800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Torické čočky

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Jaké kontaktní čočky bych si měl objednat? Děkuji za Vasi odpověď.

Dotaz: Dobrý den, používal jsem Torické kontaktkní čočky. Nepohodl jsem se s optikem, proto jediné co mám jsou jeho zápisky, jaké čočky mám.

  • 4.0 –1.5 80 stupňů
  • 4.25 –1.25 90 stupňů

Nosím měsíční kontaktní čočky. Jaké kontaktní čočky bych si měl objednat? Děkuji za Vasi odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Bylo by vhodné, aby jste měl i hodnoty zakřivení a průměru. Průměr hraje důležitou roli v usazování čočky na rohovku – průměr, který je menší, než je průměr rohovky, může být problematický, naopak velký průměr může činit potíže při nasazování čoček do oka nositelům s užší oční štěrbinou. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Je nutné tedy, abyste měl všechny hodnoty. Záleží totiž také na ostatních parametrech jako je materiál, propustnost pro kyslík nebo obsah vody. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám poté nebudou správně sedět a vyhovovat. Děkuji za pochopení.


Torické čočky

Dotaz: Dobrý den, nosím dvoutýdenní torické čočky a chtěla bych přejít na jednodenní, avšak u žádných se neshoduje průměr a zakřivení, které mám v současné době (PO: D = –4,75, CYL = –1,25, osa = 180°, zakřivení = 8,6, průměr = 14,5; LO: D = –4,75, CYL = –1,25, osa = 170°, zakřivení = 8,6, průměr = 14,5). Je možné zkusit menší průměr nebo je nutné navštívit kontaktologa?

Děkuji za odpověď, Hana Stauderová

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však těžké určit, zda Vám jiný průměr a jiné zakřivení budou vyhovovat. Průměr hraje důležitou roli v usazování čočky na rohovku – průměr, který je menší, než je průměr rohovky, může být problematický, naopak velký průměr může činit potíže při nasazování čoček do oka nositelům s užší oční štěrbinou. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Rozhodně tedy doporučuji návštěvu očního lékaře, který Vám změří všechny parametry, doporučí vhodný typ čoček pro Vás a poskytne Vám zkušební pár. Záleží totiž také na ostatních parametrech jako je materiál, propustnost pro kyslík nebo obsah vody. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám poté nebudou správně sedět a vyhovovat. Děkuji za pochopení.


Hodnota cylindru u kontaktních čoček

Dotaz: Zajímalo by mě zda nehraje (resp. jakou hraje) roli u cylindru osa. Doktorka mi řekla, že v mém případě by nebyly za potřebí tórické čočky. Mám LO –5,00, cylindr 0,5 a osu 0 a PO –4,00, cylindr 0,5 a osu 180. To jsem snad i někde vyčetla (že do 0,75cyl není nutná korekce tórickými čočkami) Jak velká může být osa cylindru? Je opravdu pravda, že po prvním nošení KČ se navštíví po měsíci znova kontaktolog? To platí jen pro tórické nebo i pro běžné čočky? Lékařka se mi o tom nezmínila. (podotýkám, že jsem na aplikaci ještě nebyla a jen sbírám info).

Odpověď: Osa pouze určuje orientaci cylindru, nemá žádnou velikost, ve smyslu dpt hodnot. Astigmatismus menší, než 0,75cyl kontaktními čočkami korigovat nelze, protože se v těchto hodnotách kont. čočky nevyrábějí. Kontrola po aplikaci by měla být v rozmezí několika dnů až měsíce. Poté každých 6 měsíců. Termín pravidelných kontrol neovlivňuje, zda máte čočky torické, či sferické. Může ho však ovlivnit režim nošení kont. čoček – při používání čoček 1–2× do týdne lze po dohodě s kontaktologem termín kontrol prodloužit. Naopak při nošení kontinuálních čoček (nošení bez vyjímání na noc) je dobré termíny pravidelných kontrol zkrátit


Torická čočka je velmi vidět díky velkému průměru

Dotaz: Nosím jednu čočku torickou, na druhém oku torickou čočku nepotřebuji. Optometrička mi doporučila Acuvue Advance for astigmatism a druhou čočku Acuvue Advance. Obě mají však jiný průměr, můj problém spočívá v tom, že kvůli rozdílnému průměru, mám na jednom oku čočku velmi vidět, na druhém oku vidět není. Nenapadá Vás jiná kombinace, kdy průměr není tak rozdílný? Levé oko –1,25, cyl. –0,75 osa 120, pravé oko 120.

