800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Jak na nasazování a vyjímání kontaktních čoček

Nejdříve navštivte kontaktologa: než se rozhodnete pro nákup a nasazení kontaktních čoček, měli byste navštívit kontaktologa pro aplikaci čoček – jde o proces, jehož cílem je vybavit uživatele optimálními kontaktními čočkami a přinést mu informace o zásadách správné péče o zrak a kontaktní čočky. Využijte aplikace a vyšetření čoček u našich partnerů.

Před několika měsíci jsem se rozhodla vyzkoušet místo brýlí kontaktní čočky. Objednala jsem se u nejbližšího kontaktologa, který mi provedl nezbytná vyšetření pro aplikaci kontaktních čoček. Zároveň mi předvedl, jak čočky do oka nandat a vyndat a poučil mě o správné péči o kontaktní čočky.

Hodně jsem se obávala toho, jak budu čočky do oka nasazovat bez pomoci kontaktologa. S technikou jsem totiž zpočátku dost bojovala. Postupem času jsem si ale našla několik triků, které mi pomohly techniku zvládnout. Pro ty, kteří s nošením kontaktních čoček začínají a mají stejný problém, jako tehdy já, nebo pro ty, kteří o jejich nošení zatím přemýšlejí, přidávám návod, jak nasadit a vyjmout kontaktní čočku bez problémů.

Jak nasadit a vyjmout čočky – video

pod videem najdete podrobný textový popis

1. Příprava na nasazování čoček

Kontaktní čočky nasazujte vždy před aplikací make-upu a pleťových krémů. Nejlépe je očistit pleť pleťovou vodou, která odstraní kožní maz v okolí očí a víčko vám při odtahování nebude klouzat z prstu.

Vždy je důležité mít důkladně umyté ruce mýdlem a osušené ručníkem, který nepouští chlupy. Nevhodné jsou papírové utěrky a ubrousky, ty zanechávají drobné chloupky, které se pak na čočce uchytí a po aplikaci v oku dřou. Mohu doporučit obyčejnou bavlněnou utěrku nebo dětskou plenu.

Připravte si zrcadlo. Čím větší, tím lepší:

2. Postup nasazování kontaktních čoček

 1. Před otevřením blistru s ním zatřepejte, aby se čočka odlepila od stěny a uvolnila do roztoku.
 2. Vyjměte čočku z blistru opatrně jen konečky prstů, nedotýkejte se jí nehty, aby nedošlo k jejímu poškození. Nehty nemusíte udržovat krátké, jak se všeobecně nositelům čoček doporučuje. Naopak při vyndávání čočky z oka se přesvědčíte, že delší nehty jsou výhodou.
 3. Čistou a neporušenou čočku položte na špičku ukazováku, utřeného do sucha. Čočka tak na prstě lépe drží, nehrozí riziko jejího upadnutí na zem a následného znečištění, čištění atd…
 4. Zkontrolujte, zda čočka není naruby (vnitřní stranou ven). Pokud je vaše čočka opatřena indikátorem rub/líc (např. u 1.Day Acuvue Moist je to symbol 123) je čočka ve správné poloze, pokud čísla přečtete právě v tomto pořadí. Pokud užíváte čočky bez indikátoru rub/líc, je čočka ve správné poloze, pokud je zaoblená a není na okraji prohnutá.
 5. Ukazovák s čočkou dejte lehce nad úroveň očí a dívejte se na čočku z vnější strany.
 6. Čočku budeme nasazovat do pravého oka – vyplatí se při nasazování čoček vytvořit pravidlo a vždy pravým okem začínat. Předejte se tak záměně čoček.
 7. Lokty se opřete o pevnou podložku (stůl), aby se vám neklepaly ruce a přibližte se co nejblíže k zrcadlu.
 8. Pravým prostředníkem uchopte spodní víčko těsně pod řasami a táhněte jej dolů. Ukazovákem levé ruky uchopte horní víčko pravého oka a táhněte ho směrem nahoru. Je třeba vytvořit dostatečný prostor pro umístění čočky na oko.
 9. Pohled směřujte přímo do zrcadla a přiložte jemným dotykem čočku z ukazováku na oko.
 10. Uvolněte víčka a zamrkejte.

