800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Potíže při nošení čoček

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Nesprávně zvolené dioptrie

Dotaz: Dobry den.prosím vás o radu,jak vyměnit čočky +plus za čočky -minus. Nevím jak se mi to podařilo..asi je potřebují akutně :-( jednu čočku už jsem aplikovala a takové překvapení. .prosím vás o nějaké solidní řešení. .na nové nejsou koruny. .dekuji za vás čas. Stryckova

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Moc mne mrzí, že jste si objednala nesprávné balení. Bohužel otevřené balení nelze vrátit. Balení čoček můžete zkusit prodat na našich facebookových stránkách nebo jiných bazarových portálech. Krásný den, Katka.


Problém s čočkou

Dotaz: Dobrý den,

s čočkami mám zkušenosti již několik let. Po delší době se k ním vracím (za tu dobu mám pouze o čtvrt dioptrie horší zrak) – ale mám problém s pravým okem, po nasazení je chvíli vše v pořádku, ale během dne se mi oko mlží (jako v mlze) – jak na blízko, tak na dálku, dioptriemi to není. Levé oko je úplně v pořádku. Nosím čočky od výrobce Bausch & Lomb. Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Zkoušela jsem i jiné výrobce, který mi dal oční lékař, ale škrábou mě v obou očích… už si nevím rady. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Doporučuji navštívit očního lékaře nebo kontaktologa, který zjistí příčinu. Takto na dálku Vám bohužel nedokážu poradit, kde může být problém. Hezký den, Katka.


Problém při nošení čoček

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám –1,75 dioptrií a cca před dvěma měsíci jsem začala nosit kontaktní čočky. Když si je ale večer vyndám, tak vidím hůř než před tím, než jsem začala nosit kontaktní čočky. Chtěla bych se zeptat, čím je to způsobené a jestli je to v pořádku?

Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Bohužel takto na dálku nemůžu zjistit příčinu. Doporučuji se obrátit na svého očního lékaře, který Vám udělá podrobnější vyšetření.


Narůžovělá barva čoček

Dotaz: Dobrý den, používám kontaktní čočky Biofinity a roztok Complete. Tento druh již cca 3 roky. Teď se mi ovšem stalo, že když jsem si večer čočky vyndala a namočila do roztoku, měly takovou narůžovělou barvu. Vůbec netuším, čím by to mohlo být. Nikdy v minulosti se mi to nestalo. Při nasazení zpátky do oka je dokonce jasně zřetelný růžový kroužek kolem panenky v oku. Můžete mi prosím poradit, v čem je problém.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Barvivo ulehčující manipulaci s čočkami se při styku s některými chemickými látkami a to jak z venkovního prostředí tak i obsaženými v slzném filmu a jiných tělesných tekutinách, může takto barevně změnit. Především se nejedná o závažný stav, který by škodil očím, je to věc kosmetická. V současné době poznáme hned několik látek, které může podobnou reakci vyvolat a jsou součástí například některých léčiv, kosmetiky a podobně. Nedokážu určit, která z nich vyvolala reakci u Vás. Pokud používáte čočky dlouhodobě a nikdy jste podobný problém neměli, zkuste popřemýšlet, co se mohlo změnit (jiná značka kosmetiky, nové léky apod.). Pokud by Vám intenzita zbarvení překážela, můžeme Vám zaslat nové čočky , ale pokud nepřijdeme na příčinu zbarvení, bude se situace zrůžověním opakovat.

Děkuji za pochopení.


Pomoc při výběru dioptrií

Dotaz: Dobrý den ,výsledky z měření kontaktních čoček mám psané =2,25,mám tedy + nebo – ? Objednala jsem totiž čočky v + a vůbec nesedí.Děkuji

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Takto na dálku je však velmi těžké Vám poradit, zda se jedná o plusové nebo minusové hodnoty. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám sdělí správné hodnoty čoček.


Zarudlé oči při nošení kontaktních čoček

Dotaz: Dobrý den. Nosím kontaktní čočky už dva roky, ale vždy po delším nošení mi zarudnou oči, tak je pár dní nenosím a a zase je to dobré. Mám měsíční kontaktní čočky a včera jsem si je vzala a potom mi došlo, že už je mám možná déle, tak jsem je vyjmula. Dnes se mi zdá že v brýlích vidím trochu rozmazaně na pravé oko. Bojím se abych neměla nějak poškozený zrak. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Rozhodně doporučuji navštívit očního lékaře nebo kontaktologa. Takto na dálku je velmi těžké odhadnout zdroj potíží. Před používáním kontaktních čoček je nutné navštívit očního lékaře, který Vám naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Děkuji za pochopení. Hezký den, Káťa.


