Přihlášení

Děti a kontaktní čočky

Mohou děti nosit čočky? A od kolika let? A jsou pro ně lepší čočky jednodenní nebo jiné? Otázek na téma „děti a kontaktní čočky“ dostáváme stále více. Připravili jsme proto stručného průvodce světem čoček pro děti. Ať i vám slouží k užitku.

Proč zvolit u dětí čočky místo brýlí?

Dítě vidí stejně dobře v celém zorném poli, protože čočka přiléhá těsně k oku. Na rozdíl od brýlí čočky nepřekážejí při pohybových aktivitách. Kdo má jen trochu živější dítě s brýlemi, ví, jaký problém bývá udržet brýle nepoškozené alespoň pár týdnů v kuse. Čočky zlepšují sebevědomí a přijímání sebe sama. Podle průzkumů 80 % teenagerů po přechodu z brýlí na čočky potvrdilo rodičům, že se cítí znatelně lépe. Čočky jsou levnější. V případě jejich ztráty nasadíte nový pár – v případě ztráty nebo poškození brýlí (u dětí nic nemožného) je investice mnohem nákladnější.

Od kolika let mohou děti čočky nosit?

Nic jako „nejnižší možný věk pro nošení kontaktních čoček“ neexistuje. Zásadní je, zda dítě dokáže o čočky pečovat samostatně. Ze zkušeností aplikačních středisek přitom vyplývá, že péči o čočky zvládají už osmileté děti. Každé dítě je ale jiné, důležitý je individuální přístup. Co je zajímavé? Pokud už děti čočky přijmou za své, bývají v péči o ně zodpovědnější než dospělí – dodržují předepsanou dobu čištění, nepřenášejí čočky přes dobu použitelnosti.

Na co dát pozor?

Důležité je, aby se dítě naučilo (za pomoci specialisty) správné manipulaci s čočkami, protože i tady platí stejně jako jinde – co se v mládí naučíš… Chybně naučený postup se v dospělosti jen těžko odnaučuje.

Jaké čočky jsou pro děti vhodné?

Na úplný začátek doporučujeme zvolit čočky jednodenní. Ty dítě ráno nasadí a večer vyhodí, odpadá potřeba čištění. Až si dítě zvykne, přejděte na čočky čtrnáctidenní – dvoutýdenní interval výměny je pro dětské oči optimální.

Doplnění ze dne 21.1. 2017. Článek slouží pouze k informativním účelům, že i děti a mladiství mohou nosit kontaktní čočky. Společnost Maternia s.r.o. čočky nepředepisuje ani neaplikuje kontaktní čočky. Nošení kontaktních čoček pro děti musí být vždy konzultováno a předepsáno očním lékařem či kontaktologem.

Máte dotaz? Napište jej do komentářů. Na každou otázku odpovíme.

Líbí se vám tento článek? Podělte se se svými přáteli.

Komentáře

 • Karel Konečný
  před 2 měsíci

  Tak Vám nevím, jestli vůbec víte o čem mluvím, udělal jsem si malou lustraci Vašeho s.r.o. - Obchodní firma: Maternia, s.r.o. Sídlo: Vídeňská 12, 378 33, Nová Bystřice Identifikační číslo osoby: 26104784 , zaráží mne, že paní inženýrky prodávají kontaktní čočky - zdravotnický prostředek s největší pravděpodobností bez řádného živnostenského povolení, pak se nemůžeme divit tomu, že v rozporu s výše uvedenou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví se dá usuzovat, že zdravotní pomůcku - kontaktní čočky, která může ohrozit zdraví dětí a mladistvých ve věkové skupině do 15 let, tuto zdravotní pomůcku - kontaktní čočky, ve Vašem e-shopu s největší pravděpodobností prodáváte za účelem aplikace dětem.

  Odpovědět
  • Michael Kovařík
   před 2 měsíci

   Pokud budu mít jednou děti, a budou mít problém se zrakem, rozhodně je budu nošení kontaktních čoček podporovat. Já sám jsem brýle na základní/střední škole nesnášel, jakmile jsem začal nosit kontaktní čočky, můj život se prakticky změnil - dostal jsem sebevědomí, začal kvůli tomu cvičit, navazovat kontakty s lidmi ... 99% e-shopů (včetně tohoto) směřují klienty, aby chodili pravidelně k očnímu na prohlídky a nošení kontaktních čoček (výběr výrobce například) řešili se svým očním lékařem.