  Pokud uvízla na čočce během nasazování nějaká drobná nečistota, je nutné čočku posunout na bělmo, tím se zvětší slzný film a je šance na vyplavení, častěji je nutné čočku vyjmout a omýt.

  V případě, že čočka v oku dále dře, je nutné čočku vyndat, vymýt v roztoku a zkusit nasadit znovu, popř. vyměnit čočku za novou.

 11. Nasaďte čočku do levého oka.

  Můžete použít stejný postup jako u oka pravého. Tj. čočka je na pravém ukazováku, pravým prostředníčkem táhněte spodní víčko levého oka dolů a levým ukazováčkem táhněte levé víčko nahoru.

  Někomu může více vyhovovat výměna rukou, tedy: čočka je na levém ukazováku, levým prostředníčkem táhnete spodní víčko levého oka dolů a pravým ukazováčkem táhněte levé víčko nahoru.

  Čočka v oku dobře sedí, pokud nikde neškrábe, nemáte rozmazané vidění, zkrátka o ní ani nevíte. To platí však pouze pokud máte čočku naaplikovanou od kontaktologa. Často se stává, že tzv. těsná aplikace se projevuje příjemněji, ale hrozí při ní přidušení rohovky.

  Pro dosažení lepšího komfortu při nošení kontaktních čoček doporučuji často mrkat, především při sledování monitoru PC, televizoru…, aby se čočky stále zvlhčovaly. Můžete také používat oční kapky, kterých je na trhu velký výběr. Jedna kapka do každého oka 1–2 denně oku uleví.

3. Vyjmutí čočky z oka

Opět je důležité důkladně si umýt ruce, usušit ručníkem, jak již bylo popsáno výše. Připravte si zrcadlo. Níže popsaný postup je stejný pro levé i pravé oko:

 1. Hlavu mírně předkloňte, aby se asi 1/3 rohovky posunula pod horní víčko.
 2. Levým ukazovákem táhněte spodní víčko dolů, pravým ukazovákem posuňte čočku z rohovky na bělmo ve spodní části oka.
 3. Jemně zmáčkněte čočku palcem a ukazovákem (v půlce se vám přehne) a vyjměte ji z oka.

Vyjmutou čočku je nutné očistit a uložit do pouzdra.

Existují ještě další postupy nasazování čoček. Pokud Vám uvedená a „odzkoušená“ metoda nevyhovuje a máte lepší, podělte se o ní s námi.

Komentáře Přidat dotaz

 • marcela Sielecka
  před 18 dny

  Dekuji super navod

  Odpovědět
 • Diana
  před rokem

  Supr, koupila jsem si špatné čočky a oteklo mi cele oko, díky tomuto návodu se mi podařilo čočku po 10 minutách vytáhnout.

  Odpovědět
  • Andrea Glitta
   před rokem

   Dobrý den, těší nás, že náš článek byl pro Vás přínosem. Andrea

   Odpovědět
 • jana
  před 2 roky

  čočky

  Odpovědět
 • Janiss
  před 2 roky

  V návodu je nandavání čoček popsáno stejně jako to dělám já, ale v tom videu jak si drží jen dolní nebo jen horní víčko mě dost děsí a nechápu to, je to nepraktický.. Jinak vyndavání mi přijde jako nejjednodušší věc, to sem uměla hned, takže mě trochu udivily zdejší komentáře.

  Odpovědět
 • Charlot
  před 2 roky

  Díky moc za návod,už jsem myslela,že to fakt nezvládnu!!!

  Odpovědět
 • Soňa
  před 3 roky

  moc děkuji za radu perfektní návod .měla jsem velký problém se sundáním a teď na první pokus. všem doporučuji.

