800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Potíže při nošení čoček

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Kontaktní čočky a mráz či naopak horká pára

Dotaz: Dobrý den, chci se Vás zeptat, zda je možné chodit s čočkami do sauny a horké páry. A dále, jestli existuje nějaká teplota (mrazy), za které se nedoporučuje čočky nosit.

Odpověď: Dobrý den, za nízkých teplot negativně ovlivňuje používání čoček zvětšená tvorba slz, což je individuální záležitost, čili nemusí to znamenat nemožnost nošení čoček. Opačný extrém, vysoké teploty v sauně a páře, plus nadměrná vlhkost, je jistý problém. V tomto případě použití jakýchkoli čoček nelze doporučit.


Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je vhodné používat kontaktní čočky během dne, pokud denně pracuji cca 8 – 10 hodin na počítači?

Odpověď: Práce na počítači není zcela optimální pro používání kontaktních čoček. Frekvence mrkání je výrazně menší a povrch oka tudíž snadněji vysychá. Bude nutné používat několikrát denně zvlhčovací kapky.


Rozmazané vidění

Dotaz: Dobrý den, nosím tento druh kontaktních čoček 14 dnů, ale mívám rozmazané vidění při dívání do počítače nebo po chvilce čtení. Musím delší dobu zaostřovat. Bylo by vhodné zkusit čočky AIR OPTIX pro astigmatismus nebo je to normální jev při astigmatismu? Zkoušela jsem i hylocomod, ale vidění nijak neovlivňuje. V očích čočky vůbec necítím, takže je snáším dobře.

Odpověď: Dovolím si nejprve podotknout, že Vaše tvrzení „V očích čočky vůbec necítím, takže je snáším dobře" nemusí být vždy pravdivé. Takto se projevuje např. těsná aplikace, která je pro rohovku hotová pohroma. Při korekci astigmatismu sférickou čočkou je vidění méně ostré, než s „plnou" korekcí v brýlích, záleží na velikosti astigmatismu. Co bude skutečnou příčinou, to Vám, bohužel, bez vyšetření nedokážu říci. Doporučuji Vám návštěvu kontaktologa.


Pálení očí díky nevhodnému roztoku?

Dotaz: Dobrý den používam roztok AO SEPT PLUS 360 ml ale po delší době me začal roztok zlobit. Doba působení je 6–8h? Ale já když čočky vložim do roztoku i na 12h a poté si čočky nasadím následuje pálení, zčervenání oka atd. Prosím o radu co dělám špatně.

Odpověď: Mohlo by jít o opotřebení katalyzátoru, který peroxid rozkládá. To zejména v případě, že k tomuto jevu nedochází při použití nového pouzdra – pomůže častější výměna pouzdra. V jiných případech můžete změnit roztok – např. peroxidový Soleko H2O2, nebo klasické neperoxidové roztoky. Jejich doporučení je závislé na používaných čočkách.


Problémy s nandaváním a vyjímáním kontaktní čočky

Dotaz: Krátce používám jednodenní čočky s průměrem 14,2. Velké problémy mám s jejich nasazováním i vyndaváním. Může být problém ve velikosti? Optička mi řekla, že 14,2 je univerzální velikost a že v tom problém být nemůže, přesto mám od začátku pocit, že tyto čočky jsou pro mě příliš velké, i při nošení je dost vnímám.

Odpověď: Co se průměru čočky týká, neměl by být volen „univerzální“, jak píšete, ale vždy odpovídající průměru Vaší rohovky s patřičným přesahem limbu. Je však možné, že potíže s manipulací se časem vytratí – získáte v nasazování a vyjímaní praxi. V opačném případě se, prosím, vraťte k Vašemu kontaktologovi. Tento problém může mít více příčin.


Jak zmírnit vysychání oka?

Dotaz: Nosím měsíční čočky Switch dispozables. Poslední dobou ale spíše nosím brýle, protože mi vysychají na oku, když sedím celý den u PC. Existují podobné čočky (třeba ty Frequency 55), které by pocit suchého oka z monitoru nějak eliminovaly(třeba že obsahují více vody nebo jsou z nějakého nového materiálu)?

