800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Ostatní

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz

Od koho se dozvím údaj o zakřivení oka?

Anonym

Dotaz: Od koho se dozvím údaj o zakřivení oka. Chodím k očaři, ale znám jen počet dioptrií. Může mi tedy říct hodnotu zakřivení očař a nebo musím k tomu kontaktologovi.

VašeČočky.cz

Odpověď: Nestačí, aby Vám kontaktolog (oční lékař, nebo optometrista) pouze sdělil hodnotu zakřivení Vaší rohovky. Je nutné, aby Vám provedl tzv. aplikaci. Doporučuji Vám pročíst si správný postup pořizování kontaktních čoček.

Důležitost průměru kontaktní čočky

Anonym

Dotaz: Znám zakřivení oka a dioptrie, ale koukám, že jsou ještě různé průměry čoček a nevím, jak moc je důležitý průměr čočky a jak velký to má vliv na oko.

VašeČočky.cz

Odpověď: Z Vašeho dotazu tuším, že chcete vybírat kontaktní čočky podle parametrů jiných čoček, které nejspíš dosud používáte. Toto však není správný postup a může pro vás znamenat jisté komplikace. Pokud byste rád změnil druh kontaktních čoček, sdělte své důvody Vašemu kontaktologovi a on Vám s výběrem vhodných kontaktních čoček pomůže a budete mít jistotu, že Vám budou sloužit jak mají.

Jak správně číst údaje z kartičky od kontaktologa?

Anonym

Dotaz: Kontaktolog mi napsal do kartičky „Nosím kontaktní čočky“ takovéto údaje o dioptriích. L = 2,25, P = 2,25. Na blistru kontaktních čoček, které mi dal a které mi vyhovují je ale údaj – 2,25. Při objednání přes e-shop mám tedy zadat do dioptrií 2,25 nebo –2,25?

VašeČočky.cz

Odpověď: Při objednávání Vašich kontaktních čoček zadávejte mínusové dioptrie, tak jak jsou uvedeny na krabičce. Kontaktologové předepisují kontaktní čočky tak, jak jste uvedla, rovnítko u nich znamená mínus.

Kontaktní čočky a gelové nehty

Anonym

Dotaz: Před třemi týdny jsem si pořídila gelové nehty a chtěla jsem si pořídit i kontaktní čočky. Byla jsem u oční a ta mi řekla, že bych je mít mohla, ale nehty musí dolu. Je to pravda?

VašeČočky.cz

Odpověď: Vaše oční lékařka má pravdu. Manipulace s kontaktními čočkami je možná pouze bříšky prstů, a to s delšími nehty není téměř možné dodržet.

Princip multifokálních kontaktních čoček

Anonym

Dotaz: Mohl byste mi vysvětlit princip multifokálních kontaktních čoček?

VašeČočky.cz

Odpověď: Multifokální kontaktní čočky, zjednodušeně, fungují na principu různé dilatace zornic, při pohledu do různých vzdáleností. V centrální části kontaktní čočky je „jiná dioptrie“, než v části periferní. Případně se střídají v soustředných kružnicích. Detailní provedení se může u jednotlivých výrobců částečně lišit.

Jinou možností je korekce metodou „monovision“ – využití efektu „vedoucího oka“. Jedno oko je korigované do dálky, druhé do blízka. Pro tuto metodu se používají běžné kontaktní čočky.

Kontaktní čočky s UV filtrem

Anonym

Dotaz: Prosím Vás, aký je rozdiel na vplyv oka medzi čočkou, ktorá má UV a tou, ktorá UV filter nemá? A ešte jedná vec. Končí sa výroba mojich doterajších čoček Soflens 66(Baush Lomb). Ktoré by z Vášho pohľadu boli tie vhodné pre ich náhradu? Ja som včera kúpila skúšobný pár Frequency 58 UV. Možete mi potvrdiť, rsp. vyvrátiť moju voľbu?

VašeČočky.cz

Odpověď: K první části Vašeho dotazu – kontaktní čočka s UV filtrem chrání rohovku před škodlivými vlivy UV záření. Není však chráněna spojivka a okraje očních víček, které jsou na nadměrné UV záření citlivé podobně jako rohovka. Podle mého názoru je UV filtr u kontaktních čoček prvkem nepříliš významným, protože pokud ochranu před UV zářením skutečně potřebujete, musíte použít kvalitní sluneční brýle, které ochrání nejen rohovku, ale i spojivku a oční víčka.