  Odpovědět
 • Aneta
  před 4 roky

  Super návod doporučuji.!! :)

  Odpovědět
 • Veronika
  před 4 roky

  Dobrý deň, no ja som som mala podobný problém, tie prvé čočky čo som mala sa mi nedali nasadiť, jedno oko mi trvalo tak hodinu a druhe este horšie ked som jedným videla a druhým nie a von mi to vôbec nešlo už som bola veľmi zufala a musela som si tu čočky doslova zodrať z oka viečkom a mala som cele oko podráždené. Ale teraz mi dala iné čočky, väčšie a tie mi tam išli hneď paradne dnu aj von. Tak komu to tiež nejde dnu alebo von, skuste si dať iné zakrivenie čočiek, možno vám tieto čo máte nesedia a preto to nejde. :-)

  Odpovědět
 • TOMs
  před 4 roky

  Super článek ;) Autor si zaslouží pochvalu :)

  Odpovědět
  • Ivana Šlesingerová
   před 4 roky

   Dobrý den, děkujeme, pochvalu předám. Jsme rádi, že Vám článek pomohl. Hezký den Ivana

   Odpovědět
 • Elinka
  před 4 roky

  Zdravím, Měla bych otázku, Nevadí roztok nijak na oči?

  Odpovědět
  • Ivana Šlesingerová
   před 4 roky

   Dobrý den, určitě ne, určitý roztok Vám nemusí vyhovovat a je dobré si najít ten „svůj“, ale rozhodně nevadí na oči. Hezký den

   Odpovědět
 • Helena
  před 4 roky

  Tisíceré díky za cenou radu, hlavně při vyndávání čoček. Zápasila jsem s nimi 2 hod.a už nevěřila, že se mi je někdy podaří vyndat. Oči rozdrážděné a krvavé jak králík, a přísahala, pokud je vyndám, tak s nima končím. Díky Vaši radě jsem je vyjmula hned na poprvé. Neskutečné, úžasné !! Mé trauma z čoček je fuk, ještě jednou dík !

  Odpovědět
  • Ivana Šlesingerová
   před 4 roky

   Dobrý den Heleno, ani nevíte jak jste nás potěšila, že jsem Vám tímto článkem pomohli s manipulací s čočkami. Jsme rádi, že Vám to jde. Přeji hezký den

   Odpovědět
 • Míša
  před 4 roky

  Článek je opravdu skvělý, děkuji. Nasazení už mi jde, ale vyndání čočky bývá někdy velmi problematické a jindy to jde napoprvé. Očividně jsem nešikovná.

  Odpovědět
  • Zuzana Morvayová
   před 4 roky

   Dobrý deň Míša,

   nezúfajte, chce to iba prax :-)

   Odpovědět
 • Tereza
  před 4 roky

  Nandání byl ještě stále trochu boj, ale vyndání hned na třetí pokus a to mám čočky teprve den! Díky za rady!!

  Odpovědět
 • Kamil
  před 5 roky

  15 minut jsem bojoval s vyndáním čoček, pak jsem vygooglil tento článek a za minutu byly venku. Děkuji.

  Odpovědět
 • Dana Pokorná
  před 5 roky

  Dobrou noc. Hned na poprvé po přečtení. Hurá. Díky

  Odpovědět
 • Michal
  před 5 roky

  Já stále bojuji s tím, jestli mám čočku správně nebo naruby. Kolikrát mi přijde, že čočka vypadá správně natočená z obou stran. Ty indikátory by měly být všude, pro takové jelita, jako jsem já. Na druhé čočce (druhém oku) naštěstí indikátor je. Čočky mám cca měsíc.

  Odpovědět
 • janina
  před 5 roky

  výborné rady, děkuji Vám, pomohli k vyndání čoček večer

  Odpovědět
 • Sisi
  před 5 roky

  Moc děkuji za tuto radu. Čočku jsem si z oka vytahovala alespoň jedna dvacet minut a stále nic. Když jsem se rozhodla vyhledat pomoc na internetu, našla jsem váš odkaz a ten mi pomohl. Moc Vám za to děkuji a doporučila bych to všem co mají s čočkami stejný problém jako já :)

  Odpovědět
  • Jana Princová
   před 5 roky

   Dobrý den, děkujeme a jsme rádi, že Vám naše rady pomohly.

   Přeji hezký den S pozdravem Jana Princová Zákaznický servis Vašečočky.cz

   Odpovědět
 • Ambrosová
  před 5 roky

  Úžasný popis, moc Vám za něj děkuji. S tímto postupem na podruhé nasazeno. Dnes jsem si čočky koupila a zkoušela to asi 15 min. pak sedla za PC, našla vaši stránka a hned to šlo jako po másle.