Potíže při nošení čoček

Dotaz: Dobrý den, už asi osm let používám kontaktní čočky Optima FW od Bausch & Lomb a teď za poslední měsíc mi najednou začaly v očích během dne vadit. Ráno, když si je vezmu, tak je všechno ok, ale během odpoledne už mi oči (nebo možná spíš čočky v očích) vysychají a ani zvlhčující kapky nepomohou na dlouho, nakonec musím čočky vyndat a očím se po chvíli uleví.. Nezměnilo se třeba nějak složení těchto čoček? Nikdy jsem s nimi problém neměla a z mé strany se ohledně životního stylu, značky roztoku, způsobu údržby čoček apod. nezměnilo nic.. Děkuji za odpověď, případně za radu, které čočky by mi mohly vyhovovat lépe.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Moc mne mrzí, že máte problém s použitím čoček. Čočky Optima FW od Bausch & Lomb se vyrábějí stále stejným způsobem. V průběhu nošení čoček se doporučuje měnit značku čoček po konzultaci s očním lékařem, vzhledem možnosti změny preferencí. Doporučuji se poradit s kontaktologem a společně s čočkami používat oční kapky. Děkuji za pochopení.


Problémy s čočkami

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jsem začínající nositel kontaktních čoček. Nosím je cca od začátku měsíce března 2017. V pohodě mám je nosím každý den, až teď za dobu 4 dní, nemůžu mít kontaktní čočku v pravém oku, mám pocit jako že tam mám nějaký předmět, prostě mě to pořád nutí mrkat a nemůžu mít otevřené oko.. takže musím čočku vyndat a nemít ji v oku. Chtěla jsem se zeptat, čím to může být, jestli můž e být nějaký problém s čočkou, nebo mám hledat problém jinde. Předem děkuji.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku bohužel nelze zjistit, čím je problém způsoben. Mohlo skutečně dojít k poškození čočky při její výrobě. Pokud byste si přála čočku reklamovat, zašlete nám prosím její fotografii společně s popisem obtíží, číslem objednávky na e-mailovou adresu reklamace@vasecocky.cz. Děkuji za pochopení a přeji pěkný den. Káťa


Kontaktní čočky a mráz či naopak horká pára

Dotaz: Dobrý den, chci se Vás zeptat, zda je možné chodit s čočkami do sauny a horké páry. A dále, jestli existuje nějaká teplota (mrazy), za které se nedoporučuje čočky nosit.

Odpověď: Dobrý den, za nízkých teplot negativně ovlivňuje používání čoček zvětšená tvorba slz, což je individuální záležitost, čili nemusí to znamenat nemožnost nošení čoček. Opačný extrém, vysoké teploty v sauně a páře, plus nadměrná vlhkost, je jistý problém. V tomto případě použití jakýchkoli čoček nelze doporučit.


Jsou vhodné čočky, pokud pracuji denně na počítači?

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je vhodné používat kontaktní čočky během dne, pokud denně pracuji cca 8 – 10 hodin na počítači?

Odpověď: Práce na počítači není zcela optimální pro používání kontaktních čoček. Frekvence mrkání je výrazně menší a povrch oka tudíž snadněji vysychá. Bude nutné používat několikrát denně zvlhčovací kapky.


Rozmazané vidění

Dotaz: Dobrý den, nosím tento druh kontaktních čoček 14 dnů, ale mívám rozmazané vidění při dívání do počítače nebo po chvilce čtení. Musím delší dobu zaostřovat. Bylo by vhodné zkusit čočky AIR OPTIX pro astigmatismus nebo je to normální jev při astigmatismu? Zkoušela jsem i hylocomod, ale vidění nijak neovlivňuje. V očích čočky vůbec necítím, takže je snáším dobře.

Odpověď: Dovolím si nejprve podotknout, že Vaše tvrzení „V očích čočky vůbec necítím, takže je snáším dobře" nemusí být vždy pravdivé. Takto se projevuje např. těsná aplikace, která je pro rohovku hotová pohroma. Při korekci astigmatismu sférickou čočkou je vidění méně ostré, než s „plnou" korekcí v brýlích, záleží na velikosti astigmatismu. Co bude skutečnou příčinou, to Vám, bohužel, bez vyšetření nedokážu říci. Doporučuji Vám návštěvu kontaktologa.


Pálení očí díky nevhodnému roztoku?

Dotaz: Dobrý den používam roztok AO SEPT PLUS 360 ml ale po delší době me začal roztok zlobit. Doba působení je 6–8h? Ale já když čočky vložim do roztoku i na 12h a poté si čočky nasadím následuje pálení, zčervenání oka atd. Prosím o radu co dělám špatně.

Odpověď: Mohlo by jít o opotřebení katalyzátoru, který peroxid rozkládá. To zejména v případě, že k tomuto jevu nedochází při použití nového pouzdra – pomůže častější výměna pouzdra. V jiných případech můžete změnit roztok – např. peroxidový Soleko H2O2, nebo klasické neperoxidové roztoky. Jejich doporučení je závislé na používaných čočkách.