K druhé části Vašeho dotazu – pokud hodláte změnit typ kontaktních čoček, provádějte to vždy a zásadně s pomocí kontaktologa. Nekupujte si jiný typ kontaktních čoček, bez předchozí kontrolní aplikace.

Je spolehlivé si kupovat na internetu kontaktní čočky?

Anonym

Dotaz: Je spolehlivé si kupovat na internetu kontaktní čočky? Nemůže se jednat o padělky a jak poznám, že je server bezpečný a kvalitní?

VašeČočky.cz

Odpověď: Stejně jako v ostatních oborech se i v případě kontaktních čoček může stát, že narazíte na nesolidní firmu. Můžete tak dostat výrobky, které nejsou určené pro český trh, jsou blízko před dobrou expirace nebo je dostanete a mnohem delší čas než slibuje dodací lhůta.

Proto je dobré si pro nákup kontaktních čoček zvolit solidní a zavedený internetový obchod, který zabezpečuje také servis. Myslím, že bezpečný a kvalitní servery lze rozpoznat velmi rychle. Stačí se na příslušném eshopu trochu „rozhlédnout“.

Je nutné výběr zvlhčujících kapek konzultovat s kontaktologem?

Anonym

Dotaz: Kdybych chtěla koupit zvlhčující kapičky je nutné to probrat s očním lékařem? Jestli je třeba nutné k určité značce kontaktních čoček mít i stejné kapičky?

VašeČočky.cz

Odpověď: Spíš, než na značce, záleží na povaze problému, který by měly kapky vyřešit. Oční kapky jsou různé, mohou být zvlhčující, lubrikační. Pokud máte citlivé oči, doporučuji vybrat kapky bez konzervantů.

Rozdíl mezi čočkami Proclear Sphere a Proclear Compatibles

Anonym

Dotaz: Jaký je rozdíl u čoček Proclear Sphere a Proclear Compatibles?

VašeČočky.cz

Odpověď: Kontaktní čočky Proclear Sphere/Sphere RX se k nám nedovážejí, nemohu Vám dát o nich bližší informace. Proclear Compatibles je starší označení nynějších Proclear. Jde pouze o změnu názvu (vypuštění slova „compatibles"), čočky jsou však stejné.

Jak je to s těmi znaménky - a +?

Maria T.

Dotaz: Chtěla bych se zeptat jak je to s těmi znaménky – a +? Které je na co, co se tím značí?, (do dnes to nějak pletu) Mám dioptrické brýle do dálky, na pravém oku 1 a na levém 3/4 dioptrie. A chci vás poprosit, zda byste mi mohl poradit jaké čočky si můžu koupit?

VašeČočky.cz

Odpověď: Znaménko + označuje spojnou čočku, která se používá pro korekci dalekozrakosti (hypermetropie).

Znaménko – označuje rozptylnou čočku, která se používá pro korekci krátkozrakosti (myopie).

Které kontaktní čočky budou pro Vás optimální, Vám, bohužel, nemohu sdělit takto, toto doporučení lze učinit až na základě výsledků měření při aplikaci kontaktních čoček. Pro aplikaci kontaktních čoček, navštivte, prosím, optometristu, nebo očního lékaře.

Co vyjadřuje zakřivení oka?

Anonym

Dotaz: Přístroj v optice mi naměřil hodnotu zakřivení BC 8,7. Zajímalo by mě, co tato hodnota znamená a zda je možné si zakoupit kontaktní čočky s hodnotou 8,6. Pokud bych tak učinila, jaká mi hrozí rizika?

VašeČočky.cz

Odpověď: To, že Vám přístroj v optice naměřil hodnotu BC 8,7 je vodítkem pro další výběr vhodných kontaktních čoček. Jde o poloměr zakřivení Vaší rohovky, tomu by měla odpovídat svým poloměrem zakřivení kontaktní čočka. Ovšem není důležitý pouze samotný údaj o zakřivení, důležité jsou i další vlastnosti zvolené kontaktní čočky. Kontaktní čočky nelze vybírat pouze podle hodnoty zakřivení. Pokud byste tak učinila, hrozí rizika, která se nedají zcela bagatelizovat.

