800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Sport a zábava

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Kontaktní čočky a mořská voda

Dotaz: Chystám se letos opět na mořský rybolov. Zjistil jsem že brýle jsou nevyhovující, neboť stříkající voda mě zneprůhlední skla a není čas je utírat. Můj dotaz zní: pořídím-li si kontaktní čočky, nebude jim mořská voda vadit? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Pro Vámi uvedený případ je možné použití kontaktních čoček, avšak s jistým omezením a rizikem. Je potřeba počítat s kontaminací kontaktních čoček mořskou vodou, což může mít za následek pálení očí (sůl), v horším případě infikaci čoček, resp. očí.

Z těchto důvodů lze pro tento případ použití doporučit výhradně jednodenní kontaktní čočky. Kontaktní čočky s opakovaným použitím, nebo kontinuální v tomto případě nepoužívejte.


Nošení kontaktních čoček do bazénu

Dotaz: V zahranici budu pracovat jako detska animatorka, s detmi mam program jak v bazenu, tak treba i u more, budu tam pracovat 3 mesice,a kdybych si mela koupit na ty 3 mesice 90 paru jednodennich cocek, tak se jako studentka nedoplatim. a bez cocek nic nevidim, a dioptricke bryle nepripadaji v uvahu! Minuly rok jsem mela stejnou brigadu, opet 3 mesice a s cockami jsem byla jak v bazenu tak v mori a nemela sem problemy! byla sem samozrejme opatrna abych zabranila zbytecnemu cakani a dostani se vody do oci. Jake tedy vidite nejlepsi reseni pro me?

Odpověď: Voda z bazénu (rybníka, řeky, moře) se Vám do oka běžně dostat může a problém nevyvolá, protože je vzápětí vyplavena slzami. Pokud však máte nasazené kontaktní čočky, působí tyto jako houba. Voda do nich může zanést bakterie, které se v materiálu čočky množí a po několika dnech můžou vyvolat závažný problém. Proto, pokud mám doporučit kontaktní čočky pro tuto činnost, mohu jedině jednodenní. Další variantou by však mohly být plavecké brýle s dioptrickou korekcí. Stojí kolem 2.000,–Kč podle typu a korekce a slouží mnoho let.


Kontaktní čočky a mořská voda

Dotaz: Chcel by som sa spýtat…docital som sa, ze k moru a podobným aktivitám je lepšie nosiť jednodenne kontaktne šošovky! Preto by som si ich objednal, avšak moja otazka znie: ako dlho mi vydržia v krabičke? – tj., 14 kusov použijem na dovolenke a dalšie si môžem odložiť na ďalší rok?

2.) Utrpia moje stavajuce čočoky, ak preruším ich nosenie a uzavriem ich v škatulke po dlhšiu dobu? (tj spomínaných 14 dní) a potom ich začnem znovu používať…?

3.) Chcel by som sa spýtať aj na účinnosť UV filtru v kontaktných šošovkach a či kombinovanie spoínaného filtru s lacnejšími okuliarmi slnečnými je dostatočná ochrana pre oči?Dakujem

Odpověď: Dobrý den pane Zrubane, pro plavání v jakékoli vodě, je nebezpečné používat jiné, než jednodenní kontontaktní čočky. Důvodem je riziko zanesení infekce do čočky a následně do oka. Veškeré kontaktní čočky mají na obalu vyznačené datum expirace, zpravidla bývá 1–2 roky. Odkládat kontaktní čočky určené pro opakované použití na dobu delší, než 3 dny Vám nedoporučuji. Dochází ke ztrátě sterility a riziku množení bakterií. Používaný pár donoste a po dovelené začněte používat nový.

Účinnost UV filtru v kontaktních čočkách (je-li deklarován) je zaručena. Je však potřeba zdůraznit, že kontaktní čočka svým UV filtrem chrání pouze rohovku, spojivka a oční víčka nechrání – je tedy i tak nezbytné, chránit se vhodnými slunečními brýlemi. Kvalitní sluneční brýle zakoupíte v očních optikách.


Používání řasenky a tužky na oči

Dotaz: Chtěla jsem se zeptat, zda můžu při nošení kontakních čoček používat řasenku a tužku na oči?

Odpověď: Tužku na oči i řasenku používat můžete, jen musíte věnovat větší pozornost při líčení. Používejte jen takovou řasenku a tužku na oči, která se nedrobí, neboť znečištění kontaktním čočkám samozřejmě vadí.


Lze používat kontaktní čočky i při vysoce tělesně náročných činnostech?

Dotaz: Mám dotaz, trochu citlivý. Lze používat kontaktní čočky i při vysoce tělesně náročných činnostech, konkrétně při moderní gymnastice a nebo při pohlavním styku?

Odpověď: Kontaktní čočky používá mnoho sportovců, patří mezi ně fotbalisté, hokejisté, cyklisté, lyžaři, tenisté,… Použití kontaktních čoček nedoporučujeme při plavání, či vodních sportech, kde je riziko kontaminace čoček vodou. To je možné podmínečně použít jednodenní čočky. Myslím, že na moderní gymnastiku můžete čočky bez problémů používat. Tělesnou aktivitu při pohlavním styku lze rovněž přirovnat k aktivitě při sportování, ani zde není důvod proč kontaktní čočky nepoužít. Pouze na dobu spánku, je nutné čočky vyjmout, pokud nepoužíváte čočky kontinuální.

Nenechte si ujít novinky ze světa usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.