800 114 118

Volejte zdarma (po–pá: 8–16)

Přihlášení

Časté otázky: Začínáme s čočkami

Položte jakoukoliv otázku týkající se kontaktních čoček. Odpověď dostanete během několika dnů. Nejzajímavější dotazy umístíme na naše stránky.

Přidat dotaz


Mohu si objednat kontakní čočky přes internet když neznám průměr čočky?

Dotaz: S čočkami začínám, dostala jsem recent na první čočky, ale chtěla bych je koupit přes internet, protože mě to vyjde docela o dost levněji. Vím jaký druh čoček mi byl předepsán, ale nevím jaký mám mít průměr, protože to na tom receptu napsáno není. A mám malý cylindr na oku a tak nevím jestli to má nato nějáký vliv.

Odpověď: Ohledně průměru čoček, které máte předepsané – každý konkrétní typ kontakčních čoček má danou jednu hodnotu průměru (DIA), takže si je můžete objednat i bez znalosti této hodnoty, stačí znát přesný obchodní název Vašich kontaktních čoček. Ke druhé části Vašeho dotazu, týkající se cylindru, se vyjádřit nemohu, musel bych znát více podrobností o Vašich kontaktních čočkách, které máte předepsané.


Mohu si koupit přes internet kontaktní čočky, když neznám přesné údaje co se týče zakřivení atd.?

Dotaz: Chtěla bych koupit přes internet kontaktní čočky Surevue, měla jsem pouze zkušební set z oční optiky a nevím, jaké mám vyplnit údaje co se týče zakřiveni atd.

Odpověď: V případě kontaktních čoček Surevue můžou nastat dvě varianty: V případě, že máte dioptrické hodnoty v + hodnotách (dalekozrakost), zakřivení je k dispozici pouze 9,1. Pak stačí zadat pouze dioptrie. V případě hodnot se znaménkem – (krátkozrakost), jsou volitelné hodnoty 8,4 a 8,8. Správnou hodnotu je tedy potřeba znát. Pokud nemáte v hodnotách dioptrií, nebo zakřivení jasno, obraťte se, prosím, na Vašeho kontaktologa.


Jak mám postupovat při přechodu na novější model kontaktních čoček?

Dotaz: Dobrý den, už několik let nosím kontaktní čočky Optima FW (zakřivení 8,7). Nyní bych je ráda nahradila. Uvažovala jsem o Soflens 59, ale můj lékař mi tento přechod nedoporučil. Prý se jedná o silnější čočky a nemusela bych je snášet. Prý by raději zkusil Proclear. Jelikož si chci čočky objednat přes internet a nevím podle čeho mám určit, jaké čočky jsou pro mě vhodné, obracím se na Vás pro radu. Dále bych se chtěla zeptat, jaký máte názor na all-day čočky, není to škodlivé, nebo jsou naopak lepší než ty co se na noc vyndavají?

Odpověď: Přes internet skutečně nejde určit, které čočky pro Vás budou ty pravé. Navštivte, prosím, Vašeho lékaře a on Vám jistě vhodný typ doporučí. Vámi zmiňovanými „all-day čočkami“ máte asi na mysli kontinuální čočky, které není nutné na noc vyndavat a nosit je 30 dní a 29 nocí nepřetržitě.

Takové čočky lze také používat, ale opět Vás musím odkázat na konzultaci s Vaším lékařem – kontaktologem. Rozhodně Vám nedoporučuji kupovat si jiné, než vyzkoušené čočky.


Mohu nosit kontaktní čočku, když vidím špatně pouze na jedno oko?

Dotaz: Vidím jedním okem dobře a druhým trochu hůř. Praktická doktorka mi doporučila na řízení auta brýle. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné nosit pouze jednu kontaktní čočku.

Odpověď: Rozdílné korekce na pravém a levém oku nejsou nic neobvyklého. I v případě, že byste potřebovala korekci jen na jedno oko, můžete volit mezi brýlemi a kontaktní čočkou. Viz správný postup pořizování kontaktních čoček.


Věková hranice pro nošení kontaktních čoček

Dotaz: Od kdy můžu nosit kontaktní čočky? A jestli bych si koupila jednodenní čočky (na jedno použití dá se říct) jeslti bych je mohla nosit déle než jeden den. Když se o ně budu starat.

Odpověď: Zřejmě máte na mysli věkovou hranici od které můžete kontaktní čočky používat – tato hranice není pevně stanovená, je na posouzení očním lékařem, nebo optometristou. K druhé části Vašeho dotazu, týkající se opakovaného použití jednodenních kont. čoček – jednodenní kont. čočky jsou určené k jednorázovému použití. Pokud chcete kontaktní čočky k opakovanému použití, pořiďte si měsíční, případně 14tidenní. V každém případě však začněte návštěvou očního lékaře, nebo optometristy.


Bifokální kontaktní čočky pro děti

Dotaz: Můj 9-tiletý syn nosí od 1,5 roku brýle – šilhá a má dioptrie. Nyní má bifokální (Na dálku PO +4,5,cylindr 0,5, osa 40° LO 4,5, cylindr 0,25, osa 160; na blízko PO 6,0, cylindr 0,5, osa 40° LO 6, 0 , cylindr 0,25, osa 160°).

Jelikož hraje fotbal, nesmí po dobu tréninků ani zápasů brýle nosit. Měli bychom zájem o kontaktní čočky. Je ale alergik – někdy se mu alergie projeví i natíkaním a zrudnutím očí, i když poslední 2roky se neprojevila (léčíme se na alergologii).

Chtěla bych pro něj jednodenní kontaktní čočky (nosil by je jen když by měl fotbal), ale je vůbec možné s jeho vadou a alergií nosit kontaktní čočky? Pokud ano, dají se kontaktní čočky přizpůsobit jeho vadám očí nebo jen některým – třeba, že budou jen na dálku? Může nosit kontaktní čočky, pokud bere léky na alergii (inhalační léky Budiair, Ventolin a prášky Aerius nebo Xyzal).

Odpověď: plnohodnotnou korekci kontaktními čočkami v tomto případě provést nelze. Bylo by snad možné korigovat zrak částečně, avšak touto cestou Vám to s jistotou slíbit nemohu. Záleží na posouzení kontaktologem. Alergie částečně omezuje používání kontaktních čoček, v případě projevu alergické reakce na očích je potčeba čočky nepoužívat.


Kontaktní čočky a hodnoty cylindru

Dotaz: Dobrý den, rád bych si koupil denní kontaktní čočky, ale můj problém je, že mám na obou očích cylindr 1,0 a takovéto čočky se snad nevyrábí. Jak budu vidět s cylindrem 0,75? (dioptrie mám –2,5/-3,0 a osu 10/170)

Odpověď: Jednodenní kontaktní čočky s cylindrickou korekcí jsou právě s cyl. =0,75 v osách 0° a 90°. To, co vám bude zkreslovat vidění nebude ani tak chybějící 1/4 cylindru, ale spíše osa pootočená o 10°. Tento problém však vyřešíte návštěvou kontaktologa.


Hodnota cylindru u kontaktních čoček

Dotaz: PO mám dioptrii +5.0, cylindr 0.5 a osa 90 stupňů. To samé mám i LO a zajímá mě, jestli existují kontaktní čočky s podobnými parametry. Plus ještě trpím astigmatizmem. Hlavně se nikde na internetu nemůžu dočíst, jak důležité jsou ty cylindry.

Odpověď: V případech malého astigmatismu (do 0,5 cylindru) se koriguje tzv. sférickým ekvivalentem, hodnota dpt se po „odebrání“ cylindru mírně upraví. Vidění bez cylindrické korekce bude nepatrně rozostřené. Kontaktní čočky pro korekci astigmatismu (torické) jsou k dispozici až v hodnotách od 0,75 výše.


Proč je důležité změření oka kontaktologem?

Dotaz: Chtěl bych začít občas používat jednodenní kontaktní čočky. Nechápu však příliš měření oka kontaktologem, když je potom při objednávce jen jedna možnost . . . např. pro CIBA DAILIES Comfort i Progressives je možné objednat pouze zakřivení=8,6 a průměr=13,8.

Odpověď: Kdyby měření kontaktologem nebylo tak důležité, nebylo by zde tolik zdůrazňované. Správný výběr kontaktních čoček se neprovádí pouze podle číselných údajů, ale především podle toho, jak kontaktní čočka drží na rohovce oka, zda není aplikace těsná, nebo volná. 2 různé typy kontaktních čoček o stejných číselných parametrech, ale z jiných materiálů, se mohou na stejném oku chovat jinak – jedna může vyhovovat, druhá nikoli. Proto je nutné používat pouze typ čoček, které máte odzkoušené a schválené od kontaktologa. Kupovat kontaktní čočky „sřelbou od boku“ je vyslovený hazard.


Jak vybrat kontaktní čočky?

Dotaz: Dobrý den. Před několika lety jsem si pořídila kontaktní čočky. Protože čočky nosím poměrně málo, vydržely mi řadu let. Nyní, když jsem si chtěla pořídit nové, jsem zjistila, že mám problém s výběrem Moje původní se už nevyrábí (Hydron Actifresh 400) a se svými očními parametry, jsem si z nabídky nevybrala. Mohu Vás požádat o radu při výběru? Zakřivení mám 8,4 a průměr 14,3.

Odpověď: Pokud se již Vámi používané čočky nevyrábí, měla byste navštívit kontaktologa, který Vám doporučí nové vhodné kontaktní čočky. Správný výběr kontaktních čoček se neprovádí pouze podle číselných údajů, ale především podle toho, jak kontaktní čočka drží na rohovce oka, zda není aplikace těsná, nebo volná. 2 různé typy kontaktních čoček o stejných číselných parametrech, ale z jiných materiálů, se mohou na stejném oku chovat jinak – jedna může vyhovovat, druhá nikoli. Proto je nutné používat pouze typ čoček, které máte odzkoušené a schválené od kontaktologa. Také se můžete podívat na průvodce pro prvonositele kontaktní čoček. Najdete zde rady, jak vybrat kontaktní čočky


Kontaktolog a výběr kontaktních čoček

Dotaz: Dobrý den, uvažuji o nošení kontaktních čoček. Má oční lékařka prodává pouze několik druhů kontaktních čoček, zajímalo by mě, zda si musím najít jiného lékaře, kdybych chtěla používat jiný typ čoček, než které paní doktorka prodává. Na internetu jsem našla dobré ohlasy na čočky Soflens 59, právě tyto ale má lékařka neprodává. Může mi je tedy pouze doporučit, a já si je zakoupím jinde? Nebo by bylo vhodnější zvolit jiného kontaktologa?

Odpověď: Správný postup pořizování kontaktních čoček si, prosím, přečtěte zde – https://www.vasecocky.cz/…cockach.html#…. Dále bych Vám doporučoval, najít kontaktologa, který aplikuje většinu existujících druhů kontaktních čoček. To, jak kontaktní čočky vyhovují uživatelům je záležitost velmi individuální, proto, prosím, nespoléhejte pouze na dobré reference z internetu a dejte na doporučení kontaktologa.


Je uvedený průběh aplikace čoček správný?

Dotaz: Po žádosti o kontaktní čočky mi optik nejprve vyndal z regálu k.č., –2,25 dpt, BC8,4 DIA 14,0. (brýle mám –2,25 dpt.). Naučil mi je nasazovat a pak se mi koukl do očí přes jakýsi přístroj (asi mikroskopicky kontroloval posazení). Je tento postup normální Předtím jsem prošel několik optik a všude mi řekli, že mi nejprve změří dpt., zakřivení čočky, adt. Čočky mi sedí ale mám pocit, že mi přibyly červené žilky v bělmu.

Odpověď: Vámi uvedený postup není správný, pečlivě provedená aplikace kontaktních čoček by měla trvat cca 60 minut, v případě začátečníka i déle. Doporučuji Vám vyhledat jiného kontaktologa a na postup aplikace se předem informovat.


Jak poznat rub a líc kontaktní čočky?

Dotaz: Mám teď čočky SiH 48. Jak na nich poznám rub a líc? Nerada bych něco podcenila.

Odpověď: Kontaktní čočka - lícčočky Biofinity (SiH48) nemají, bohužel, indikátor. Ale není těžké rozpoznat rub a líc. Položte si čočku na bříško prstu a podívejte se na ni z boku. Pokud má profil tvar hlubokého talíře s rozvírajícím se okrajem je otočená na rub. Pokud má profil tvar misky s okrajem ostře ukončeným je čočka správně na líc. Na obrázku vidíte správně orientovanou čočku.


Acuvue Oasys nebo Air Optix?

Dotaz: Dobrý den pane Matle, můj kontaktolog mi přeměřil nově oči a obdržela jsem zkušební pár čoček od fy Johnson & Johnson Acuvue Oasys – bc 8,4 a dia 14,0 a druhý zkušební pár od fy Ciba Vision Air Optix – bc 8,6 a dia 14,2. Jak je možné, že mi dal dvoje čočky s jinými hodnotami bc i dia? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď: Toto je velmi často diskutovaná věc. Hodnoty zakřivení a průměru se můžou u čoček, které Vám vyhovují, lišit. Bývá to kompenzováno jinými rozdíly, jejichž rozlišení je na zkušenosti kontaktologa. Je tedy možné, že zmíněné čočky Vám budou vyhovovat oboje. Avšak i opačně se může stát, že jiné 2 druhy čoček stejných hodnot zakřivení a průměru vyhovovat stejně nebudou. To jsou právě detaily, které uživatel bez pomoci kontaktologa nemůže sám rozpoznat.


