800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Plánovaná výměna

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Délka nošení čoček Crazy

Dotaz: chtěl jsem se zeptat jak dlouho čočky můžu nosit čočky Crazy? Já normální čočky nenosím, ale tohle mě zaujalo.

Odpověď: Kontaktní čočky Crazy jsou měsíční kontaktní čočky určené k dennímu režimu nošení. Tzn, že každý večer čočky vyjmete z očí, vyčistíte a uložíte do pouzdra s čistým roztokem. Jestliže jste kontaktní čočky nikdy nenosil, musíte si na ně postupně zvyknout.

Ke všem kontaktním čočkám dodáváme příbalový leták – návod k použití, ve kterém je uvedeno vše o nošení a péči o kontaktní čočky.


Doba použitelnosti měsíčních kontaktních čoček

Dotaz: Rád bych se zeptal, zda jestliže používám měsíční kontaktní čočky, ale nenosím je každý den, jestli se rím prodlužuje doba jejich použitelnosti, tzn. jestliže je nosím každý druhý den, zda je můžu používat 1.5 – 2 měsíce.

Odpověď: Používání měsíčních kontaktních čoček obden po dobu 2 měsíců je možné. Věnujte zvýšenou pozornost čistění a ukládání čoček. Zásady, jako jsou ukládání vždy do čistého roztoku, mnutí čoček v dlani (i když roztok slibuje vyčistění bez mnutí), po 3 měsících nové pouzdro, snad ani nemusím zdůrazňovat.


Vadí přenášení kontaktních čoček?

Dotaz: Dobrý den,nosím kontaktní čočky AIR OPTIX NIGHT & DAY. Jsem s nimi velmi spokojená, dodržuji předepsané nošení v oku…což je 1měsíc, ale zajímá mne, jak může oku ublížit nošení a používání čoček delší dobu. Znám lidi,kteří je nosí třeba i 2 měsíce a když už pocítí,že se jim obraz mlží,vymění je za nové.

Odpověď: Je správné, že dodržujete určenou dobu nošení. Jinak si totiž můžete přivodit velmi závažné komplikace a mohou nastat i nevratné změny na Vašich očích. Varujte, prosím, před tímto počínaním každého, o kom víte, že přenášení čoček praktikuje.


Jak dlouho lze nosit měsíční kontaktní čočky?

Dotaz: Co se s čočkami stane po měsíční užívání? Opravdu se již do oka nesmí nasadit? Dříve jsem používala čočky roční a vydržely mi třeba i půl roku navíc.. A neměla jsem žádný problém.

Odpověď: Měsíční kontaktní čočky po měsíci používáníDo struktury kontaktní čočky se ukládají depozita – látky, které ji znehodnocují. Povrch kontaktní čočky hrubne, může dráždit, celkově čočka degraduje a ztrácí dobré vlastnosti. Čistěním a dezinfekcí sice tyto vlivy omezíme, avšak zcela jim nelze zabránit. Na přiloženém obrázku můžete vidět kontaktní čočku po měsíci používání a neúčinném čistění. Povrch by měl být zcela čirý, zde jsou vidět bílé krystalky bílkovinných depozit. Skutečnost, že žádný subjektivní problém nevnímáte, neznamená, že k jistým (i vážným) změnám nedochází.

Lhůtu pro výměnu kontaktních čoček určitě dodržujte.


Opakované nošení jednodenních kontaktních čoček

Dotaz: Dobrý den,pořídila jsem si jednorázové kontaktní čočky DAILIES,které jsou na 24 hodin. Zapomněla jsem se zeptat na jednu otázku,a to když čočky nosím jeden den např. 8 hodin, mohu je dat zpět do roztoku a vložit si je do očí druhý den? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Jednodenní kontaktní čočky jsou určeny k jednorázovému použití, bez ohledu na to, kolik hodin jsou nasazené. Nelze je tedy čistit, odložit do roztoku a znovu použít.


Čočky s dlouhou výměnou

Dotaz: Chtěla bych se vás zeptat,jestli bych mohla mít čočky, i když mám 2,5 dioptrie.Jestli ano,mohli byste mi prosím nějaké doporučit. Nejlépe s co nejdelší výměnou.

Odpověď: Počet dioptrií většinou není překážkou k nošení kontaktních čoček. To, zda je můžete používat a které budou pro Vás ty pravé, Vám však takto na dálku napsat nemohu. To Vám řekne kontaktolog (oční lékař, nebo optometrista), který Vám provede aplikaci kontaktních čoček.


Délka ponechání kontaktní čočky v oku

Dotaz: Chtěl bych se zeptat, jak to přesně je s tím, že se dají kontaktní čočky nosit pořád, a jestli díky jejím vlastnostem řeší i problémy s řízením v noci nebo pri koukani do monitoru. Nosím ted AIR OPTIX a uz tak po dvanácti hodinach to není ono.

