800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Dehydratace kontaktních čoček

K dehydrataci kontaktních čoček (vysušení) může dojít zejména za vyšších teplot a vyšší suchosti vzduchu, neúplným či nepravidelným mrkáním, nebo stářím kontaktní čočky.

Během dehydratace se mění geometrické parametry materiálu – kontaktní čočka se ztenčuje, zmenšuje se poloměr křivosti a její průměr. Ztenčuje se slzný film, původně plochá aplikace se stává strmější a okraj čočky může dráždit povrch oka. Snižuje se také elasticita čočky, stává se tvrdší a křehčí. Se sníženým obsahem vody se snižuje propustnost pro kyslík, snižuje se smáčivost povrchu a zvyšuje index lomu kontaktní čočky.

Komentáře Přidat dotaz

 • Barbora Langová

  Dobrý den, dočetla jsem se, že u suchého prostředí a klimatizovaného by měli být použity kontaktní čočky s nízkým obsahem vody. CHtěla jsem se zeptat proč? Předem děkuji za odpověď. Langová

  Odpovědět
  • Kateřina Miklíková VašeČočky.cz

   Dobrý den, v současné době se vyrábějí čočky především silikonhydrogelové. Silikon-hydrogelové čočky se od hydrogelových liší především vyšší propustností pro kyslík, což přispívá k vynikajícímu okysličení rohovky a ke zdravějšímu nošení čoček. Propustnost kyslíku zde není závislá na obsahu vody, protože silikon propustnost sám významně zvyšuje. Vysoké procento vody u těchto čoček množství kyslíku naopak snižuje. Nízký obsah vody u tzv. silikonhydrogelů znamená zcela něco jiného než klasických hydrogelových čoček. Čím je méně vody u čoček silikonhydroge­lových, ve prospěch silikonové složky, tím lepší propustnost, protože silikon propouští kyslík lépe než voda. Hezký den

   Odpovědět

Údaje označené * jsou povinné

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

ShopRoku

VISA

VISA Electron

Mastercard

Maestro

PayPal

Benefit Plus

ISIC

Sphere card

Asociace pro elektronickou komerci

Ověřeno zákazníky Heuréka

Ray Ban Reseller

Meller

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.