800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Změna typu čoček

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Změna typu čoček

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je osa důležitý parametr při výběru kontinuálních čoček. Do teď jsem používala čočky torické acuvue oasis a chtěla bych vyzkoušet kontinualní se stejným zakřivením jako od Pure Vision.. děkuji, budu čekat na odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Každou změnu u kontaktních čoček je důležité, abyste konzultovala s Vaším očním lékařem nebo kontaktologem. Děkuji za pochopení a přeji hezký den, Katka.


Změna čoček

Dotaz: Dobrý den, řadu let nosím čočky bausch lomb soflens 59 a chtěla bych přejít na nějaké kvalitnější. Mám však dioptrie –8,5 a – 9 . Co doporucujete?

Odpověď: ​Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S výběrem jiné značky čoček by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které jiné čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Lékář Vám novou značku čoček naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


Multifokální čočky a jejich výběr

Dotaz: Mám v očích imlantovany multifokální čočky,potřebují vybrat kontaktní čočku chyby mi dioptrie,nevím jak si vybrat správný druh kontaktni čočky,,můžete mi pomoct,když mám implatovane kontaktní čočky?

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S výběrem kontaktních čoček by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Lékář Vám nové čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


Měsíční čočky a jednodenní

Dotaz: Chtela bych se zeptat. Mesicni cocky pouzivam biofinity a ve fokus optice mi jsem byla vyzkouset jednodenni switch joy a chtela bych pouzivat cocky od znacky coopervision, jsou nejake stejne v teto znacce?

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Mnoho sítí očních optik prodává kontaktní čočky pod svým vlastním jménem (privátní značkou). Od originálních čoček se liší pouze obalem. Právě Switch Joy jsou privátní značkou. Pro rozpoznání originálního balení je potřebné vědět veškeré parametry (zakřivení, dioptrie, průměr), periodu výměny, výrobce čoček a materiál čoček. https://www.vasecocky.cz/…y-cocek.html Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


Změna typu čoček

Dotaz: Chci přejít na jiné kontaktní čočky, co pro to musím udělat?

Odpověď: V každém případě si nejprve zajděte ke svému kontaktologovi a seznamte ho se skutečností, že chcete vyzkoušet jiné čočky, než jaké jste nosili dosud. Můžete mu navrhnout i typ čoček, o který byste měli zájem. On potom určí, jaké čočky Vám budou vyhovovat a jaké ne.

Bez přeaplikace se koupě jiných čoček nedoporučuje a je pouze na vlastní riziko.


Problém při přechodu ze Soflens 59 na PureVision

Dotaz: Asi 5 let nosím různé kontaktní čočky, vždy jsem na jiné čočky přecházel s pomocí kontaktologa, jenže před týdnem jsem poprvé zakoupil čočky pro kontinuální nošení PureVision, ale zdají se mi mnohem tvrdší než mé bývalé SofLens 59. Vydržel jsem s nimi spát asi 3 noci, ale nedokáži si představit s nimi spát měsíc. Nevíte proč jsou stávající čočky tvrdší? Vidím s nimi i rozmazaněji.

Odpověď: Podobný problém mívají dřívější nositelé velmi rozšířených Soflens 66. Vlastnosti Purevisionů jsou prostě odlišné, což by však Váš kontaktolog měl vědět. Většině (nikoli však univerzálně všem) našich dřívějších uživatelů Soflens vyhovují XC60, nebo Frequency55. Můžete tyto čočky s Vaším kontaktologem konzultovat.


Switch Premier a Biofinity

Dotaz: Dnes mi můj oční lékař aplikoval čočky, SWITCH PREMIER. Někde na internetu jsem se dočetla, že jsou to čočky vyrobené pro Fokus Optik a že je na trhu stejná alternativa jen v jiném obalu. Myslím že to jsou čočky Biofinity. Parametry vypadají stejně i podíl vody a to ostatní také sedí. Jen cena je podstatně levněší. Ty mé stojí 1200,–- Prosím můžete mi tuto zprávu nějak potvrdit či vyvrátit. Nerada bych utrácela zbytečně u fokus když je možnost jiná.