Může nošení čoček poškodit zrak?

Dotaz: Dobrý den, dostala jsem zkoušecí pár kontaktních čoček a v prodejně FOKUS OPTIK mě varovali, že nošením kontaktních čoček se mi může můj zrak více poškodit-tzn.že budu mít horší vidění a víc dioptrií. Je to pravda ?Jelikož te’d se mi nosit moc nechcou, jestlize by ničili zrak. Děkuji moc za odpověd, budu ráda když odpovíte.

Odpověď: To, co píšete o poškozené zraku není pravda. Zrakové vady, včetně jejich progrese, jsou vrozené a vnějšími vlivy neovlivnitelné. Nošení kontaktních čoček Vám však může způsobit řadu jiných zdravotních problémů, zejména při nedodržování zásad správného používání čoček.


Cena vyšetření u kontaktologa

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik přibližně může stát taková návštěva u kontaktologa? Kolik alespoň orientačně stojí meření a zkoušení, které se mnou stráví?

Odpověď: Cenu za aplikaci určuje trh. K zjištění cen je asi nejsnazší cesta kontaktovat optiky ve Vašem okolí. Druhá věc, která je daleko podstatnější, než kolik aplikace stojí, je její obsah. Podrobný popis (doporučuji přečíst), jak má správná aplikace probíhat najdete zde: http://www.optikalutea.cz/…aktni-cocky/ Není totiž nic horšího, než získat nejlevnější aplikaci, která ovšem svým obsahem aplikací vůbec není.


Jak zjistím zakřivení?Je důležité?

Dotaz: Dobrý den, jak zjistím jaké mám zakřivení? u očního jsem dostala zkušební čočky a chtěla bych si je objednat přes internet ale nevím kde se dozvím jaké mám zakřivení a je důležité aby bylo stejné jako mám předepsané od očního lékaře?

Odpověď: Dobrý den, zakřivení můžete vyčíst z blistru od zkušebních čoček nebo na kartičce od očního lékaře pod zkratkou BC. Zakřivení je třeba dodržovat a o jeho případné změně se poradit s kontaktologem (očním lékařem). Zakřivení je důležité jelikož určuje plochost oka a tedy je nutné přesné jeho dodržení aby čočka správně k oku přilnula. Pokud zvolíte nesprávné zakřivení, čočka se může v oku posouvat a následně až nepříjemně řezat a způsobit tak zčervenání.


Vadí když si objednám jiný průměr?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když mám průměr čoček 14,2, tak jestli je velký rozdíl mezi tím, kdybych si objednala průměr pouze 14.. Bohužel jak hledám tak hledám, v průměru 14,2 tu čočky na mě nemáte.. :/

Odpověď: Dobrý den, průměr vyznačuje pouze velikost čočky a tak není problém pokud je menší rozdíl, může Vám to ale způsobit problém při nasazování. Samozřejmě je lepší si takové čočky předem vyzkoušet u kontaktologa, což je vždy nutné při změně čoček. Zjistíte tak zda Vám velikost čočky vadí nebo je pro Vás snesitelná.


Jak si správně nasadit kontaktní čočky?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak si správně nasadit kontaktní čočky? Co k tomu budu potřebovat a na co si mám dávat pozor?

Odpověď: Dobrý den, pro snadnou manipulaci s čočkami jsme připravili instruktážní videa, která vám pomohou jak s nasazením čoček, tak i s jejich vyjmutím.


Jak si správně vyndat kontaktní čočky?

Dotaz: Dobrý den, měl bych na vás dotaz. Potřeboval bych poradit, jakým způsobem nejlépe vyndat čočku z oka? Nepamatuji si už dobře postup, který mi ukazoval optometrista. Můžete mi poradit, jak na to? Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pro snadnou manipulaci s čočkami jsme připravili instruktážní videa, která vám pomohou jak s nasazením čoček, tak i s jejich vyjmutím.


Jak si správně nasadit kontaktní čočky? - instruktážní video

Dotaz: Dobrý den, existuje nějaký postup, podle kterého si zvládnu nasadit čočky? Na co si mám při nasazování čoček dávat pozor? Potřebuji k tomu pinzetu a nebo aplikátor?

Odpověď: Dobrý den, níže přesný postup Jak nasadit kontaktní čočky, včetně instruktážního vi­dea.

