800 114 118

Volejte zdarma (Po-Pá: 8-16 hod)

Přihlášení

Začínáme s čočkami

V Poradně máte možnost položit jakékoliv dotazy týkající se kontaktních čoček.

Odpověď na Váš dotaz dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy jsme umístili do části Časté otázky.

Přidat dotaz

Vadí když si objednám jiný průměr?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když mám průměr čoček 14,2, tak jestli je velký rozdíl mezi tím, kdybych si objednala průměr pouze 14.. Bohužel jak hledám tak hledám, v průměru 14,2 tu čočky na mě nemáte.. :/

Odpověď: Dobrý den, průměr vyznačuje pouze velikost čočky a tak není problém pokud je menší rozdíl, může Vám to ale způsobit problém při nasazování. Samozřejmě je lepší si takové čočky předem vyzkoušet u kontaktologa, což je vždy nutné při změně čoček. Zjistíte tak zda Vám velikost čočky vadí nebo je pro Vás snesitelná.

Jak zjistím zakřivení?Je důležité?

Dotaz: Dobrý den, jak zjistím jaké mám zakřivení? u očního jsem dostala zkušební čočky a chtěla bych si je objednat přes internet ale nevím kde se dozvím jaké mám zakřivení a je důležité aby bylo stejné jako mám předepsané od očního lékaře?

Odpověď: Dobrý den, zakřivení můžete vyčíst z blistru od zkušebních čoček nebo na kartičce od očního lékaře pod zkratkou BC. Zakřivení je třeba dodržovat a o jeho případné změně se poradit s kontaktologem (očním lékařem). Zakřivení je důležité jelikož určuje plochost oka a tedy je nutné přesné jeho dodržení aby čočka správně k oku přilnula. Pokud zvolíte nesprávné zakřivení, čočka se může v oku posouvat a následně až nepříjemně řezat a způsobit tak zčervenání.

Cena vyšetření u kontaktologa

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik přibližně může stát taková návštěva u kontaktologa? Kolik alespoň orientačně stojí meření a zkoušení, které se mnou stráví?

Odpověď: Cenu za aplikaci určuje trh. K zjištění cen je asi nejsnazší cesta kontaktovat optiky ve Vašem okolí. Druhá věc, která je daleko podstatnější, než kolik aplikace stojí, je její obsah. Podrobný popis (doporučuji přečíst), jak má správná aplikace probíhat najdete zde: http://www.optikalutea.cz/…aktni-cocky/ Není totiž nic horšího, než získat nejlevnější aplikaci, která ovšem svým obsahem aplikací vůbec není.

Může nošení čoček poškodit zrak?

Dotaz: Dobrý den, dostala jsem zkoušecí pár kontaktních čoček a v prodejně FOKUS OPTIK mě varovali, že nošením kontaktních čoček se mi může můj zrak více poškodit-tzn.že budu mít horší vidění a víc dioptrií. Je to pravda ?Jelikož te'd se mi nosit moc nechcou, jestlize by ničili zrak. Děkuji moc za odpověd, budu ráda když odpovíte.

Odpověď: To, co píšete o poškozené zraku není pravda. Zrakové vady, včetně jejich progrese, jsou vrozené a vnějšími vlivy neovlivnitelné. Nošení kontaktních čoček Vám však může způsobit řadu jiných zdravotních problémů, zejména při nedodržování zásad správného používání čoček.

Acuvue Oasys nebo Air Optix?

Dotaz: Dobrý den pane Matle, můj kontaktolog mi přeměřil nově oči a obdržela jsem zkušební pár čoček od fy Johnson & Johnson Acuvue Oasys – bc 8,4 a dia 14,0 a druhý zkušební pár od fy Ciba Vision Air Optix – bc 8,6 a dia 14,2. Jak je možné, že mi dal dvoje čočky s jinými hodnotami bc i dia? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď: Toto je velmi často diskutovaná věc. Hodnoty zakřivení a průměru se můžou u čoček, které Vám vyhovují, lišit. Bývá to kompenzováno jinými rozdíly, jejichž rozlišení je na zkušenosti kontaktologa. Je tedy možné, že zmíněné čočky Vám budou vyhovovat oboje. Avšak i opačně se může stát, že jiné 2 druhy čoček stejných hodnot zakřivení a průměru vyhovovat stejně nebudou. To jsou právě detaily, které uživatel bez pomoci kontaktologa nemůže sám rozpoznat.