   Odpovědět
   • Karel Konečný
    před 2 měsíci

    Až budete mít děti, tak se chovejte zodpovědně k jejich zdraví, to znamená, neohrožujte je a nečiňte nic, co může jejich zdraví ohrozit. Pokud by jste porozuměl citovanému textu §6 vyhlášky 62/2015 Min. zdravotnictví, tak by jste pochopil, že kontaktní čočka může u dětí a mladistvých do 15 let poškodit zdraví. Pokud tvrdíte, že e-schpy, včetně tohoto, podávají úplné informace o zdravotních dopadech, které hrozí při nedodržení například §6 vyhlášky 62/2015 Ministerstva zdravotnictví, pak také nemluvíte pravdu. Pokud se jedná o to, kdo může předepisovat kontaktní čočky a sdělovat informace, včetně poradenství, i zde je legislativa jednoznačná, je to buď oční lékař - kontaktolog a nebo optometrista, ne žádný e-schop. Aby oční lékař - kontaktolog nebo optometrista - vysokoškolsky vzdělaný odborník, mohl předepisovat kontaktní čočky, sdělovat informace k jejich nošení včetně poradenství je zase legislativou stanoveno jaké vzdělání musí mít, to neplatí pro e-schop, který jak uvádíte v rozporu s platnou legislativou provádí odborné poradenství spjaté s prodejem optické korekční zdravotní pomůcky - kontaktní čočky, což je patrně v rozporu s platnou legislativou ... No a tak, jak se dá usuzovat i z Vaší reakce, je spoustě lidí jedno, že jim laik dává odborná doporučení, k čemuž s největší pravděpodobností nemá žádné, ani morální právo. Morální právo, které by vycházelo z jeho odborných znalostí a ne domněnek. Laik, který ke své činnosti nepotřebuje téměř nic a tak má oproti odborníkům - kontaktologovi a optometristovi, kteří nejenže mohou kontaktní čočky prodávat, ale i doporučovat a vést poradenství ohledně kontaktních čoček, na základě toho, že nemá žádné povinnosti ani z hlediska odpovídajícího vzdělání, vůči svým zákazníkům, pro prodej tohoto optického zdravotního prostředku, který minimálně u dětí a mladistvých do 15 let může poškodit jejich zdraví, pokud jejich zákonným zástupcům nebo jim prodá kontaktní čočky, má oproti kontaktologovi a optometristovi zanedbatelné náklady. Takže žádný ekonomický zázrak se v podání těchto e-schopů nekoná, je to jen diskriminace deformovaným prostředím, kdy na jedné straně exekutiva dbá na to, aby vybrané subjekty, které provádí určitou činnost byly náležitě na tuto činnost vybaveny a splňovaly i podmínky vzdělání, čímž jim vytváří nemalé náklady na jejich činnost, ale u jiných subjektů, které si vytrhnou jen to pro ně nejlukrativnější, jen tu činnost, která je zatížena minimálními náklady, neplatí rázem nic. No a proč tomu tak, s největší pravděpodobností, je, obchod a z něho plynoucí zisk je považován za něco nedotknutelného, co je s největší pravděpodobností nadřazeno i ochraně zdraví ...

    Odpovědět
  • Eva Varganová
   před 2 měsíci

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Společnost Maternia s.r.o. je řádným držitelem veškerých živnostenských oprávnění nezbytných k prodeji optických korekčních zdravotnických prostředků. Při výkonu své podnikatelské činnosti postupuje společnost v souladu se zákonem a de lege artis. Kontaktní čočky nikomu nepředepisujeme a získáme-li pochybnost, že objednávka kontaktních čoček má být určena pro děti a mladistvé do 15 let, tuto objednávku nevyřizujeme. Přeji hezký den, Eva.