Hodnota dioptrií u brýlí a kontaktních čoček

Anonym

Dotaz: Je pravda, že se kontaktní čočky se u krátkozrakosti dávají o něco slabší a u dalekozrakosti silnější, protože jsou brýle kousek od oka a čočky přímo na něm?

VašeČočky.cz

Odpověď: Máte pravdu. od 3dpt výše se v případě krátkozrakosti 0,25dpt ubírá, u vyšších korekcí (nad 6dpt) může změna činit i 0,5dpt. V případě dalekozrakosti je tomu obráceně, stejná hodnota se navíc přidává.

Rozdíl mezi čočkami Frequency 55 Toric a Frequency Xcel Toric

Anonym

Dotaz: Vysvětlete mi rozdíl mezi čočkami Frequency 55 Toric a Frequency XCEL Toric. Cena je rozdílná a parametry mi přijdou stejné.Tak nevím, jaký je rozdíl mimo materiálu, který je Methafilcon A nebo B. Já používám Frequency XCEL Toric.

VašeČočky.cz

Odpověď: Kontaktní čočky Frequency 55 Toric se k nám oficiálně nedovážejí, tím pádem je neaplikujeme a neznám jejich vlastnosti. Dá se pouze odhadovat, že vlastnosti budou podobné Frequency 55, což jsou však čočky odlišné od Frequency Xcel Toric, již základními parametry. Kontaktní čočky však nelze porovnávat pouze podle parametrů, ale vždy podle toho, jak se čočka chová nasazená na konkrétním oku.

Je možné nosit kontaktní čočky během nemoci?

Anonym

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, jestli se můžou nosit kontaktní čočky v době nemoci (např.: rýma).

VašeČočky.cz

Odpověď: V době nemoci kontaktní čočky rozhodně nepoužívejte, ani při banalitě, jakou je rýma.

Zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel

Anonym

Dotaz: Obracím se na Vás s prosbou o radu. Jsem držitelem řidičských oprávnění skupin C a D (nákladní automobil a autobus) a zároveň používám kontaktní čočky o síle – 5 a –7 dioptrií. Při použití kontaktních čoček nemám se zrakem žádné potíže. Chtěl bych se zeptat, zda bych mohl mít problém s uznáním zdravotní způsobilosti k řízení autobusu v pracovně-právním vztahu dle zákona 277/2004 sb. o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel. V tomto zákoně se mimo jiné uvádí:

"Nemoci, vady nebo stavy zraku vylučující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel jsou nemoci, vady nebo stavy zraku, které způsobují takové zdravotní komplikace nebo odchylky, které jsou nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích, a to zejména

  1. zraková ostrost v lepším oku menší než 0,8 a v horším oku menší než 0,5; pokud jsou k dosažení hodnot 0,8 a 0,5 použity korektivní čočky, nekorigovaná ostrost každého oka je menší než 0,5, nebo hodnoty minimální ostrosti (0,8 a 0,5) jsou dosaženy buď korekcí pomocí brýlí nebo kontaktních čoček se silou přesahující plus nebo minus 4 D (nekorigované vidění = 0,05); osoba trpící uvedenými nemocemi, vadami nebo stavy korekci pomocí brýlí nebo čoček nesnáší dobře."

Vyplývá tedy z tohoto zákona, že osoba, která používá brýle nebo kontaktní čočky silnější než –4 dioptrie není zdravotně způsobilá k řízení vozidel skupin C a D? V případě, že ano, lze se stát např. nějakou optickou korekcí, popř. operací, opět zdravotně způsobilý k řízení? Za odpověď předem děkuji.

VašeČočky.cz

Odpověď: Uvedený odstavec ze zákona chápu tak, že podstatné je, abyste byl korigovaný na uvedenou ostrost (0,5/0,8) a dobře tuto korekci snášel (viz poslední věta odst. b), což u korekcí nad 4 dpt nebývá vždy pravidlem. Čili, pokud budete s Vašimi hodnotami –5 a –7 mít zrakovou ostrost 0,5/0,8 a budete ji dobře snášet, neměl byste mít problém.

