800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–18)

Přihlášení

Vizus

Vizus je zraková ostrost. Jedná se o schopnost oka identifikovat dva co nejblíže ležící body jako dva oddělené objekty. Zraková ostrost oka je dána jeho rozlišovací schopností a jeho refrakčním stavem.

Vizus do dálky se vyšetřuje pomocí optotypů ze vzdálenosti 5 nebo 6 metrů. Zraková ostrost do blízka se stanovuje na optotypech do blízka, tj. na čtecí vzdálenost 40 cm.

Vizus se vyjadřuje zlomkem, kde v čitateli je vyšetřovací vzdálenost v metrech a ve jmenovateli je číslo řádku na optotypu, který přečte zdravé oko.

Komentáře Přidat dotaz

 • Pavel P.

  Prosím sdělit co znamená, resp. jaké hodnoty vyjadřuje vizus: 10/36 nat

  Odpovědět
  • Radek Vilím VašeČočky.cz

   Dobrý den, tento vizus vyjadřuje poměr mezi vzdáleností, na kterou lze přečíst daný text osobou s vadou zraku a vzdáleností na kterou lze přečíst daný text osobou bez vady zraku, jedná se o tzv. Snellenův zlomek, jehož poměr se odečítá na optotypu (též Snellenova tabule). Konkrétní význam hodnoty závisí na tom, zda se jedná o měření pro čtení na dálku nebo na blízko a zda jsou hodnoty udávané ve stopách (USA) nebo v metrech (EU). Pro přesnou interpretaci tohoto vizusu doporučujeme konzultaci s Vaším očním lékařem nebo optometristou v optice.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné