800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Dehydratace kontaktních čoček

K dehydrataci kontaktních čoček (vysušení) může dojít zejména za vyšších teplot a vyšší suchosti vzduchu, neúplným či nepravidelným mrkáním, nebo stářím kontaktní čočky.

Během dehydratace se mění geometrické parametry materiálu – kontaktní čočka se ztenčuje, zmenšuje se poloměr křivosti a její průměr. Ztenčuje se slzný film, původně plochá aplikace se stává strmější a okraj čočky může dráždit povrch oka. Snižuje se také elasticita čočky, stává se tvrdší a křehčí. Se sníženým obsahem vody se snižuje propustnost pro kyslík, snižuje se smáčivost povrchu a zvyšuje index lomu kontaktní čočky.

Komentáře Přidat dotaz

 • Barbora Langová
  před 3 roky

  Dobrý den, dočetla jsem se, že u suchého prostředí a klimatizovaného by měli být použity kontaktní čočky s nízkým obsahem vody. CHtěla jsem se zeptat proč? Předem děkuji za odpověď. Langová

  Odpovědět
  • Kateřina Miklíková
   před 3 roky

   Dobrý den, v současné době se vyrábějí čočky především silikonhydrogelové. Silikon-hydrogelové čočky se od hydrogelových liší především vyšší propustností pro kyslík, což přispívá k vynikajícímu okysličení rohovky a ke zdravějšímu nošení čoček. Propustnost kyslíku zde není závislá na obsahu vody, protože silikon propustnost sám významně zvyšuje. Vysoké procento vody u těchto čoček množství kyslíku naopak snižuje. Nízký obsah vody u tzv. silikonhydrogelů znamená zcela něco jiného než klasických hydrogelových čoček. Čím je méně vody u čoček silikonhydroge­lových, ve prospěch silikonové složky, tím lepší propustnost, protože silikon propouští kyslík lépe než voda. Hezký den

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.