Odpověď: Torické kontaktní čočky mají větší průměr, než sferické. Váš problém bude pravděpodobně stejný i u jiných možných kombinací. Avšak řekl bych, že tento problém možná vnímáte více, než jaký reálně je. Přítomnost kontaktní čočky na oku totiž zjistí bez detailního pohledu málokdo.


Kontaktní čočky pro šikmé osy při astigmatismu

Dotaz: Dnes jsem byla u oční lékařky a ta mi řekla že čočky mít můžu, ale že mam astigmatismus (jen na pravém oku) a řekla mi že pro můj typ astigmatismu nejsou čočky, že mi dá normální a uvidím jak s nimi budu videt. Mám LO +3,00 a PO +4,75 cylindr 0,75 a osu 70. Skutečně se tyto čočky nevyrábí? Připadá mi to zvláštní.

Odpověď: Na „šikmé osy“ (Vašich 70°) zatím neexistují jednodenní čočky. V případě měsíčních by se však dalo vybírat. Např. Frequency X-Cell Toric, Pure Vision Toric.


Co znamená parametr cylindr u kontaktní čočky?

Dotaz: Mohu se zeptat co znamená parametr cylindr u kontaktní čočky?

Odpověď: Cylindr je zvláštní úprava čočky (ať už kontaktní, nebo brýlové), která slouží ke korekci astigmatismu. Pojem astigmatismu je objasněn v našemslovníku pojmů.


Kontaktní čočky pro astigmatismus a krátkozrakost

Dotaz: Dobrý den, mám astigmatismus a krátkozrakost. Levé oko 1 dioptrii a to je cylindr a na pravém oku mám 7,75 dioptrii a z toho je cca 2,5 cylindr. Jdou tyto kontaktní čočky použít i na taková velký rozdíl? Jak dlouho vydrží kontaktní čočky.

Odpověď: Máte poměrně velký rozdíl mezi hodnotami pravého a levého oka. Rozdíly nad 3dpt se kontaktními čočkami korigují většinou lépe, než brýlemi. Navštivte, prosím, kontaktologa, ten Vám po vyšetření doporučí nejvhodnější řešení.


Kontaktní čočky pro astigmatismus

Dotaz: Chtěla bych poradit ohledně výběru kontaktních čoček. Doposud jsem nosila pouze brýle a tak nevím, jaké čočky ze široké nabídky druhů si vybrat. Mám astigmatismus.

Odpověď: Je pravděpodobné, že pro korekci astigmatismu budete potřebovat torické kontaktní čočky. Záleží však na velikosti hodnot Vašeho astigmatismu. Pro výběr vhodných kontaktních čoček pro Vás je potřeba vybrat si kontaktologa (očního lékaře, či optometristu) a objednat se k němu na aplikaci kontaktních čoček. Proč tomu tak musí být se dozvíte na stránce správný postup při pořizování kontaktních čoček.


Jaký je výběr kontaktních čoček pro astigmatiky?

Dotaz: Potřebuji torické kontaktní čočky. Pravé oko mám dioptrie 0,25, cylindr –0,75, osa 180. Levé oko dioptrie 0,0, cylindr –0,75, osa 180. Poraďte z čeho si mohu vybrat.

Odpověď: Bohužel na Vaší otázku odpovím nepřímo. Vybírat kontaktní čočky na internetu, v pravém slova smylu, nejde. Konkrétní typ kontaktních čoček musíte mít předem doporučen od kontaktologa. Doporučuji Vám přečíst správný postup při pořizování kontaktních čoček. Samotné dioptrické hodnoty k výběru Vašich kont. čoček v žádném případě nestačí.

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.