  Odpovědět
 • Petr
  před 5 roky

  Dnes sem si pořídil čočky, a vyndaval a nandával sem si je optice asi 15minut.... oči jak feták :D ale podle vašich rad uplně na první pokus a celý i s mitím mi to zabralo sotva 5 minut, moc děkuju :)

  Odpovědět
  • Jana Princová
   před 5 roky

   Dobrý den, není zač a těší nás, že jsme Vám pomohli.

   Odpovědět
 • michal
  před 5 roky

  Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně vyndavání čoček..nasazení je zcela okey ale vyndavání je u mě boj. Čočku stáhnu na bělmo vpohodě ale mám problém že při zmačknutí ji nemůžu přehnout..prostě je na oku jak přilepená..

  Odpovědět
  • Jana Princová
   před 5 roky

   Dobrý den, zkuste třeba čočku přetáhnout až k okraji a z oka jakoby stáhnout. Pokud budete mít i nadále s tímto problém zkuste se poradit s Vaším kontaktologem a společně názorně najít řešení.

   Odpovědět
 • Karolína
  před 5 roky

  Již v obchodě se mi snažili aplikovat čočku ale ani sama ani s pomocí jsem ji nedokázala vložit do oka. vždycky mrknu nebo ucukne, pravé oko dokonce ani pořádně nemůžu otevřít. Nevíte co by pomohlo abych tak moc nemrkala a šla čočka aplikovat?

  Odpovědět
 • Josef Kohout
  před 5 roky

  Děkuji mnohokrát za radu mám čočky dva dny a trápil jsem se moc :-( po precteni tohoto navodu jsem je vyndal ihned na poprvé doufam ze to pujde i s nasazovanim ;-)

  Odpovědět
  • Jana Princová
   před 5 roky

   Dobrý den, jsme rádi, že jsme Vám pomohli. :-)

   Odpovědět
 • Renata
  před 6 roky

  Dobrý den, děkuji za skvělý návod! Četla jsem si ho ještě než jsem si šla pro čočky a dneska při prvním samostatném nandavání znovu. Je opravdu perfektní!! :) Zatím vidím všechno rozmazaně, ale snad se to po chvíli srovná...

  Odpovědět
 • Silvie
  před 6 roky

  Stejně mi ta čočka nejde nanadat :-( už si nevím rady jak dál. Když jsem si čočky pořídila nasazování šlo v pořádku nevím zda-li je to těmi denními nebo ne. Poraďtě jak ji nandat vždy se mi sroluje v oku nebo když mám pocit že je v oku tak jí vyndám na prstu zase ven

  Odpovědět
  • Kateřina Vávrů
   před 6 roky

   Dobrý den, je pravda, že s různými čočkami může být jiná manipulace. Obecně jsou jednodenní čočky mnohem ohebnější. Nebo zkuste použít aplikátor čoček, třeba Vám pomůže.

   Odpovědět
 • Michal
  před 6 roky

  Strašně moc děkuju za radu, jak vyndat kontaktní čočky. Dnes je mám první den a z oko jsem je nemohl vyndat, ale po přečtení toho návodu se mi to podařilo dnes napoprvé. Děkuju

  Odpovědět
  • Kateřina Vávrů
   před 6 roky

   Dobrý den pane Michale, jsem ráda, že Vám návod pomohl.

   Odpovědět
 • Akira
  před 6 roky

  Dobrý den, váš návod je zajímavý, ale stále mi dělá problém, že ať čočku nasazuji sebelépe a sebejeměji stále se mi obrací a přilepuje k prstu. Navíc jsou to barevné čočky a tak ať je obracím jak chci, připadají mi ze všech stran stejné. Nevíte co s tím? Plus by mnezajímal jeden technický detail: Pokud si nasazujete dioptrické čočky, vyvozuji z toho, že máte zrakovou poruchu - dioptrie - a tím pádem máte zrak oslabený. Jak tedy můžete vidět kde má čočka rub a kde líc?

  Odpovědět
  • Kateřina Vávrů
   před 6 roky

   Dobrý den, problém může být, pokud si objednáte jiné zakřivení čoček, než jaké máte mít – čočky se mohou z oka „odchlípávat“. Pokud čočky nemají indikátor rub/líc – pokud je čočka správně, je oblá jako mistička. Pokud je špatně, kraje jsou otevřené směrem ven a je to jako krempa klobouku.