Odpověď: Kontaktní čočky Switch Premier a kontaktní čočky Biofinity jsou opravdu jedny a ty samé. Pokud si objednáte kontaktní čočky Biofinity, určitě neuděláte chybu.


Jaká jsou rizika při přechodu na jinou čočku?

Dotaz: Nechala jsem si provest preaplikaci kont. cocek – mela jsem zajem o cocky od firmy Bausch Lomb s delsi dobou vymeny. Drive jsem pouzivala Acuvue2 se zakrivenim 8,7 (to mi bylo i ted pri preaplikaci namereno pristrojem) Nyni mi jako zkusebni par dali cocky Purevision, ovsem jak jsem zjistila, tyto cocky se vyrabi pouze se zakrivenim 8,6. Proto se o tento problem zajimam. Bylo by tedy prosim mozne pripadna rizika blize specifikovat?

Dale by mne zajimalo, jake vlastnosti tedy krome zakriveni, dioptrii, hodnoty DIA, doby vymeny, propustnosti kysliku a materialu pri aplikaci zohlednujete a hlavne na zaklade ceho. Pristrojem mi byly totiz namereny urcite hodnoty, ale optometr mi nakonec jako zkusebni par dal cocky s hodnotami jinymi, zkontroloval, jak jsem si cocky nasadila a to bylo celé.

Odpověď: Klidně Vám můžou vyhovovat čočky s odlišnými hodnotami zakřivení i průměru. Ovšem, to, zda Vám budou vyhovovat nemáte šanci poznat sama. Je nutné, aby Vám optometrista prohlédl nasazenou čočku mikroskopem a zkontroloval její „vůli“, zda je ve stanovených mezích. Rozdíl hodnot zakřivení a průměru bývá kompenzován např. jinou tuhostí materiálu, jinou tloušťkou čočky… A ještě k rizikům: Při krátkodobém používání pro Vás nevhodných čoček, je to v nejméně závažnějším případě nekomfort. Horší může být narušení povrchu rohovky, infekce a ve spojení s nevhodnou údržbou čoček při dlouhodobém používání může docházet i k nevratným změnám, jako je vaskularizace rohovky (prorůstání cév do rohovky a tím její postupné zneprůhlednění.


Mohu přejit z Air Optix na Air Optix Aqua?

Dotaz: Používám kontaktní čočky O2 Air Optix Aqua nabídce Vašeho internetového obchodu se objevil nástupce Air optix Aqua, chtěl bych se zeptat jestli mohu přejit na tyto čočky nebo by mohl být nějaký problém .

Odpověď: Air Optix Aqua jsou vylepšením stávajících Air Optix Aqua se stejnými parametry, proto není nutná přeaplikace. Díky Aqua zvlhčujícímu systému mají Air Optix Aqua o 30 % lepší smáčivost a jsou odolnější proti lipidovým usazeninám.


Vaskularizace rohovky a změna čoček

Dotaz: Nosila jsem KČ Surevue, se zakřivením 8.8. Chtěla jsem přejít na Air Optix Aqua, kvůli propustnosti kyslíku (byla jsem upozorněna na mírnou vaskularizaci rohovky, tak jsem myslela, že by mi tyto čočky napomohly zabránit jejímu šíření). Byla jsem u oční specialistky a ta mi místo nich aplikovala Proclear Compatibles s tím, že Air Optix jsou málo přizpůsobivé a že mám plochou rohovku, takže by mi nesedly. Čísla zakřivení jsou však u obou 8.6, takže tomu nerozumím. Myslíte si, že má cenu zajít ještě do nějaké jiné optiky a nechat se přeměřit?

Odpověď: Doporučoval bych Vám zjistit nejprve příčinu vaskularizace. Může to být nesprávné používání, i špatně zvolené čočky Surevue. Určitě by bylo vhodné nechat si nezávisle posoudit rozsah vaskularizace. Pokud by byl rozsah vaskularizace skutečně jen mírný, doporučuji Vám aplikaci zcela nových čoček. Důležité je, aby kontaktní čočky vyhovovaly po všech stránkách (vysoký číselný údaj o propustnosti O2 není nejpodstatnější) a aplikace byla provedena pečlivě.


