800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Jak spolu souvisí kontaktní čočky, harmonizační kódy a řidičský průkaz?

Také vám vrtá hlavou, co by tyto pojmy mohly mít společné? Nosíte také čočky nebo uvažujete nad tím, že konečně vyměníte kontaktní čočky za dioptrické brýle? A jste zároveň aktivním řidičem? Pak si pozorně přečtěte následující řádky, které vám mohou ušetřit nejednu krušnou chvilku při silniční kontrole.

Podle vyhlášky č. 31/2001 Sb. jsou v každém řidičském průkazu uvedeny tzv. harmonizační kódy. Ty slouží k označení některých omezení, která se týkají držitele řidičského průkazu. Jejich zavedení bylo požadavkem Evropské Unie, která chtěla sjednotit vzhled všech řidičských průkazů. Cílem bylo udělat je přehlednější a srozumitelnější pro všechny – jak pro řidiče, tak především pro dopravní policisty. Nutno podotknout, že tato vyhláška se týká všech držitelů řidičských oprávnění, je tedy platná pro všechny řidiče neprofesionály i pro řidiče z povolání.

Dle harmonizačního kódu každý řádový policista snadno rozezná, zda řidič netrpí žádným zrakovým (harmonizační kód začíná číslicemi 01), sluchovým (02) či pohybovým postižením (03), které by jej mohlo omezovat při řízení automobilu. Zda má řidič při jízdě nosit dioptrické brýle (harmonizační kód 01.01) nebo smí používat při jízdě automobilu pouze kontaktní čočky (01.02), jestli používá naslouchátko pouze pro jedno ucho (02.01) nebo pro obě uši (02.02) atd.

Hodláte při řízení využívat jak brýle, tak kontaktní čočky?

Pokud chcete při řízení využívat obě možnosti korekce zraku (brýle nebo kontaktní čočky), je třeba udělat ve vašem řidičském průkazu také jednu malou kosmetickou změnu. A sice zajistit, aby obsahoval harmonizační kód 01.06. V momentě kdy máte napsáno pouze brýle (01.01) a máte nasazené kontaktní čočky, porušujete tím zákon. Jelikož nesplňujete ani základní předpoklad uvedený v řidičském průkazu (nemáte na při jízdě nasazené dioptrické brýle). Dle zákona byste tedy měli před chystanou změnou navštívit svého obvodního lékaře a nechat si od něj vystavit potvrzení o této možnosti korekce zraku. S tímto potvrzením navštívíte dopravní inspektorát a necháte si vystavit nový řidičský průkaz, ve kterém již budete mít již zanesený odpovídající harmonizační kód 01.06 – Brýle nebo kontaktní čočky.

V případě, že byste tak neučinili a zavinili byste později dopravní nehodu, budete muset zaplatit veškerou způsobenou škodu ze svých vlastních úspor. A to i přes to, že si řádně platíte pojištění. Samozřejmě jen v případě, že si té skutečnosti, že máte mít na očích dioptrické brýle, někdo všimne. Pokud ano, bude přivolaná oční specialista (oftalmolog), jehož úkolem bude prokázat, zda jste měli či neměli v danou dobu nasazené dioptrické brýle anebo kontaktní čočky. Jestliže se prokáže vaše pochybení, zcela jistě vás nemine také tučná pokuta. Její maximální výše je 2 000 Kč (ve správním řízení se pak pokuta může vyšplhat na 1500 Kč až 2500 Kč, k tomu je třeba připočíst i další náklady s touto pokutou spojené).

Jestliže tedy nechcete mít opletačky se zákonem, doporučuji ihned při přechodu na kontaktní čočky zařídit vše potřebné. Je to sice zbytečná byrokracie, ale budete mít alespoň jistotu, že pak nezapláčete u případné dopravní nehody.

Na co byste si měli dát pozor:

Nezapomínejte také na fakt, že jakmile přijedete ke svému očnímu lékaři, u něhož vám budou poprvé aplikovat kontaktní čočky, neměli byste s ním pak usednout za volant svého automobilu. Jelikož ve svém řidičském průkazu nejspíš stále nemáte zanesený odpovídající harmonizační kód. Musíte si tedy zařídit odvoz. Nebo si čočky zase sundat z očí a nasadit si opět dioptrické brýle, pokud hodláte sami řídit. Nezapomeňte si také rovnou zažádat o vystavení potvrzení, ať nemusíte k očaři chodit dvakrát. Většina očních specialistů se však automaticky ptá, zda s čočkami hodláte řídit i automobil.

Noste s sebou vždy nějaký doklad o tom, že nosíte kontaktní čočky. Na základě silniční kontroly vás může policista po zhlédnutí řidičského průkazu požádat také o předložení kartičky nositele kontaktních čoček. Případně mějte po ruce alespoň nějaký jiný doklad o tom, že skutečně nosíte kontaktní čočky, nezapomněli jste si jen doma brýle a teď se to snažíte před policisty utajit. K tomuto účelu vám postačí i klasické pouzdro na kontaktní čočky.

Komentáře Přidat dotaz

 • Tomislav
  před 16 dny

  A teď můj smutný příběh: Nosím brýle, v ŘP mám kód 01.01 a už celé roky si chci nechat zapsat 01.06, abych řídit i s čočkami, a to jednou ročně, když si jedu s kamarády lyžovat. Shodou okolností mě zaměstnavatel poslal na komplexní oční vyšetření - prevence a požadavek jednoho projektu. Oftalmolog mě prohlížel asi hodinu a vše bylo v pořádku. A mě nenapadlo nic lepšího, než ho požádat o potvrzení kvůli kódu 01.06. Doktor mi s radostí vyhověl a potvrzení vystavil. Než jsem se vůbec dokopal k tomu, abych s tím potvrzením zašel pro nový řidičák, tak mi do datové schránky přišlo oznámení o zahájení řízení o odebrání řidičského oprávnění. Úřad konstatuje, že mu přišlo hlášení od oftalmologa, že jsem způsobilý pro 01.06, ale problém je v tom, že dotyčný není můj praktický lékař. Takže u nich vznikla důvodná pochybnost o tom, jak to s tou mojí způsobilostí vlastně je, a proto mi nařizují, abych do 15 dnů podstoupil "správnou" prohlídku a přinesl jim potvrzení, jinak mě prohlásí za nezpůsobilého řízení motorových vozidel. Tohle už není byrokracie, to je normální úřednická zvůle. Takže pro potvrzení ROZHODNĚ NECHOĎTE ke specialistovi, zaděláte si tím leda na problémy.

  Odpovědět
  • Andrea Glitta
   před 14 dny

   Dobrý deň,

   daná situácia ma mrzí, ďakujeme Vám za zdieľanie Vašej skúsenosti. Andrea

   Odpovědět
 • Alex
  před 3 měsíci

  Děkuji, také přeji hezký den, Alex.

  Odpovědět
 • Alex
  před 3 měsíci

  Dobrý den, to je všechno hezké co píšete ale důležitou věc nenapíšete, kde se ten harmonizační kód na řidičském průkazu nachází?

  Odpovědět
  • Eva Varganová
   před 3 měsíci

   Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Harmonizační kód se nachází na zadní straně řidičského průkazu pod bodem 12. Jako kód 01.01 jsou uvedeny brýle, jako kód 01.02 jsou uvedeny kontaktní čočky a jako kód 01.06 jsou uvedeny kontaktní čočky nebo brýle. Přeji hezký den, Eva.

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

VISA MasterCard

PayPal

Benefit Plus

ISIC

Sphere card

Asociace pro elektronickou komerci

Ověřeno zákazníky Heuréka