Jak poznat rub a líc kontaktní čočky?

Dotaz: Mám teď čočky SiH 48. Jak na nich poznám rub a líc? Nerada bych něco podcenila.

Odpověď: Kontaktní čočka - lícčočky Biofinity (SiH48) nemají, bohužel, indikátor. Ale není těžké rozpoznat rub a líc. Položte si čočku na bříško prstu a podívejte se na ni z boku. Pokud má profil tvar hlubokého talíře s rozvírajícím se okrajem je otočená na rub. Pokud má profil tvar misky s okrajem ostře ukončeným je čočka správně na líc. Na obrázku vidíte správně orientovanou čočku.

Je uvedený průběh aplikace čoček správný?

Dotaz: Po žádosti o kontaktní čočky mi optik nejprve vyndal z regálu k.č., –2,25 dpt, BC8,4 DIA 14,0. (brýle mám –2,25 dpt.). Naučil mi je nasazovat a pak se mi koukl do očí přes jakýsi přístroj (asi mikroskopicky kontroloval posazení). Je tento postup normální Předtím jsem prošel několik optik a všude mi řekli, že mi nejprve změří dpt., zakřivení čočky, adt. Čočky mi sedí ale mám pocit, že mi přibyly červené žilky v bělmu.

Odpověď: Vámi uvedený postup není správný, pečlivě provedená aplikace kontaktních čoček by měla trvat cca 60 minut, v případě začátečníka i déle. Doporučuji Vám vyhledat jiného kontaktologa a na postup aplikace se předem informovat.

Kontaktolog a výběr kontaktních čoček

Dotaz: Dobrý den, uvažuji o nošení kontaktních čoček. Má oční lékařka prodává pouze několik druhů kontaktních čoček, zajímalo by mě, zda si musím najít jiného lékaře, kdybych chtěla používat jiný typ čoček, než které paní doktorka prodává. Na internetu jsem našla dobré ohlasy na čočky Soflens 59, právě tyto ale má lékařka neprodává. Může mi je tedy pouze doporučit, a já si je zakoupím jinde? Nebo by bylo vhodnější zvolit jiného kontaktologa?

Odpověď: Správný postup pořizování kontaktních čoček si, prosím, přečtěte zde – https://www.vasecocky.cz/…cockach.html#…. Dále bych Vám doporučoval, najít kontaktologa, který aplikuje většinu existujících druhů kontaktních čoček. To, jak kontaktní čočky vyhovují uživatelům je záležitost velmi individuální, proto, prosím, nespoléhejte pouze na dobré reference z internetu a dejte na doporučení kontaktologa.

Jak vybrat kontaktní čočky?

Dotaz: Dobrý den. Před několika lety jsem si pořídila kontaktní čočky. Protože čočky nosím poměrně málo, vydržely mi řadu let. Nyní, když jsem si chtěla pořídit nové, jsem zjistila, že mám problém s výběrem Moje původní se už nevyrábí (Hydron Actifresh 400) a se svými očními parametry, jsem si z nabídky nevybrala. Mohu Vás požádat o radu při výběru? Zakřivení mám 8,4 a průměr 14,3.

Odpověď: Pokud se již Vámi používané čočky nevyrábí, měla byste navštívit kontaktologa, který Vám doporučí nové vhodné kontaktní čočky. Správný výběr kontaktních čoček se neprovádí pouze podle číselných údajů, ale především podle toho, jak kontaktní čočka drží na rohovce oka, zda není aplikace těsná, nebo volná. 2 různé typy kontaktních čoček o stejných číselných parametrech, ale z jiných materiálů, se mohou na stejném oku chovat jinak – jedna může vyhovovat, druhá nikoli. Proto je nutné používat pouze typ čoček, které máte odzkoušené a schválené od kontaktologa.

Proč je důležité změření oka kontaktologem?

Dotaz: Chtěl bych začít občas používat jednodenní kontaktní čočky. Nechápu však příliš měření oka kontaktologem, když je potom při objednávce jen jedna možnost . . . např. pro CIBA DAILIES Comfort i Progressives je možné objednat pouze zakřivení=8,6 a průměr=13,8.