   Odpovědět
 • Karal Konečný
  před 2 měsíci

  Docela mne zaráží, že v tomto článku, který se tváří jako odborný text, který řeší nošení kontaktních čoček u dětí není uvedeno následující: 62/2015 Sb. VYHLÁŠKA ze dne 31. března 2015o provedení některých ustanovení zákona o zdravotnických prostředcích Ministerstvo zdravotnictví stanoví podle § 96 odst. 2 zákona č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon“) k provedení § 6 odst. 2, § 19 odst. 2 písm. n), § 45 odst. 2, § 46 odst. 2, § 48 odst. 3, § 56 odst. 2 písm. a), § 59 odst. 4, § 71 odst. 6 a § 74 odst. 5 zákona. § 6 Seznam skupin zdravotnických prostředků, které mohou ohrozit život nebo zdraví člověka (K provedení § 46 odst. 2 zákona) Skupiny zdravotnických prostředků, které mohou ohrozit zdraví nebo život člověka, a to i při dodržení určeného účelu jejich použití, jestliže se používají bez dozoru lékaře, a které se vydávají pouze na poukaz, jsou: f) kontaktní čočky u dětí a mladistvých do 15 let, To co mne také zaráží, že není povinnost nejen tohoto e-shopu, ale i dalších, které se prodejen kontaktních čoček zabývají informovat o této skutečnosti každého návštěvníka těchto stránek!

  Odpovědět
  • Eva Varganová
   před 2 měsíci

   Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Na našem e-shopu uvádíme vždy informaci ohledně nutnosti aplikace kontaktních čoček odborníkem, tedy kontaktologem nebo optometristou, před nákupem celého balení čoček. Toto pravidlo platí nejen u dětí, ale i u dospělých. Navíc v odstavci „Na co dát pozor?“ jasně uvádíme, že je nutné naučit dítě manipulovat s čočkami, aby proces aplikování čočky do oka provádělo správně. Ze začátku je nutná pomoc specialisty a dospělých, později to již dítě zvládne samo. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva

   Odpovědět
   • Andrea
    před 19 dny

    Mám dceru s tupozrakostí , kontaktní čočky používáme na jedno očko kde má 5 dioptrií , a na druhém žádnou, úžasná věc , dcera je nasazuje sama od 4 let a brýle máme jen aby se očka naučila koukat rovně . . . . Děkuji za eshop Andrea

    Odpovědět
    • Eva Varganová
     před 19 dny

     Dobrý den, děkuji za Váš komentář. Moc si ceníme skutečnosti, že jste s naším e-shopem a čočkami spokojená. Přeji krásný den, Eva

     Odpovědět

Další 4 komentáře

Údaje označené * jsou povinné

Přečtěte si také…

Platí pro obsah vody v čočkách čím víc, tím líp? Ano i ne

Obsah vody. Jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru kontaktních čoček. Voda čočku zvlhčuje, dělá ji jemnější a pohodlnější pro nošení.

Celý článek

U nás dostanete dárek i bez Vánoc

Vážíme si našich zákazníků, a proto stále vymýšlíme, jak Vám to co nejlépe vyjádřit.

Celý článek

Instruktážní videa: Jak si nasadit a vyndat kontaktní čočky? Je to jednoduché, podívejte se...

Tato instruktážní videa Vám pomohou se rozhodnout!

Celý článek

Máte rádi Valentýn?

Ženy milují Valentýn, ale existuje i hodná řádka těch, co ho nesnáší, třeba někteří muži.

Celý článek

Nenechte si ujít nic důležitého.

Přihlaste si náš e-mailový zpravodaj!

VašeČočky na Twitteru

 • Vidění přes kontaktní čočky může být až příliš ostré. Nicméně určitě Váš účes vypadá fantasticky. Krásný den, Eva https://t.co/4DHc7ONRHM před 6 dny
 • Speciál s dárky zdarma „na jaro“? Platí do 28. března. https://t.co/1a5JJT3WJw #darek #zdarma #roztok #kapky… https://t.co/uf6pI7SrnK před 8 dny
 • @jirihelmich Dobrý den, je nám líto, že e-maily vnímáte jako spamy. Pokud byste chtěl NL deaktivovat, napište nám na info@vasecocky.cz. Eva před 9 dny
 • 🎉🎈Dneska je nám devět, oslavujte s námi! Do půlnoci získejte slevu 9%! 🎈🎉 https://t.co/BuwOWPTX2D #9let #9sleva… https://t.co/jYfzUzDceO před 12 dny
 • Dva tradiční, jeden netradiční. Který dárek zdarma si do 15. března vyberete vy? https://t.co/uWukoqvjfu #darek… https://t.co/jguhZfmQ9S před 15 dny

Sledujte náš Twitter @VaseCocky.

VašeČočky na Facebooku