800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Koupání s kontaktními čočkami

Mohu se koupat s kontaktními čočkami?

  • » Ano, ale při dodržení správných zásad.

Jaké jsou rizika při koupání?

Při kontaktu oka s vodou hrozí vznik infekce, v extrémním případu vyplavení čočky z oka.


Co může vyvolat zánět nebo infekci?

Zánět může vyvolat ve vodě žijící měňavkovitý prvok akantaméba, který může způsobit akantamébovou keratitidu. Běžně žije ve vodě a na oko se jen tak snadno neuchytí. Velice snadno se může dostat pod kontaktní čočku a tam přežívat. Při zanedbání léčby oka napadeného akantamébou může dojít až k trvalému poškození zraku.

Největší riziko možné nákazy infekcí představují přírodní vodní zdroje. Při koupání v moři a v plaveckých bazénech je riziko menší.

Nejmenší riziko představuje sprchování a běžné oplachování obličeje, ale zde zase hrozí kontaminace čočky mýdlem či šampónem a následná možná alergická reakce.

Jaké je ideální řešení?

Riziku při koupání v kontaktních čočkách se lze úspěšně vyvarovat používáním jednodenních kontaktních čoček v kombinaci s plaveckými brýlemi. Pokud by přece jen nějaké problémy objevily (pálení, svědění, zarudnutí oka, mlhavé vidění) je vhodné navštívit očního lékaře.

Nosíte dlouhodobé kontaktní čočky?

V tomto případě je důležité po každém styku čočky s vodou čočku důkladně očistit a zdesinfikovat vhodným roztokem, ideálně na bázi peroxidu (aosept, oxysept).

Stejná pravidla platí při koupání v moři, neboť slaná voda může snížit životnost kontaktní čočky. Sůl usazená v čočce může být původcem dalších očních komplikací.

Můžu se v kontaktních čočkách potápět?

V kontaktních čočkách se samozřejmě lze i potápět. Pro tento případ je vhodné volit čočky s vysokou propustností pro kyslík a čočky nasadit nejméně hodinu před vlastním potápěním.

Upozornění na závěr

Je třeba mít na paměti, že zvýšená vlhkost prostředí může mít za následek „přisátí“ kontaktní čočky k povrchu oka. Proto je vhodné kontaktní čočky z oka vyjmout nejdříve za 30 minut, aby nedošlo k odtržení rohovkového epitelu.

Komentáře

Žádný dotaz...

Údaje označené * jsou povinné

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

Benefit Plus

ISIC

Sphere card

Asociace pro elektronickou komerci

Ověřeno zákazníky Heuréka

Ray Ban Reseller

Meller

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.