Důležitost průměru kontaktní čočky

Dotaz: Zajímalo by mě, jestli je důležité dodržovat při koupi průměr. Při prvotním vyšetření mi lékař doporučil čočky s průměrem 14,0. Ale třeba Výhodný balíček obsahuje čočky s průměrem 14,2. Nevím jestli by mi to nedělalo problém? Děkuji

Odpověď: Lékař (kontaktolog) by Vám měl na základě vyšetření doporučit vždy konkrétní kontaktní čočky. Pokud chcete přejít na jiné kontaktní čočky, např. z Biofinity na Air Optix, měla byste v zájmu maximálního omezení zdravotního rizika podstoupit tzv. přeaplikaci, tzn. min. nechat si vhodnost nových kontaktních čoček schválit kontaktologem.

Obecně lze říci, že drobný rozdíl v průměru vůbec nemusí mít překážkou přeaplikace. Naopak ale rozdíll může být výrazný ve vhodnosti použitého materiálu ve vazbě zejména na propustnost pro kyslík a obsah vody. Pokud používáte Biofinity, pak používáte jedny z nejkvalitnějších kontaktních čoček na trhu. Chcete-li přejít na Air Optix, poraďte se prosím o tomto kroku s Vaším lékařem, který Vám přesně vyšetřil oči.


Přechod ze 14ti denních na měsíční čočky

Dotaz: Používám 14-ti denní kontaktní čočky Acuvue Advance s průměrem 14.0 a zakřivením 8.3. Ráda bych přešla na měsíční, myslíte, že by pro mě byly obdobnou variantou D 55 Wilens, i když s mírně rozdílnými parametry – průměr 14.1 a zakřivení 8.45?

Odpověď: Mírně odlišné parametry nemusí nutně znamenat nepoužitelnost kontaktní čočky. Avšak rozhodně nepodnikejte tuto změnu bez kontroly u Vašeho kontaktologa. Pak máte jistotu, že jste vybrala dobře.


Mohu vyměnit nevyhovující Precision UV za Air Optix?

Dotaz: Asi 4 roky nosím čočky Precision UV, ale v poslední době mi uplně nevyhovují. Chtěl bych se zeptat, zda si můžu s klidným svědomím objednat Air Optix čočky. Nebo snad pro mne nemusí být vhodné?.

Odpověď: Zda jsou konkrétní kontaktní čočky pro Vás vhodné, nebo ne, nelze posoudit bez kontrolní aplikace. To platí ve všech případech, kdy hodláte změnit typ kontaktních čoček. Je potřeba najít příčinu toho, proč Vám stávající kontaktní čočky nevyhovují a podle výsledku postupovat dále.


Mohu zvolit jednodenní kontaktní čočky i když mi lékař předepsal měsíční kontaktní čočky?

Dotaz: Lékař mi předepsal kontaktní čočky Frequency XC, měsíční. Pro mě by ale byly vhodnější na nošení čočky jednodenní – zvolila jsem si ve Vaší nabídce 1 Day Acuvuve nebo 1 Day Acuvue Moist – je to dobrá volba?

Odpověď: Objednejte se, prosím, ke kontaktologovi a požádejte ho o vyzkoušení jednodenních kontaktních čoček. Pak máte jistotu, že Vám nové čočky budou dokonale vyhovovat.


Bude končit výroba kontaktních čoček Surevue?

Dotaz: Používam kontaktní čočky Johnson Surevue BC 8,8 DIA14,0 levé oko –4D pravé oko –2,5 D, dočetla jsem se, že jejich výroba bude končit, můžete mi poradit čím je nahradit?

Odpověď: Není mi známo, že by výroba a prodej kontaktních čoček Surevue měly být v konkrétní době ukončeny. Pravda je, že tyto čočky jsou na trhu již přes 12let a je tedy možné, že dojde k jejich „modernizaci“.

O tom však nemám od oficiálního dovozce zprávy. V případě, že byste i tak chtěla změnit Vaše kontaktní čočky, je potřeba tuto věc konzultovat s kontaktologem, který na základě změření Vašich parametrů a záměru, jak chcete čočky používat, Vám doporučí vhodný typ.

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.