdře třeba i několik dní. Jak je to s časovou délkou, kdy čočky mohou být venku z oka? Nechci se vzdát brýlí dost mi vyhovují a sportovala bych s nimi i nadále ale dost brýlí už jsem takhle úplně zničila…

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Ze zkušeností bych Vám raději doporučila jednodenní kontaktní čočky. Jestliže sportujete a čočky používáte občas je to pro Vás lepší volba. Měsíční čočky by neměly být déle v pouzdře než 1 týden. Doporučuji opět navštívit očního lékaře nebo kontaktologa a zeptat se ho na jednodenní čočky. Krásný den, Katka.


Kontrola u očního lékaře

Dotaz: Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Nosím kontaktní čočky a chystám se na preventivní prohlídku k očnímu. Zajímalo by mne, jestli mohu přijít na vyšetření s čočkami nebo je nutné přijít kvůli objektivnosti s brýlemi? Bohužel jsem tuto informaci nikde nenašla. Děkuji za radu. Pavla

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Doporučuji kontaktovat alespoň telefonicky Vašeho očního lékaře a informovat se. Je možné, že každý oční lékař má jiné požadavky. Děkuji za pochopení.


Roztok, který je otevřený 9 hodin

Dotaz: Dobrý den, omylem jsem nechala přes noc otevřený roztok CooperVision Synergi (cca 9 hodin) a nevím, zda je bezpečné ho použít. Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Nečistoty, které můžou způsobit znehodnocení roztoku obvykle nejsou viditelné volným okem. Roztok, který byl otevřený delší čas se všeobecně nedoporučuje nadále používat. Bohužel takto na dálku nedokážu posoudit vhodnost používání roztoku. Jestli máte pocit, že nastali nějaké změny ve zdravotním stavě, určitě doporučujeme konzultovat tuto situaci s Vaším očním specialistou. Děkuji za pochopení a přeji hezký den, Katka.


Změna průměru a zakřivení

Dotaz: Dobrý večer, když mám zakřivení 8.40 a průměr 13.80, myslíte, že když si objednám jen na jeden den nošení barevné dioptrické čočky, kde zakřivení je 8.60 a průměr 14.00, tak to vadit nebude?

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však těžké určit, zda Vám jiný průměr a jiné zakřivení budou vyhovovat. Průměr hraje důležitou roli v usazování čočky na rohovku – průměr, který je menší, než je průměr rohovky, může být problematický, naopak velký průměr může činit potíže při nasazování čoček do oka nositelům s užší oční štěrbinou. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Rozhodně tedy doporučuji návštěvu očního lékaře, který Vám změří všechny parametry, doporučí vhodný typ čoček pro Vás a poskytne Vám zkušební pár. Záleží totiž také na ostatních parametrech jako je materiál, propustnost pro kyslík nebo obsah vody. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám poté nebudou správně sedět a vyhovovat. Děkuji za pochopení.


mohu dělat řidičský průkaz skupiny B?

Dotaz: Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat jestli když.mám zrakovou vadu –5 dioptrií na každém oku a nosím kontaktní čočky, tak jestli si mohu dělat řidičský průkaz skupiny B. Zajímá mě zda tato.vada není nějak ohraničena zákonem.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Ráda bych Vás požádala, abyste se obrátila přímo na Vašeho očního lékaře.Oční lékař na základě Vaší lékařské zprávy posoudí, zda můžete řídit motorové vozidlo či nikoliv. Hezký den, Katka.


je možné použít na kontaktní čočky oční kapky Ocutein Sensitive?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné použít na kontaktní čočky oční kapky Ocutein Sensitive? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Oční kapky Ocutein Sensitive bohužel neprodáváme a tudíž nemáme informace, zda se mohou aplikovat na kontaktní čočky. Doporučuji se zeptat lékárníka nebo Vašeho očního lékaře


Můžu kombinovat brýle s čočkami?

Dotaz: Dobrý den.Chci se zeptat nosím kontaktni čočky na dalku-7dioptrii. Nechci aby si oko zvyklo na vyšší dioptrie ale občas v zaměstnání potrebuju videt ostřeji. Lze kombinovat čočky a bryle kdybych si pořídila např. Brýle s –1dioptrii na občasné použití?děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Tento dotaz je směřován k Vašemu očnímu lékaři či kontaktologovi, který Vám na základě vyšetření doporučí jaké kontaktní čočky či dioptrické brýle máte nosit. Děkuji za pochopení, Káťa.

Nenechte si ujít novinky ze světa usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.