Pro první nasazení čoček si připravíme vše potřebné. Zaujměte místo před zrcadlem, připravte si pouzdro s kontaktními čočkami, roztok a popřípadě také aplikátor nebo pinzetu na kontaktní čočky. Ženy si vždy nasazují čočky před líčením. Jako první krok si pečlivě umyjte ruce mýdlem a osušte čistým ručníkem, nebo jednorázovou utěrkou. Otevřete pouzdro s kontaktní čočkou a prstem nebo pinzetou si ji připravte na první článek ukazováčku na ruce, kterou preferujete. Zkontrolujte, zda máte čočku připravenou správnou stranou a to lehkým zmáčknutím stran čočky k sobě. Pokud se vytvoří malý „tunel“ a čočka se nemá tendenci slepovat je připravena správně. V opačném případě si ji na prstu přetočte. Ukazováčkem volné ruky si přichyťte horní víčko, dalším prstem pak spodní víčko a čočku vložte do oka. Pomalu víčka pusťte zpět a párkrát mrkněte. Čočka se sama uchytí na správné místo. To samé zopakujte i s druhým okem.

Podívejte se na naše instruktážní video:


Jak si správně vyndat kontaktní čočky? - instruktážní video

Dotaz: Dobrý den, mám na vás dotaz, nemůžu vyndat kontaktní čočku z oka :( Poradíte mi jak na to? Jakým způsobem mám co nejšetrněji vyndat kontaktní čočku z oka? Budu k tomu něco potřebovat?

Odpověď: Dobrý den, níže přesný postup Jak vyndat kontaktní čočky, včetně instruktážního vi­dea.

Pro vyndání kontaktních čoček si připravte vše potřebné, to znamená, pouzdro, roztok na kontaktní čočky, pokud je to potřeba tak brýle a zrcadlo. Pečlivě si umyjte ruce a usušte ručníkem, který nezanechává na rukách žádné chloupky, nebo jednorázovou utěrkou. Ženy si nejprve vyjmou čočky a teprve až pak se odličují! Pokud máte v očích nasazené jednodenní čočky, čočku vyjměte a vyhoďte. Pokud používáte kontaktní čočky 14-ti denní nebo měsíční připravte si nyní pouzdro a roztok. Pouzdro prostříkněte roztokem a naplňte. Roztok měňte při ukládání každý den. Přidržte ukazováčkem nebo prostředníčkem horní víčko, zbylými prsty to spodní. Pokud Vám nevadí „sáhnout“ si do oka dívejte se před sebe a ukazováčkem a palcem jemně, opravdu jemně, čočku jakoby štípněte. V oku to vypadá tak, že se jí dotknete po krajích a pohybem prstů k sobě vznikne vzduchová bublina a čočka se odchlípne a vy jí bez problémů vyndáte. Pokud vám vadí si do oka sáhnout, ukazováčkem volné ruky si čočku v oku posuňte do koutku směrem k nosu a čočku vyjměte přes koutek oka. Čočku opláchněte roztokem a vložte do připraveného pouzdra s čerstvým a čistým roztokem. Dodržujte správné ukládání kontaktních čoček. Pravé oko- pravá čočka- R. Levé oko-levá čočka –L. To samé opakujte i s druhým okem. Pouzdro pořádně uzavřete a uschovávejte na suchém místě.

Podívejte se na naše instruktážní video:


Začínám s čočkami

Dotaz: Hello, I hope it is possible to use English. I don’t know which daily lenses to buy. I want to try 1 lens from several producers and compare how it feels.

Thanks Simon

Write back in Czech if you want

Odpověď: Hello there,

Thank you for your question.

Unfortunately, we do not ship single pairs, however we kindly advice you to consult an eye doctor in order to have the right one for your needs, he is the only one in charge to chose a product for your eyes. Please ask after your consult if your eye doctor could provide a pair of lenses to try out and see how you will accommodate. We will love to hear back from you after. Please contact us back, in English or Czech, we are here from Monday to Friday, from 8 AM to 4 PM (Czech time – CET). We will be delighted to help.

Regards, VaseCocky Team


Potíže při nošení čoček

Dotaz: Dobrý den, poprosila bych o radu. Nosím čočky 4. den, (byla jsem na vyšetření u oční lékařky a mám čočky od ní) a dnes mě začalo bolet jakoby za očima, může to mít tím, že si oči stále na čočky zvykaji? Nebo to není normální a měly by si zvyknout hned? Děkuji za odpověď, nerada bych si něco s očima udělala.. (Switch)

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku bohužel nedokážu zjistit příčinu. Rozhodně bych vyhledala očního lékaře nebo kontaktologa. Je pravděpodobné, že Vám určitá značka nebo materiál čoček nevyhovuje. Oční lékař Vám nabídne jinou značku kontaktních čoček.