Odpověď: Kdyby měření kontaktologem nebylo tak důležité, nebylo by zde tolik zdůrazňované. Správný výběr kontaktních čoček se neprovádí pouze podle číselných údajů, ale především podle toho, jak kontaktní čočka drží na rohovce oka, zda není aplikace těsná, nebo volná. 2 různé typy kontaktních čoček o stejných číselných parametrech, ale z jiných materiálů, se mohou na stejném oku chovat jinak – jedna může vyhovovat, druhá nikoli. Proto je nutné používat pouze typ čoček, které máte odzkoušené a schválené od kontaktologa. Kupovat kontaktní čočky „sřelbou od boku“ je vyslovený hazard.

Hodnota cylindru u kontaktních čoček

Dotaz: PO mám dioptrii +5.0, cylindr 0.5 a osa 90 stupňů. To samé mám i LO a zajímá mě, jestli existují kontaktní čočky s podobnými parametry. Plus ještě trpím astigmatizmem. Hlavně se nikde na internetu nemůžu dočíst, jak důležité jsou ty cylindry.

Odpověď: V případech malého astigmatismu (do 0,5 cylindru) se koriguje tzv. sférickým ekvivalentem, hodnota dpt se po „odebrání“ cylindru mírně upraví. Vidění bez cylindrické korekce bude nepatrně rozostřené. Kontaktní čočky pro korekci astigmatismu (torické) jsou k dispozici až v hodnotách od 0,75 výše.

Kontaktní čočky a hodnoty cylindru

Dotaz: Dobrý den, rád bych si koupil denní kontaktní čočky, ale můj problém je, že mám na obou očích cylindr 1,0 a takovéto čočky se snad nevyrábí. Jak budu vidět s cylindrem 0,75? (dioptrie mám –2,5/-3,0 a osu 10/170)

Odpověď: Jednodenní kontaktní čočky s cylindrickou korekcí jsou právě s cyl. =0,75 v osách 0° a 90°. To, co vám bude zkreslovat vidění nebude ani tak chybějící 1/4 cylindru, ale spíše osa pootočená o 10°. Tento problém však vyřešíte návštěvou kontaktologa.

Bifokální kontaktní čočky pro děti

Dotaz: Můj 9-tiletý syn nosí od 1,5 roku brýle – šilhá a má dioptrie. Nyní má bifokální (Na dálku PO +4,5,cylindr 0,5, osa 40° LO 4,5, cylindr 0,25, osa 160; na blízko PO 6,0, cylindr 0,5, osa 40° LO 6, 0 , cylindr 0,25, osa 160°).

Jelikož hraje fotbal, nesmí po dobu tréninků ani zápasů brýle nosit. Měli bychom zájem o kontaktní čočky. Je ale alergik – někdy se mu alergie projeví i natíkaním a zrudnutím očí, i když poslední 2roky se neprojevila (léčíme se na alergologii).

Chtěla bych pro něj jednodenní kontaktní čočky (nosil by je jen když by měl fotbal), ale je vůbec možné s jeho vadou a alergií nosit kontaktní čočky? Pokud ano, dají se kontaktní čočky přizpůsobit jeho vadám očí nebo jen některým – třeba, že budou jen na dálku? Může nosit kontaktní čočky, pokud bere léky na alergii (inhalační léky Budiair, Ventolin a prášky Aerius nebo Xyzal).

Odpověď: plnohodnotnou korekci kontaktními čočkami v tomto případě provést nelze. Bylo by snad možné korigovat zrak částečně, avšak touto cestou Vám to s jistotou slíbit nemohu. Záleží na posouzení kontaktologem. Alergie částečně omezuje používání kontaktních čoček, v případě projevu alergické reakce na očích je potčeba čočky nepoužívat.

Věková hranice pro nošení kontaktních čoček

Dotaz: Od kdy můžu nosit kontaktní čočky? A jestli bych si koupila jednodenní čočky (na jedno použití dá se říct) jeslti bych je mohla nosit déle než jeden den. Když se o ně budu starat.

