800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Péče o kontaktní čočky

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz

Je nutné čočky při čištění promnout?

Anonym

Dotaz: Začal jsem nosit čočky a používám roztok ReNu MultiPlus. Rád bych se ujistil, zda je možné kontaktní čočky (Acuvue Oasys) opravdu jen uložit do pouzdra přes noc a není třeba další čištění (mnutí v dlani).

VašeČočky.cz

Odpověď: Dnešní roztoky slibují dokonalé vyčistění i bez mnutí, avšak záleží na stupni „znečistění“ kontaktní čočky. Rozhodně chybu neuděláte, pokud budete čočky mnout.

Znehodnocení otevřeného roztoku

Anonym

Dotaz: Dobrý den, 3 měsíce nosím kontaktní čočky na jejich údržbu používám roztok Renu Multi Plus no rub. Roztok jsem 2 dny ponechala otevřený, mohu ho používat dále nebo je nutné si koupit nový? Mám obavu, aby se mi do oka nedostala nějaká infekce, ale na druhou stranu mi přijde velmi nepravděpobobné, aby se roztok něčím „kontaminoval“ dvou milimetrovým otvorem. Děkuji

VašeČočky.cz

Odpověď: Nečistoty, které můžou způsobit znehodnocení roztoku nejsou většinou viditelné pouhým okem. Doba, po kterou je roztok otevřený v průběhu ošetřování kont. čoček je cca minuta. 2 dny představují 2880 minut. Takový roztok bych nepoužíval.

Péče o nedioptrické kontaktní čočky

Anonym

Dotaz: Kontaktní čočky jsem nikdy neměla, a teď o nich uvažuji jen z důvodu změny barvy mých očí. Chtěla jsem se zeptat, jak o nedioptrické barevné čočky pečovat.

VašeČočky.cz

Odpověď: Péče o nedioptrické barevné kontaktní čočky je stejná, jako u dioptrických. Jak s čočkami manipulovat a jak je ošetřovat Vás naučí kontaktolog, který Vám bude provádět jejich aplikaci.

Volba roztoku pro kontaktní čočky

Anonym

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné nebo se spíš doporučuje užívat roztok stejné značky jako jsou kontaktní čočky nebo lze zakoupit jakýkoliv jiný roztok?

VašeČočky.cz

Odpověď: Rozhodně nelze použít libovolný roztok, většinou však máte však možnost volby z několika roztoků. Konkrétní Vám, bohužel, nemohu doporučit, protože neuvádíte, jaké čočky používáte. Například na silikonhydrogelové čočky doporučuji svým zákazníkům roztok Opti-Free Express.

Volba pouzdra na kontaktní čočky

Anonym

Dotaz: Dnes mi přišel tento roztok s novým typem vysokého pouzdra (takový kalíšek, do kterého se v držáku vkládají čočky). Mám obavy, že se mi při používání takového pouzdra vypotřebuje roztok mnohem rychleji, protože mi připadá mnohem větší než klasická pouzdra. Chtěla bych se zeptat, jaký ma ten nový typ pouzdra objem a jestli nevadí, pokud si koupím zvlášť (asi teda od jiné značky) klasické pouzdro, na které jsem zvyklá.

VašeČočky.cz

Odpověď: Tento typ pouzdra má objem 9 ml, předchozí ploché pouzdro u SoloCare 360 ml mělo 2 × 5ml. Pokud chcete používat klasické ploché pouzdra, může být od jakékoliv značky.

Proč nesmí pouzdro přijít do styku s vodou?

Anonym

Dotaz: Proč nesmí pouzdro přijít do styku s vodou? A kdyby byla voda převařená, případně balená kojenecká, pak s ní mohu pouzdro vyplachovat? A pokud si nechám celý den v pouzdru roztok a pouzdro je zavřené, to je v pořádku?

VašeČočky.cz

Odpověď: Voda (ať kojenecká, nebo převařená) není čisté H2O. Obsahuje mnoho látek, které do styku s kontaktními čočkami přijít nesmějí. Základem roztoků na kontaktní čočky je voda zbavená těchto nežádoucích látek, tedy čisté H2O. Po vyjmutí čoček z pouzdra roztok vylijte, před uložením čoček nalijte roztok nový.