   Odpovědět
 • Atsu
  před 6 roky

  Mockrát děkuji za návod. než jsem si návod přečetla pokoušelajsem se je nasadit ale marně. podle návodu, mi to sice nešlo zase tak lehce, musím se do toho dostat, ale přecejen jsem to nasadila. U vyndávání čoček jsem měla docela problém ale i to jsem nakonec podle návodu dokázala :) děkuji

  Odpovědět
  • Kateřina Vávrů
   před 6 roky

   Dobrý den, jsem moc ráda, že Vám článek pomohl :-).

   Odpovědět
 • Petra Kadlecová
  před 7 roky

  Dobrý večer,
  dnes mám prvně kontaktní čočky. Teď večer jsem asi hodinu bojovala s jejich vyjmutím.... nemusím vám popisovat asi mé rozčílení :-) nakonec se mi to povedlo díky nehtům, které mi ale specialistika spíše doporučila ostříhat. Dalo by se říci, že jsem ji ze stran "odloupla" díky nehtům. Jaký je Váš názor na toto sundavání. Mě se vůbec nedaří čočku vyndat Vámi popisovaným způsobem :-( Děkuji za odpověď. Petra

  Odpovědět
  • Eliška Hauserová, VašeČočky.cz
   před 7 roky

   Dobrý den paní Kadlecová,
   nandavaní a vyndavání čoček Vám měl především vysvětlit a ukázat Váš oční lékař. Je několik způsobů, jak se to dá dělat. A pak je na každém zvlášť, jaký způsob mu vyhovuje.

   Odpovědět
 • Eliška Mandlíková
  před 7 roky

  Vynikající, jak nasazování, tak i vyndavání čoček pro mě bylo vážným utrpením. Ale dnes, když jsem si přečetla výše uvedený postup, šlo vše jak "po másle". Děkuji a všem jedině doporučuji.

  Eliška

  Odpovědět
  • Eliška Hauserová, VašeČočky.cz
   před 7 roky

   Dobrý den paní Manlíková,
   jsme rádi, že naše články jsou pro nositele čoček přínosné.

   Odpovědět
 • Rhui
  před 8 roky

  Zdarvím. Mě tato metoda nevyhovuje z důvodu, když prostředníčkem odtahuju dolní víčko tak ukazováček s čočkou nemá dostatečný prostor pro manilupaci. Nevíte jestli dělám někde chybu? předem děkuji za odpověd

  Odpovědět
 • veronika
  před 8 roky

  =)dekuju za navod

  Odpovědět
 • josef vošický
  před 8 roky

  Dobrý návod, funguje, před jsem hrozný problem

  Odpovědět
 • Zuzana
  před 9 roky

  Dobrý den

  Děkuji autorce za příspěvek a doufám že mi pomůže při vyndávání.

  Odpovědět
 • Radek Hušek
  před 9 roky

  Dobrý den

  Dnes jsem si koupil svoje kontaktní čočky a doma jsem nebyl schopný si je vyndat. Po přečtení tohoto článku jsem čočky vyndal hned na první pokus.

  Důležité pro mě bylo posunutí na bělmo. Výhoda toho celého je, že se poté při předklonění a vyndávání čočky z bělma nekoukáte přímo do ruky, ale ruku dá se říct vidíte méně a to vám pomůže proti instinktivnímu zavírání oka.

  Není to nic důležitého, ale chtěl jsem alespoň poděkovat autorce článku.

  Odpovědět
  • Monika
   před 6 roky

   Mooc děkuju za radu. Teď jsem se čočku snažila vyndat asi 10 minut. Oko červené a bez úspěchu. Po téhle radě se to povedlo na první pokus... Holt začátečník se učí... :-) Díky díky díky!!!! :-*

   Odpovědět

Další 4 komentáře

Údaje označené * jsou povinné

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

Benefit Plus

ISIC

Sphere card

Asociace pro elektronickou komerci

Ověřeno zákazníky Heuréka

Ray Ban Reseller

Meller

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.