Problémy s nandaváním a vyjímáním kontaktní čočky

Dotaz: Krátce používám jednodenní čočky s průměrem 14,2. Velké problémy mám s jejich nasazováním i vyndaváním. Může být problém ve velikosti? Optička mi řekla, že 14,2 je univerzální velikost a že v tom problém být nemůže, přesto mám od začátku pocit, že tyto čočky jsou pro mě příliš velké, i při nošení je dost vnímám.

Odpověď: Co se průměru čočky týká, neměl by být volen „univerzální“, jak píšete, ale vždy odpovídající průměru Vaší rohovky s patřičným přesahem limbu. Je však možné, že potíže s manipulací se časem vytratí – získáte v nasazování a vyjímaní praxi. V opačném případě se, prosím, vraťte k Vašemu kontaktologovi. Tento problém může mít více příčin.


Jak zmírnit vysychání oka?

Dotaz: Nosím měsíční čočky Switch dispozables. Poslední dobou ale spíše nosím brýle, protože mi vysychají na oku, když sedím celý den u PC. Existují podobné čočky (třeba ty Frequency 55), které by pocit suchého oka z monitoru nějak eliminovaly(třeba že obsahují více vody nebo jsou z nějakého nového materiálu)?

Odpověď: Práce na PC má za důsledek sníženou frekvenci mrkání a tím zvýšené narušení slzného filmu na povrchu oka, resp. čočky. Problém řeší používáni zvlhčovacích kapek – lubrikantů (např. Refresh, nebo Hylocomod). Jiný typ kontaktních čoček může „vysychání“ pouze zmírnit. Je téměř jisté, že při práci na PC se s žádnými čočkami bez kapek neobejdete. Pokud byste chtěla změnit typ kontaktních čoček, provádějte to vždy s pomocí kontaktologa.


Je špatné vidění na blízko daň za dobré vidění na dálku?

Dotaz: Nosím čočky FOCUS MONTHLY LENSES a lékařka mi předepsala o čtvrt dioprie silnější (-2.00 a –2.25). Vidím s nimi ale špatně na blízko, bez nich vidím na blízko výborně. Lékařka mi sdělila, že se nedá nic dělat, že je to daň za dobré vidění na dálku. Opravdu je to tak?

Odpověď: Vaše lékařka Vám řekla pravdu. Skutečnost je taková, že podkorigovaná krátkozrakost (slabší dpt hodnota) umožňuje ostré vidění do blízka bez namáhání akomodací. Při plné korekci se potom námaha na zaostření do blízka zda nadměrná. Při fungující akomodaci (do cca 40–45let), však dojde brzy k adaptaci.


Mohou bolesti na spáncích souviset s nošením kontaktních čoček?

Dotaz: Nosím již půl roku 14denní čočky a žádné problémy jsem neměl. Nyní, je to již týden mám bolest hlavy, vždy na spáncích. Oči zarudlé nemám, ani mě nepálí. Tato bolest se objevuje během dne, a bez léku zas zmizí, ale stále se vrací. Je možné, aby to bylo způsobeno čočkami? Na bolesti hlavy jsem netrpěl.

Odpověď: Pravděpodobně nebude Váš problém souviset s nošením kontaktních čoček. I tak bych Vám však doporučoval nepodceňovat péči o zdraví a navštívit lékaře.


Pálení očí při nošení kontaktní čoček

Dotaz: Nemůžu kvůli pálení očí nosit měsíční kontaktní čočky a slyšel jsem, že Acuvue Oasys by měli jít zase normálně nosit. Je to pravda?

Odpověď: Než začnete jakékoli další kontaktní čočky používat, je především potřeba zjistit příčinu problému a vyřešit ji. Pálení v očích může způsobovat více faktorů, pouhá změna druhu kontaktních čoček to nemusí vyřešit. Poraďte se, prosím, s Vaším kontaktologem.


Výronky na rohovkách při změně kontaktních čoček

Dotaz: Dobrý den. 3 roky jsem nosil kontaktní čočky SofLens Comfort a byl jsem naprosto spokojen. Pak jsem si koupil levnější Soflens 59 a asi po 3 týdnech jsem měl výronky na rohovkach, nepříjemný pocit, ostré světlo bylo nepříjemné. Oční lékař mi předepsal Fluxol, oči se mi vyléčily. Starý pár jsem vyhodil, protože jsem myslel, že se do něj dostala infekce, a vzal jsem si nový pár. Po 2 týdnech se vše opakovalo. Může se to stát, když jsem přešel na levnější variantu?

A pokud bych zase začal nosit typ SofLens Comfort, přestaly by problémy, které jsem měl se Soflens 59? A mohl bych používat Soflens 66, o kterých jsem četl, že jsou předchůdce řady Comfort, měly by stejný vliv na mé oči? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Chyba nejspíš byla v tom, že jste si Soflens 59 koupil bez přeaplikování, to znamená bez zkontrolování kontaktologem. To je věc, kterou se nevyplácí podceňovat.

Doporučit Vám mohu buď návrat k osvědčeným Soflens Comfort, a nebo novou aplikaci jiných kontaktních čoček, které by vyhovovaly Vaším parametrům a záměru použití.

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.