Výměna roztoku v pouzdru na čočky

Anonym

Dotaz: Jak často se mění roztok v pouzdře na čočky? Mám pocit, že roztokem příliš plýtvám, když jej měním denně.

VašeČočky.cz

Odpověď: Roztok je ideální měnit každé tři dny. Pokud se roztok znečistí například řasenkou, tak je nutné samozřejmě roztok vyměnit, jinak postačí každý třetí den.

Roztok a kontaktní čočky

Anonym

Dotaz: Máte prosím nějaké informace o roztoku Best view All-in-one? Zajímalo by mě také, zda je vhodný pro silikon-hydrogelové čočky (např. Purevision 2).

VašeČočky.cz

Odpověď: Roztoky Best View bohužel nenabízíme k prodeji na e-shopu. Avšak dle informací dostupných od výrobce je roztok určen pro měkké kontaktní čočky, tedy je vhodný i pro čočky Purevision 2.

Kontaktní čočky a extrémní mrazy

Anonym

Dotaz: Můžu nosit kontaktní čočky i v extrémních mrazech (-28°C)? Nezmrznou mi? Nehrozí nějaké komplikace?

VašeČočky.cz

Odpověď: Kontaktní čočky musí být uchovávány v pokojové teplotě. Mráz může čočkám uškodit, roztok v blistru mrzne při minusových teplotách. Čočky po vložení do oka již dokážou udržet teplotu těla, nicméně je nutné zajistit příhodné teploty při převozu balení čoček.

Teplota a roztok

Anonym

Dotaz: Je nutné uchovávat roztok Renu na čočky v lednici případně v jaké teplotě?

VašeČočky.cz

Odpověď: Roztoky značky RENU se doporučují uchovávat při pokojové teplotě. Nedokážu Vám garantovat jeho další kvality v extrémních podmínkách.

Doba nošení

Anonym

Dotaz: Mám měsíční čočky. Co se stane když si je vezmu o den navíc?

VašeČočky.cz

Odpověď: Po vypršení doby nošení se nedoporučuje kontaktní čočky vůbec používat. Mohlo by dojít k poškození zraku.

Jak dlouho vydrží čočka, než vyschne

Anonym

Dotaz: Jak dlouho vydrží čočka, než vyschne? Protože jsem si zabouchnul dveře od bytu a štípali mě v očích (teprve s čočkami začínám), tak jsem šel ke kamarádovi a u něho jsem vyndal čočku jenže jsem neměl roztok, tak jsem si je uložil do kapesníku. Čočku jsem do roztoku dál až cca po 45 min. Je stále použitelná nebo ne?

VašeČočky.cz

Odpověď: Po 45 minutách je dost pravděpodobné, že čočka vyschla. Nedoporučujeme dále tuto čočku používat i z toho důvodu, že čočka uložená v kapesníku může zanést nečistoty do Vašeho oka a způsobit infekci.

Čočka a šmouha od fixu

Anonym

Dotaz: Dnes se mi stala s levou čočkou nehoda. Měla jsem na prstech šmouhy od fixy a při nasazování se barva dostala na čočku i do pouzdra na čočky. Čočku jsem asi pětkrát propláchla roztokem a pouzdro taky, po fixe není na čočkách ani stopa. Můžu si ji ještě nasadit?

VašeČočky.cz

Odpověď: Rozhodně nedoporučujeme dávat čočku zpět do Vašeho oka. Můžou pak nastat jakékoliv komplikace, např. infekce, zánět apod.

Roztok a jeho použití

Anonym

Dotaz: Ještě prosím o informaci, jestli musím na oplachování a dezinfekci používat další roztok mimo toho, ve kterém je čočka přes noc?

VašeČočky.cz

Odpověď: Pokud používáte klasický víceúčelový roztok na měkké kontaktní čočky, je možné s ním oplachovat i dezinfikovat kontaktní čočky. Každý den doporučuji vyčistit kontaktní čočku po vyjmutí z pouzdra v dlani s pár kapkami roztoku.

Změna roztoku

K K.