Odpověď: Zřejmě máte na mysli věkovou hranici od které můžete kontaktní čočky používat – tato hranice není pevně stanovená, je na posouzení očním lékařem, nebo optometristou. K druhé části Vašeho dotazu, týkající se opakovaného použití jednodenních kont. čoček – jednodenní kont. čočky jsou určené k jednorázovému použití. Pokud chcete kontaktní čočky k opakovanému použití, pořiďte si měsíční, případně 14tidenní. V každém případě však začněte návštěvou očního lékaře, nebo optometristy.

Mohu nosit kontaktní čočku, když vidím špatně pouze na jedno oko?

Dotaz: Vidím jedním okem dobře a druhým trochu hůř. Praktická doktorka mi doporučila na řízení auta brýle. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné nosit pouze jednu kontaktní čočku.

Odpověď: Rozdílné korekce na pravém a levém oku nejsou nic neobvyklého. I v případě, že byste potřebovala korekci jen na jedno oko, můžete volit mezi brýlemi a kontaktní čočkou. Viz správný postup pořizování kontaktních čoček.

Jak mám postupovat při přechodu na novější model kontaktních čoček?

Dotaz: Dobrý den, už několik let nosím kontaktní čočky Optima FW (zakřivení 8,7). Nyní bych je ráda nahradila. Uvažovala jsem o Soflens 59, ale můj lékař mi tento přechod nedoporučil. Prý se jedná o silnější čočky a nemusela bych je snášet. Prý by raději zkusil Proclear. Jelikož si chci čočky objednat přes internet a nevím podle čeho mám určit, jaké čočky jsou pro mě vhodné, obracím se na Vás pro radu. Dále bych se chtěla zeptat, jaký máte názor na all-day čočky, není to škodlivé, nebo jsou naopak lepší než ty co se na noc vyndavají?

Odpověď: Přes internet skutečně nejde určit, které čočky pro Vás budou ty pravé. Navštivte, prosím, Vašeho lékaře a on Vám jistě vhodný typ doporučí. Vámi zmiňovanými „all-day čočkami“ máte asi na mysli kontinuální čočky, které není nutné na noc vyndavat a nosit je 30 dní a 29 nocí nepřetržitě.

Takové čočky lze také používat, ale opět Vás musím odkázat na konzultaci s Vaším lékařem – kontaktologem. Rozhodně Vám nedoporučuji kupovat si jiné, než vyzkoušené čočky.

Mohu si koupit přes internet kontaktní čočky, když neznám přesné údaje co se týče zakřivení atd.?

Dotaz: Chtěla bych koupit přes internet kontaktní čočky Surevue, měla jsem pouze zkušební set z oční optiky a nevím, jaké mám vyplnit údaje co se týče zakřiveni atd.

Odpověď: V případě kontaktních čoček Surevue můžou nastat dvě varianty: V případě, že máte dioptrické hodnoty v + hodnotách (dalekozrakost), zakřivení je k dispozici pouze 9,1. Pak stačí zadat pouze dioptrie. V případě hodnot se znaménkem – (krátkozrakost), jsou volitelné hodnoty 8,4 a 8,8. Správnou hodnotu je tedy potřeba znát. Pokud nemáte v hodnotách dioptrií, nebo zakřivení jasno, obraťte se, prosím, na Vašeho kontaktologa.

Mohu si objednat kontakní čočky přes internet když neznám průměr čočky?

Dotaz: S čočkami začínám, dostala jsem recent na první čočky, ale chtěla bych je koupit přes internet, protože mě to vyjde docela o dost levněji. Vím jaký druh čoček mi byl předepsán, ale nevím jaký mám mít průměr, protože to na tom receptu napsáno není. A mám malý cylindr na oku a tak nevím jestli to má nato nějáký vliv.

Odpověď: Ohledně průměru čoček, které máte předepsané – každý konkrétní typ kontakčních čoček má danou jednu hodnotu průměru (DIA), takže si je můžete objednat i bez znalosti této hodnoty, stačí znát přesný obchodní název Vašich kontaktních čoček. Ke druhé části Vašeho dotazu, týkající se cylindru, se vyjádřit nemohu, musel bych znát více podrobností o Vašich kontaktních čočkách, které máte předepsané.

Nenechte si ujít novinky ze světa
usměvavých čoček!

VISA MasterCard

PayPal

Benefit Plus

ISIC

Sphere card

Asociace pro elektronickou komerci

Ověřeno zákazníky Heuréka