Odpověď: Máte-li při nošení kontaktních čoček problém, je potřeba najít jeho příčinu. Z Vašeho popisu bych mohl soudit, že Vám (Vaším čočkám) chybí vlhkost. Zvlášť při dlouhodobém pohledu do monitoru počítače se totiž významně snižuje frekvence mrkání a tím slábne slzný film – čočka se stává nepohodlnou. Zkuste používat zvlhčovací kapky (Refresh, Hylocomod), pokud by problém přetrvával, rozhodně navštivte Vašeho kontaktologa a problém vyřešte. S použitím kontinuálních kontaktních čoček si ve Vašem případě nejsem jistý, Váš problém by se jimi mohl ještě zvýraznit.


Doba nošení kontaktních čoček

Dotaz: Nosím čočky každý den. Brýle nosím jen občas (večer u televize popř. o víkendu). Zajímalo by mě, jak dlouho mohu čočky používat. Je např. doporučená doba, po které by se měli čočky na nějakou dobu „vysadit“? Např. když používám čočky denně 7 let.

Odpověď: Rizika spojená s používáním kontaktních čoček jsou leckdy zrádná právě v tom, že přicházejí plíživě a nenápadně. Uživatel žádné subjektivní potíže nepociťuje, avšak může docházet ke změnám, které mají nezvratné následky (např. vaskularizace rohovky – prorůstání cév do rohovky a tím její zneprůhlednění). Aby se těmto komplikacím předcházelo jsou nutné kontroly zdravotního stavu Vašich očí vždy po 6 měsících, nebo jak určí Váš kontaktolog. Pokud tyto kontroly zanedbáváte (nepředpokládám, že je to Váš případ), riskujete do budoucna velké potenciální komplikace.


Délka používání měsíčních čoček

Dotaz: Jsem uplný nováček v používání kontaktních čoček. používám zatím na zkoušku měsíční čočky +3 a zajímalo by mě, pokud je používám pouze ke sportu jednou týdně jak dlouho je mohu používat? A také by mě zajímalo jak je to s používáním čoček v prašném prostředí, rád bych je nosil i v práci ale zatím jsem to nezkusil.

Odpověď: Vámi používané měsíční kontaktní čočky jsou určené na 30 použití. V případě použití 1× týdně bych viděl lepší variantu v jednodenních kontaktních čočkách. Ve Vašem případě bych doporučoval vždy po 2 dnech „odstávky“ vyměnit roztok, aby byla zaručena jeho sterilita. Dále zmiňujete možnost používání kontaktních čoček v prašném prostředí. To je poměrně rizikové, protože se zvyšuje pravděpodobnost zanesení infekce do kontaktních čoček, resp. do Vašich očí. Jakoukoli změnu byste chtěl provést, konzultujte, prosím, s Vašim kontaktologem.


Délka používání měsíčních barevných kontaktních čoček

Dotaz: Chtěla bych se zeptat, zda barevné měsíční čočky mohu používat o něco déle, když je nebudu nosit každý den. A jaký roztok pro uchovávání v pouzdře si mám k nim pořídit.

Odpověď: Barevné kontaktní čočky jsou k dostání nejčastěji jako měsíční – tzn. na 30 použití. Je možné tyto kontaktní čočky používat řekněme každý druhý den po dobu 2 měsíců. V případě, že byste čočky „odstavila“ na dobu delší, než 3 dny, je nutné jim po této době vždy provést čisticí proces a vyměnit roztok, aby se zaručila jeho sterilita. Nejpozději po 3 měsících vyměňte i pouzdro na kontaktní čočky. Vhodný roztok Vám, bohužel, nemohu doporučit, bez znalosti typu kontaktních čoček. Chybu neuděláte s roztoky např. SoloCare Aqua, Opti Free Express, nový Complete, ReNu, Options Multi.


Může bolest mezi očima souviset s přenášením kontaktních čoček?

Dotaz: Nosím 14 denní čočky, ale tyto, které mám nyní, již nosím déle než 2 týdny, ale na oči mi to nepůsobí nijak zle, necítím žádné škrábání, dření, prostě nic, co by mi vadilo v nošení… Ale dnes jsem začal pociťovat, že mě občas začne bolet v nose, ale přesně mezi očima, zvláště, když mluvím trochu nahlas. Já vím, že je třeba vyměnit čočky a tím to zjistím, ale rád bych chtěl vědět, jestli to má spojitost s tím, že mám čočky o něco delší dobu nebo kvůli tomu, že mám rýmu. Zní to asi opravdu trochu triviálně, ale když se jedná o oči, tak raději nechci nic nechat náhodě.

Odpověď: Předně musím zdůraznit, že rizika spojená s používáním kontaktních čoček se nemusejí hned projevovat subjektivními potížemi. Přenášíte čočky a nepociťujete žádný problém, ale zkuste se na přenášenou čočku podívat mikroskopem… Co se týká bolesti, jak píšete „v nose, mezi očima“. Zde bych souvislost s přenášením čoček nehledal, vzhledem k Vaší rýmě bych sázel na zánět dutin, ale to už je otázka pro lékaře ORL. Rozhodně však kontaktní čočky nepoužívejte, dokud rýmu, případně dutiny zcela nevyléčíte!

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.