Dotaz: Obvykle na čočky používám Synergi roztok od Cooper Vision. Teď jsem si ale koupila nový od OptiFree Pure Moist. Otevřela jsem nové čočky a začala je nosit s novým roztokem, ale ukládám je ve stejném pouzdře, v jakém jsem ukládala staré čočky s původním roztokem. Nevadí, že pouzdro „dostalo“ nový roztok?

VašeČočky.cz

Odpověď: Roztok se prodává s pouzdrem. Doporučuji na nový roztok používat i nové pouzdro, aby nedošlo k poškození materiálu čočky. Zároveň doporučuji pouzdro měnit nejdéle po 3 měsících.

Můžu nosit déle kontaktní čočky?

Anna K.

Dotaz: Pokud mám 3 měsíční, nedioptrické, crazy čočky a nosím je 1–2× do týdne, plus každé 3 dny čistím a měním roztok, mohu je nosit například i půl roku, pokud ne, jak dlouho?

VašeČočky.cz

Odpověď: Čočky jsou určené k použití na tři měsíce. Doporučujeme nosit kontaktní čočky po dobu 3 měsíců. Jestliže čočky budete nosit déle, nezaručujeme kvalitu čoček.

Roztok, který je otevřený 9 hodin

Lara N.

Dotaz: Omylem jsem nechala přes noc otevřený roztok CooperVision Synergi (cca 9 hodin) a nevím, zda je bezpečné ho použít.

VašeČočky.cz

Odpověď: Nečistoty, které můžou způsobit znehodnocení roztoku obvykle nejsou viditelné pouhým okem. Roztok, který byl otevřený delší čas se všeobecně nedoporučuje nadále používat. Bohužel takto na dálku nedokážu posoudit vhodnost používání roztoku. Jestli máte pocit, že nastali nějaké změny ve zdravotním stavě, určitě doporučujeme konzultovat tuto situaci s Vaším očním specialistou.

Jaké budou dioptrie?

Ivana T.

Dotaz: Dosud (cca 7 let) jsem používala kontaktní čočky PROCLEAR COMPATIBLES SPHERE (doporučeno lékařem), zakřivení: 8.60, průměr: 14,20 a dioptrie (na obě oči) – 1,50. Nyní se mi zrak zhoršil: pravé oko SPH mínus 3, levé oko mínus 3, CYL mínus 0,25, AX 180, PD 63. Prosím o radu – ohledně zvolení správných dioptrií pro čočky, druh čoček mi vyhovuje.

VašeČočky.cz

Odpověď: Nejvhodnější by bylo, abyste nám poslala potvrzení od lékaře do emailu info@vasecocky.cz a my se Vám následně ozveme. Záleží na tom, jakou značku čoček Vám naaplikoval oční lékař nebo kontaktolog.

Jak dlouho může být roztok otevřený?

Lucka K.

Dotaz: Jak dlouho můžu mít otevřený roztok do té doby, dokud neztratí svoje čistící účinky? Roztok mám od Eyeye All in one a čočky od Cooper Vision.

VašeČočky.cz

Odpověď: Obsah lahvičky spotřebujte do 3 měsíců od otevření roztoku.

Je problém, když 14 denní čočky přenáším?

Lucka K.

Dotaz: Je mi 16 let a nosím 14denní torické čočky. Na levém oku mám –3 dioptrie a cylindr –1,75. Na pravém mám –2 dioptrie a cylindr –1,25. Chtěla bych se Vás optat, jestli nevadí, když bych třeba tyto 14denní čočky použila i 15. a 16.den? Čočky tedy vždy 14.den večer vyhazuji a ráno načínám nové, ale jen mě zajímá, co by se stalo, když bych jejich nošení prodloužila třeba o 2 dny? Uškodilo by to nějak očím?

VašeČočky.cz

Odpověď: Čočky jsou určeny k 14 denní výměně. Jestliže čočky nosíte déle, než 14 dní, tak čočky ztrácí na kvalitě. Pokud budete potřebovat čočky nosit 15 nebo 16 dní, je potřeba se poradit s očním lékařem.

Nenechte si ujít novinky ze světa usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.