Rada při koupi čoček

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych si koupit čočky a potřebovala bych poradit jaké si mám koupit. PO –1,00 cylindr –0,50 osa 180° ; LO –1,25 cylindr –0,50 osa 175°. Moc děkuji za radu.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji navštívit Vašeho očního lékaře.


Zakřivení a průměr- rada

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou roli hraje zakřivení. Bylo mi naměřeno 8.4. Vadí, když jsem si nyní objednala 8.6? Stejně tak mi v optice doporučili značku Sensia, zde jsem si ale vybrala Air optix. Je to problém? Dekuji

Odpověď: Dobrý deň,

ďakujem za Vašu správu. Zakrivenie a priemer (tiež naaplikovanú značku šošoviek špecialistom) je treba dodržiavať a o ich prípadnej zmene sa poradiť s kontaktológom (očným lekárom) – môže sa jednať o privátnu značku optiky, v tom prípade si máte možnosť zistiť názov originálnej značky šošoviek Sensia.

Takto na diaľku Vám žiaľ nedokážem povedať, či by Vám uvedená zmena priemeru vyhovovala. Okrem parametrov ako je zakrivenie a priemer, záleží tiež na materiále, z ktorého sú šošovky vyrobené, na obsahu vody či priepustnosti pre kyslík. Ak si vyberiete napríklad nesprávne zakrivenie či priemer, môže to spôsobovať rezanie v očiach, vypadávanie šošoviek a podobne. Odporúčam preto návštevu očného lekára alebo kontaktológa, ktorý Vám šošovky naaplikuje – zmeria parametre vhodné práve pre Vás, a prípadne poskytne skúšobný pár, odporučí Vám vhodné kontaktné šošovky tak, aby ste boli spokojná.

Ďakujeme za pochopenie.


Rada - multifokální čočky

Dotaz: Dobrý den, prosím, potřebovala bych vědět, jak je to s určením dioptrií pro KČ, když mi lékařka diagnostikovala na blízko: levé oko +3, pravé oko +2,5
na dálku: levé oko +1,5 pravé oko +1,0 nosím KČ multifokální. Je vhodné nakombinovat každé oko jiné dpt? Děkuji, Jitka

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Vyhnete se tak riziku, že by Vám zakoupené čočky nevyhovovaly. Parametry na kontaktní čočky se liší od parametrů na dioptrické brýle. Děkuji za pochopení.


Výběr čoček

Dotaz: Dobrý den chci poradit s výběrem čoček pro syna. Byla jsem u kontaktologa, syn má vyzkoušené pro fit profesional měsíční. Nosí je cca necelý měsíc, začíná si na čočky zvykat, nasazování a vydávání mu ještě trochu trvá. Jaké nám doporucujete ke koupi, protože za pár dní už tyhle musíme vyhodit. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Rozhodně doporučuji do budoucna objednávat naprosto totožnou značku čoček se stejnými parametry, kterou synovi doporučil a předepsal oční lékař. Čočky Pro-Fit PROFESSIONAL jsou totožné s čočkami Biofinity. https://www.vasecocky.cz/…y-cocky.html Děkuji za pochopení a přeji příjemný den. Eva


Co potřebuji ke strašidelným čočkám

Dotaz: Chtěl bych se zeptat…chci si koupit strašidelné kontaktní čočky ale nevim jakou velikost a hlavně co si k tomu kupit. Děkuju předem za odpově

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. U strašidelných čoček doporučujeme alespoň změřit hodnoty jako je průměr a zakřivení u očního lékaře nebo kontaktologa, pokud se jedná o nedioptrické čočky. K čočkám si můžete zakoupit roztok ve kterém se uchovávají čočky a jiné příslušenství jako je pouzdro na kontaktní čočky a podobně. Hezký den, Katka.


Jaké čočky zvolit

Dotaz: Dobrý den, jaké čočky zvolit při těchto hodnotách naměřených na ARM OD: +1,25Dsf –0,75Dcyl 162 OS:+1,0 –0,75 175 Děkuji Chytilová

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Vyhnete se tak riziku, že by Vám zakoupené čočky nevyhovovaly. Děkuji za pochopení.