Frekvence používání očních kapek

Anonym

Dotaz: Používám jednodenní čočky od firmy Ciba Vision a zárověň oční kapky Refresh. Můj dotaz zní kolikrát denně si mohu kapat do očí přímo na čočky? Je nějak omezené používání očních kapek, tak aby kontaktní čočky neztrácely svoji kvalitu?

VašeČočky.cz

Odpověď: Potřeba použití zvlhčovacích kapek je dána kvalitou a kvantitou slzného filmu a vlivem prostředí, ve kterém se pohybujete. Používáním zvlhčovacích kapek nedochází ke znehodnocování kontaktních čoček. Pokud by se Vám zdálo používání příliš časté, je možné, že účinnost kapek Refresh již není dostatečná (kapání 3–4× za den). Doporučoval bych Vám zkusit kapky koncentrovanější nebo bez konzervantů.

Mohu roztoky na čištění čoček nakapat do očí na jejich zvlhčení

Anonym

Dotaz: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli se mohou roztoky na čištění čoček případně nakapat do očí na zvlhčení, když momentálně nejsou po ruce jiné kapky do očí.

VašeČočky.cz

Odpověď: Roztoky na kontaktní čočky (kromě peroxidových!) je možné v případě nouze použít na zvlhčení čočky na oku. Efekt je však přiměřeně menší, než u kapek. Peroxidové roztoky do styku s okem přijít nesmějí, musejí projít neutralizací po přesně stanovený čas.

Doba používání kontaktní čočky

Anonym

Dotaz: Dobrý den,můj dotaz se týká otevření měsíčních čoček z obalu, nosím je třeba 3 dny a pak z důvodu nemoci je nemohu nosit. Je možné je skladovat v pouzdře v roztoku 14 dní a po uzdravení používat čočky ještě 27 dní nebo se doba zkracuje o těch 14 dní?

VašeČočky.cz

Odpověď: Dobrý den, toto je často diskutovaná otázka a není na ni jednoznačná odpověď. Je nutné zohlednit, za jakých okolností čočky přestáváte používat a na jak dlouho. V případě, že onemocníte, načatý pár zahoďte, byť by byl jen jednou použitý. Odstávka čoček na 1 den je možná i bez výměny roztoku. Při odstávce na více dní je nutné denně měnit roztok za nový, sterilní. Odstávku na více, než 3–4 dny vám nedoporučuji. Každopádně nedoporučuji praktikovat odstávky čoček pravidelně, lepší řešení je přejít na jednodenní čočky.

Je nutné mít poznámku o nošení kontaktních čoček v řidičském průkaze?

Anonym

Dotaz: Zajímalo by mě, jestli je nutné mít při řízení automobilu nějaký speciální průkaz, že jsem nositel kontaktních čoček.

VašeČočky.cz

Odpověď: Ano, v případě, že máte v řidičském průkazu poznámku „brýle nutné“, musíte se v případě kontroly prokázat kartičkou, která potvrzuje používání kontaktních čoček. Tuto kartičku Vám vystaví Váš kontaktolog. U nových řidičských průkazů po vzoru EU, je nutné si nechat zapsat správný harmonizační kód. Viz: https://www.vasecocky.cz/…ridicak.html#…

Platba kartou ve výdejním místě?

Anonym

Dotaz: Je na výdejním místě možnost platit kartou?

VašeČočky.cz

Odpověď: Bohužel ve výdejním místě platit kartou nelze a to z důvodu, že lékárna je pouze sjednané výdejní místo, kde je možné si objednávku pouze vyzvednout. Veškeré účetnictví, reklamace a vše kolem objednávky tedy neřeší lékárna, ale náš e-shop. Není proto možné provádět platby na platebním terminálu lékárny a zároveň platby nám za objednávky. Děkuji za pochopení.

Změna dioptrií.

Anonym

Dotaz: V současné době jsem doposud nosila dioptrii –6.00, cylindr –1.25, os 110 stupňů (čočky Air Optix for Astigmatism). Ovšem připadá mi, že na to oko už vidím trochu hůře – tak bych chtěla silnější. Můj dotaz spočítá v tom: 1) Ráda bych si objednala o trochu silnější dioptrie –6.25. 2) Myslíte, že když si zakoupím např. dioptrii –6.25, budu muset změnit i cylindr a osu? Nevím, zda se to se změnou dioptrie také musí měnit, respektive zda má osa a cylindr nějaký vliv na dioptrii?