Odpověď: Práce na PC má za důsledek sníženou frekvenci mrkání a tím zvýšené narušení slzného filmu na povrchu oka, resp. čočky. Problém řeší používáni zvlhčovacích kapek – lubrikantů (např. Refresh, nebo Hylocomod). Jiný typ kontaktních čoček může „vysychání“ pouze zmírnit. Je téměř jisté, že při práci na PC se s žádnými čočkami bez kapek neobejdete. Pokud byste chtěla změnit typ kontaktních čoček, provádějte to vždy s pomocí kontaktologa.


Je špatné vidění na blízko daň za dobré vidění na dálku?

Dotaz: Nosím čočky FOCUS MONTHLY LENSES a lékařka mi předepsala o čtvrt dioprie silnější (-2.00 a –2.25). Vidím s nimi ale špatně na blízko, bez nich vidím na blízko výborně. Lékařka mi sdělila, že se nedá nic dělat, že je to daň za dobré vidění na dálku. Opravdu je to tak?

Odpověď: Vaše lékařka Vám řekla pravdu. Skutečnost je taková, že podkorigovaná krátkozrakost (slabší dpt hodnota) umožňuje ostré vidění do blízka bez namáhání akomodací. Při plné korekci se potom námaha na zaostření do blízka zda nadměrná. Při fungující akomodaci (do cca 40–45let), však dojde brzy k adaptaci.


Mohou bolesti na spáncích souviset s nošením kontaktních čoček?

Dotaz: Nosím již půl roku 14denní čočky a žádné problémy jsem neměl. Nyní, je to již týden mám bolest hlavy, vždy na spáncích. Oči zarudlé nemám, ani mě nepálí. Tato bolest se objevuje během dne, a bez léku zas zmizí, ale stále se vrací. Je možné, aby to bylo způsobeno čočkami? Na bolesti hlavy jsem netrpěl.

Odpověď: Pravděpodobně nebude Váš problém souviset s nošením kontaktních čoček. I tak bych Vám však doporučoval nepodceňovat péči o zdraví a navštívit lékaře.


Pálení očí při nošení kontaktní čoček

Dotaz: Nemůžu kvůli pálení očí nosit měsíční kontaktní čočky a slyšel jsem, že Acuvue Oasys by měli jít zase normálně nosit. Je to pravda?

Odpověď: Než začnete jakékoli další kontaktní čočky používat, je především potřeba zjistit příčinu problému a vyřešit ji. Pálení v očích může způsobovat více faktorů, pouhá změna druhu kontaktních čoček to nemusí vyřešit. Poraďte se, prosím, s Vaším kontaktologem.


Výronky na rohovkách při změně kontaktních čoček

Dotaz: Dobrý den. 3 roky jsem nosil kontaktní čočky SofLens Comfort a byl jsem naprosto spokojen. Pak jsem si koupil levnější Soflens 59 a asi po 3 týdnech jsem měl výronky na rohovkach, nepříjemný pocit, ostré světlo bylo nepříjemné. Oční lékař mi předepsal Fluxol, oči se mi vyléčily. Starý pár jsem vyhodil, protože jsem myslel, že se do něj dostala infekce, a vzal jsem si nový pár. Po 2 týdnech se vše opakovalo. Může se to stát, když jsem přešel na levnější variantu?

A pokud bych zase začal nosit typ SofLens Comfort, přestaly by problémy, které jsem měl se Soflens 59? A mohl bych používat Soflens 66, o kterých jsem četl, že jsou předchůdce řady Comfort, měly by stejný vliv na mé oči? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Chyba nejspíš byla v tom, že jste si Soflens 59 koupil bez přeaplikování, to znamená bez zkontrolování kontaktologem. To je věc, kterou se nevyplácí podceňovat.

Doporučit Vám mohu buď návrat k osvědčeným Soflens Comfort, a nebo novou aplikaci jiných kontaktních čoček, které by vyhovovaly Vaším parametrům a záměru použití.

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

VISA MasterCard

PayPal

Benefit Plus

ISIC

Sphere card

Asociace pro elektronickou komerci

Ověřeno zákazníky Heuréka

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.