Zkušební čočky mne stále škrábou

Dotaz: Dobrý den, již po druhé mám zkušební čočky a pokaždé mi vadí na levém oku, kde mám cylindr –0,75. Čočka jakoby škrábe, ale jen v jednom místě. Na kontrole mi bylo řečeno, že je oko v pořádku, že je to jen můj pocit. Bohužel s tímto „pocitem“ se čočka nedá nosit. Když jsem asi před rokem nasadila brýle, také mi dioptrie na levém oku vadily, ale časem se to upravilo. Je možné, že je to způsobené cylindrem? vidím s ním dobře a proto mi optometrista cylindr nechce měnit. nicméně oční lékařka mi řekla, že by ho nedávala, tak teď nevím, zda to mám dál zkoušet a doufat, že mi některá další čočka sedne. Děkuji

Odpověď: Dobrý den, děkuji Za Váš dotaz. Bohužel takto na dálku nelze zjisti, kde je příčina tohoto nekomfortu. Doporučuji navštívit očního lékaře nebo kontaktologa, případně změnit očního lékaře a ten Vám vhodný typ kontaktních čoček doporučí. Děkuji za pochopení a přeji krásný den.


Rozhodla jsem se, že začnu nosit čočky

Dotaz: Dobrý den, rozhodla jsem se, že bych chtěla začít nosit čočky a mám dotaz, jestli stačí předtím zajít za mým očním lékařem, který mě vyšetří a popřípadě někam pošle, nebo opravdu musím zajít přímo za nějakým kontaktologem, jak už zde někde píšete? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Vyhnete se tak riziku, že by Vám zakoupené čočky nevyhovovaly. Děkuji za pochopení.


jak moc záleží na zakřivení čoček?

Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak moc záleží na zakřivení čoček? Nosím čočky krátce a zatím jsem si je vždy objednávala přes svou očařku, ale není to zrovna nejlevnější, tak bych si je chtěla objednat sama. Do teď jsem nosila astigmatické čočky Acuvue se zakřivením 8,5. Ale na internetových obchodech mají většinu čoček se zakřivením 8,4 nebo 8,6. Jak moc tedy vadí, když se zakřivení liší jen o desetinu, mohu si je objednat? Děkuji za odpověď

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Zakřivení je třeba dodržovat a o jeho případné změně se poradit s kontaktologem (očním lékařem). Zakřivení je důležité, jelikož určuje plochost oka a tedy je nutné přesné jeho dodržení, aby čočka správně k oku přilnula. Pokud zvolíte nesprávné zakřivení, čočka se může v oku posouvat a následně až nepříjemně řezat. Kontaktní čočka se správným zakřivením vám perfektně sedí. Volnější čočku můžete vymrknout, těsnější čočka z oka vypadává a jde hůře nasadit. Takto na dálku je tedy těžké určit, zda Vám jiné zakřivení bude vyhovovat. Děkuji za pochopení.


Dobrý den, chci se zeptat, chtěl bych vyzkoušet kontaktní čočky, ale nechce se mi do nich vrážet několik set

Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat, chtěl bych vyzkoušet kontaktní čočky, ale nechce se mi do nich vrážet několik set, jenom zkusit jestli mi budou vyhovovat a nebude mi problém si je nasazovat a vyndávat. Mám dioptrie –2,25 na levém i pravém oku, pravé Dp –0,5 osa 10 a levé Dp –0,75 osa 165. Nevím co znamená zkratka Dp a jak podle těchto hodnot koupit správné čočky přes internet, kde je to pohodlnější a levnější tak aby mi správně seděli. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Vyhnete se tak riziku, že by Vám zakoupené čočky nevyhovovaly. Bohužel náš e-shop neposkytuje zkušební páry čoček. Oční specialista by Vám měl poradit i se správnou manipulací kontaktníh čoček. Uvedené parametry máte na dioptrické brýle, hodnoty na kontaktní čočky se liší. Děkuji za pochopení.


Zamlžené vidění při ročních čočkách

Dotaz: Dobry den chtela sem se zeptat poridila jsem si barevne cocky na 1 rok max pouziti.Mela sem je na sobe dnes po 2.A uz po par hodinych jsem mela zamlzene videni tak ze jsem je musela vyjmout.Co mam udelat aby se to nemlzilo.dokonce jsem do oci kapala.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Barevné roční čočky jsou pouze FUN kontaktní čočky nebo ColourVue Sclera Crazy Lens 17 mm. Tyto kontaktní čočky jsou určené pouze k nějaké akci (divadlo, karneval a podobně). Nedoporučuje se je používat celý den, zhoršují kvalitu vidění. Pokud máte jinou značku čoček, prosím kontaktujte mne. Káťa.


Je nutností kupovat roztok k jednodenním čočkám?

