Používáním stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zabezpečit lepší služby. OK

Otto Wichterle (27.10.1913–18.8.1998)

Málokdo o tomto pánovi neslyšel. Byl to právě on, kdo měkké oční čočky vynalezl, poprvé vyrobil a díky němuž získaly celosvětový věhlas. Mezi jeho další vynálezy patří např. silon (polyamidové vlákno) nebo hydrogel. První myšlenky na výrobu měkké kontaktní čočky přišly už v roce 1952. Prototyp čoček vznikl v roce 1957, ale zdaleka ještě nevyhovovaly nárokům na běžné nošení (byly drsné, v oku řezaly). Zato si na nich pan Wichterle odzkoušel, že jimi lze opravdu korigovat zrak.

Za zmínku určitě stojí, že první měkké kontaktní čočky byly odlité v roce 1961 pomocí rotujících forem, dá se říci, doma „na koleně“ poté, co tehdejší Ministerstvo zdravotnictví zrušilo výzkum kontaktních čoček, ale Otto Wichterle se toho nápadu nehodlal vzdát. 

Zajímavostí je, že tyto kontaktní čočky byly vyrobeny na přístroji, který byl sestrojen z populární dětské stavebnice Merkur a jako pohon sloužilo dynamo z jízdního kola (později motorek z gramofonu) . Díky tomuto úspěchu byl Otto Wichterle pověřen Ministerstvem zdravotnictví, aby ve vývoji kontaktních čoček pokračoval. V polovině 70. let koupila licenci na výrobu kontaktních čoček americká firma a výroba začala i v zahraničí.

Co to vlastně kontaktní čočka je?

Kontaktní čočka je průhledná čočka, která se umísťuje na rohovku oka a slouží ke korekci očních vad (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus) a zároveň může, v případě barevných čoček, sloužit ke kosmetickým účelům. Obecně se čočky dělí na:

1) tvrdé

Propouští mnohem méně kyslíku k rohovce, což může způsobovat řadu problémů. Výhodou však je, že jimi nemohou projít ani chemikálie ani výpary. Tyto čočky jsou sice levnější, ale nevyhovují každému, protože vyžadují určité období na přizpůsobení. Tvrdé kontaktní čočky jsou variantou pro lidi trpící astigmatismem a keratoconem. Tyto čočky v počátcích nepropouštěly kyslík a vyráběly se z PMMA – polymethylmeta­králatu (plexisklo, jinak nazývané také akrylátové sklo), později (koncem 70. let 20. století) se přešlo na výrobu z polymeru PMMA-TRIS (Tris =trimethylsiloxy silan) označované jako RGP (rigid gas permeable- plynopropustné).

2) měkké

S velmi dobrou propustností kyslíku, pohodlné. Zároveň však měkké čočky zajišťují menší ochranu oka před vnějšími vlivy prostředí. Propustnost čoček je úměrná množství vody v čočce. Současně ale s vyšším obsahem vody ztrácí materiál pevnost, tzn. že propustnost čočky není neomezená. Tyto čočky se vyrábí z hydrogelu, nejprve to byl materiál HEMA (hydrogyetylme­takrylát). Koncem 90. let 20. století se začaly hydrogely vyrábět z polymerů na silikonové bázi (silikon-hydrogelové čočky jsou nazývány hybridní).

Z čeho se vyrábí?

První čočky byly vyrobeny ze skla, později se přešlo na pokusy s tzv. Hemagelem. Co se týká snášenlivosti, byl tento materiál ideální, problémy se však vyskytly při vyndávání čoček z výrobních forem a s nepravidelností okrajů čoček, kdy se čočka musela následně ještě brousit. Proto se začal Hemagel spojovat s dalšími látkami. Časem se přešlo na výrobu z polymerů na silikonové bázi, jak již bylo zmíněno výše. Čočky se vyrábí technologií odstředivého lití. Dříve se používalo i soustružení, které se částečně využívá dodnes, ale tímto způsobem nelze vyrábět příliš velká množství. V anketě, kterou pořádaly Novinky.cz byly kontaktní čočky zvoleny nejlepším tuzemským výrobkem a jsou považovány za jeden z nejznámějších českých vynálezů.

Komentáře

Přidat komentář

Jiří

před 1 roky

Tak tato hláška v článku se mi líbí:Málokdo o tomto pánovi neslyšel. Je mi 52 a dnes o tomto pánu čtu poprvé v životě a nikdy před tím jsem o něm nevěděl a tímto se tedy hlásím k těm málo lidem co o tom nevědělo.

Odpovědět

golem

před 1 roky

kdy byla vynalezena ?

Odpovědět

Eva Varganová

před 1 roky

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Jen přesně nevím, co máte na mysli. Prosím zkuste mi napsat na e-mailovou adresu info@vasecocky.cz. Hezký den

Odpovědět

Kateřina Miklíková

před 2 roky

Děkujeme, jsme rádi, že jsme Vám mohli pomoci. Hezký den Kateřina

Odpovědět

Klára

před 2 roky

Jéééé aspoň někde jsem to sehnala Děkuji mám referát

Odpovědět

šanny

před 3 roky

dobré toto:)))) díky...mám super námět na rrferát:)

Odpovědět

Ivana Šlesingerová

před 3 roky

Jsme rádi, že jsme Vám pomohli :-) Hezký den. Ivana – zákaznický servis

Odpovědět

Přidat komentář

Údaje označené * jsou povinné
Zelená linka: 800 114 118 (Po-Pá: 8-16 hod)

Proč nakupovat právě u nás?

Vlastní sklad 60 000 kusů

Další důvody

Mapa webu

Asociace pro elektronickou komerci Certifikát Ověřeno zákazníky - Heureka.cz Platba kartou online Benefit plus
ShopRoku2015 Paypal ISIC Sphere card