Přihlášení

Co je presbyopie?

Existuje mnoho vad zraku, které mohou ovlivnit náš každodenní život, jelikož jsme nuceni používat korekční pomůcky, jako brýle nebo kontaktní čočky. Mezi hlavní vady zraku, které jsou všeobecně známé, patří krátkozrakost (myopie), dalekozrakost (hypermetropie), astigmatismus a vetchozrakost (presbyopie). Právě presbyopii můžeme nazvat přirozenou změnou vidění, která se objevuje s přibývajícím vě­kem.

Co je presbyopie?

Presbyopie, nebo také starším názvem „stařecká vetchozrakost“ je vada zraku, která se objevuje u každého člověka ve vyšším věku. Je vlastně přirozeným důsledkem stárnutí organismu. Vzniká přibližně kolem 40 věku života v důsledku ztráty pružnosti oční čočky a tím vznikajícím potížím zaostřit na blízké objekty.

Symptomy

Mezi první příznaky presbyopie patří natahování rukou při čtení textu a snaha o oddálení předmětů. Dalšími ukazateli mohou být závratě, bolesti hlavy, zvýšená únava při čtění nebo dalších aktivitách, při kterých je potřebné se soustředit na předměty v krátké vzdálenosti.

Možnosti léčby

Po návštěvě očního lékaře může být léčba zahájena používáním kontaktních čoček nebo brýlí. Pokud zvolíte kontaktní čočky, nejvíce vám budou vyhovovat bifokální či multifokální čočky nebo způsob zrakové korekce zvaný monovision.

Presbyopie se může objevit společně s ostatními očními vadami, jako je myopie, hypermetropie nebo astigmatismus, ovšem v kombinaci s myopií se objevuje zřídkakdy. Jak jsme již zmínili, presbyopii se není možné vyvarovat, avšak můžeme přispět k jejímu zmírnění. Ale o tom až v příštím článku na blogu.

Více informací naleznete na našich sociálních sítích – Facebook, Twitter a další.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

Žádný dotaz...

Údaje označené * jsou povinné

Nejprodávanější produkty