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych se zeptat: když mám koupené jednorázové kontaktní čočky, které mi přišly ve sterilním roztoku, je nutné si pro ně kupovat i roztok? Jestli je mohu z balení ihned nasadit, nebo koupit roztok a dát je na pár hodin do něj a až poté nosit? Děkuji moc

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Pokud jste si objednala jednodenní čočky, tak není nutností roztok k těmto čočkám používat. Můžete je tedy ihned dát do očí po vyndání z blistru. Krásný den, Katka.


Můžete mi doporučit kontaktní čočky?

Dotaz: Dobrý den, můžete mi doporučit kontaktní čočky, přičemž od lékaře mám přímo na ně tento předpis: P.O. plan =0.5 osa 170°, L.O. plan =0.5 osa 5°. Jedná se o malé korekce, ale brýle mi bylo doporučeno nosit nepřetržitě. Vzhledem k mému povolání a celodenním sportům (lyže, kolo, brusle…) bych ráda občas používala kontaktní čočky. Vzhledem k nízké frekvenci bych dala přednost jednodenním čočkám.

Předem Vám děkuji za odpověď.

Kateřina Jarošová

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Vaši zprávu. Takto na dálku je však velmi těžké poradit Vám, které jednodenní čočky by pro Vás mohly být nejvhodnější. Kromě parametrů jako je zakřivení a průměr, záleží také na materiálu, ze kterého jsou čočky vyrobeny, na obsahu vody či propustnosti pro kyslík. Může se Vám poté stát, že i při dodržení všech parametrů Vám čočky nebudou sedět a vyhovovat. Doporučuji proto návštěvu očního lékaře nebo kontaktologa, který Vám čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár čoček. Vyhnete se tak riziku, že by Vám zakoupené čočky nevyhovovaly. Parametry na kontaktní čočky se liší od parametrů na dioptrické brýle. Děkuji za pochopení.


Můžu zvolit jiný průměr a zakřivení?

Dotaz: Dobrý den, jsem zvyklá si kupovat čtrnáctidenní čočky se zakřivením 8.40 a průměrem 14.00, poslední dobou se mi stává, že po pár dnech mě čočky začnou škrábat. Ráda bych měnila firmu čoček, ale nenacházím stejné parametry, je velmi rozdílné zakřivení 8.60 a průměr 14.20? Děkuji Jana U.

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Takto na dálku je však těžké určit, zda Vám jiný průměr a jiné zakřivení budou vyhovovat. Průměr hraje důležitou roli v usazování čočky na rohovku – průměr, který je menší, než je průměr rohovky, může být problematický, naopak velký průměr může činit potíže při nasazování čoček do oka nositelům s užší oční štěrbinou. Zakřivení kontaktních čoček odpovídá „zakřivení oka“ a mělo by co nejvíce kopírovat zakřivení rohovky, které vám změří oční lékař. Pokud zvolíte čočky se špatným zakřivením, může se stát, že Vám čočka bude špatně sedět. Může Vás dřít nebo naopak Vám bude na oku „plavat“. Rozhodně tedy doporučuji návštěvu očního lékaře, který Vám změří všechny parametry, doporučí vhodný typ čoček pro Vás a poskytne Vám zkušební pár. Záleží totiž také na ostatních parametrech jako je materiál, propustnost pro kyslík nebo obsah vody. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám poté nebudou správně sedět a vyhovovat. Děkuji za pochopení.


Jaké čočky si můžu vybrat?

Dotaz: Dobrý den, jaké čočky bych si mohla vybrat, když mi bylo určeny následující parametry : pravé oko ( sph –4,00 ; cyl –0,50 ; Ax 110) a levé oko ( SPH –5,00 ; cyl –1.5 ; ax 20) Také bych se Vás chtěla zeptat, jakou roli hraje cylindr ve výběru čoček, mohla bych nosit na pravé oko čočky bez cylindru? Děkuji Vám mnohokrát za odpověď

Odpověď: Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S výběrem čoček by Vám nejlépe poradil Váš oční lékař či kontaktolog. Takto na dálku lze jen těžko odhadnout, které čočky by Vám mohli nejvíce sedět a vyhovovat. Lékář Vám nové čočky naaplikuje a poskytne zkušební pár. Vyhnete se tak riziku, že si zakoupíte čočky, které Vám nebudou správně sedět. Kromě parametrů jako je zakřivení, průměr a dioptrie záleží i na ostatních vlastnostech čočky jako je například materiál, obsah vody nebo propustnost pro kyslík. Dále hodnota cylindru – 0.50 je pouze na dioptrické brýle, hodnota cylindru na kontaktní čočky se liší a změří ji Vám pouze kontaktolog či oční lékař. Přeji hezký den, Katka.

Nenechte si ujít novinky ze světa usměvavých čoček!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.