VašeČočky.cz

Odpověď: S tímto dotazem se prosím obraťte přímo na Vašeho kontaktologa (očního lékaře), já bohužel nedovedu odborně na tento dotaz odpovědět. Děkuji za pochopení.

Jak poznám kolikadenní jsou čočky?

Anonym

Dotaz: Chtěl bych se Vás zeptat jak poznám podle blistru kolikadenní jsou zakoupené čočky?

VašeČočky.cz

Odpověď: Ráda bych Vás požádala, abyste mi zaslal fotografii blistru na e-mailovou adresu: info@vasecocky.cz. Informaci o periodě výměny uvádíme vždy v popisu produktu na našem e-shopu.

Kontrola u očního lékaře

Pavla J.

Dotaz: Nosím kontaktní čočky a chystám se na preventivní prohlídku k očnímu. Zajímalo by mne, jestli mohu přijít na vyšetření s čočkami nebo je nutné přijít kvůli objektivnosti s brýlemi? Bohužel jsem tuto informaci nikde nenašla.

VašeČočky.cz

Odpověď: Doporučuji kontaktovat alespoň telefonicky Vašeho očního lékaře a informovat se. Je možné, že každý oční lékař má jiné požadavky.

Změna průměru a zakřivení

Anonym

Dotaz: Když mám zakřivení 8.40 a průměr 13.80, myslíte, že když si objednám jen na jeden den nošení barevné dioptrické čočky, kde zakřivení je 8.60 a průměr 14.00, tak to vadit nebude?

VašeČočky.cz

Odpověď: Takto na dálku je však těžké určit, zda Vám jiný průměr a jiné zakřivení budou vyhovovat. Průměr hraje důležitou roli v usazování čočky na rohovku – průměr, který je menší, než je průměr rohovky, může být problematický, naopak velký průměr může činit potíže při nasazování čoček do oka nositelům s užší oční štěrbinou. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Rozhodně tedy doporučuji návštěvu očního lékaře, který Vám změří všechny parametry, doporučí vhodný typ čoček pro Vás a poskytne Vám zkušební pár. Záleží totiž také na ostatních parametrech jako je materiál, propustnost pro kyslík nebo obsah vody. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám poté nebudou správně sedět a vyhovovat.

Mohu dělat řidičský průkaz skupiny B?

Euka

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, jestli když mám zrakovou vadu –5 dioptrií na každém oku a nosím kontaktní čočky, jestli si mohu dělat řidičský průkaz skupiny B? Zajímá mě zda tato vada není nějak ohraničena zákonem.

VašeČočky.cz

Odpověď: Ráda bych Vás požádala, abyste se obrátila přímo na Vašeho očního lékaře.Oční lékař na základě Vaší lékařské zprávy posoudí, zda můžete řídit motorové vozidlo či nikoliv.

Je možné použít na kontaktní čočky oční kapky Ocutein Sensitive?

Anonym

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat, zda je možné použít na kontaktní čočky oční kapky Ocutein Sensitive?

VašeČočky.cz

Odpověď: Oční kapky Ocutein Sensitive bohužel neprodáváme a tudíž nemáme informace, zda se mohou aplikovat na kontaktní čočky. Doporučuji se zeptat lékárníka nebo Vašeho očního lékaře.

Můžu kombinovat brýle s čočkami?

Petra S.

Dotaz: Nosím kontaktní čočky na dálku –7.00 dioptrií. Nechci, aby si oko zvyklo na vyšší dioptrie, ale občas v zaměstnání potřebuju vidět ostřeji. Lze kombinovat čočky a brýle, kdybych si např. pořídila brýle s –1.00 dioptrií na občasné použití?

VašeČočky.cz

Odpověď: Tento dotaz je směřován k Vašemu očnímu lékaři či kontaktologovi, který Vám na základě vyšetření doporučí jaké kontaktní čočky či dioptrické brýle máte nosit.

Nenechte si ujít novinky ze světa usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.